25 Temmuz 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Toyotasadan WWF Türkiyeye Destek
16 Ağustos 2008 Cumartesi 12:55

Toyotasa'dan WWF Türkiye'ye Destek

Toyotasa, Türkiye'nin doğal kaynakları ve biyolojik çeşitliliğinin korunması kapsamında WWF-Türkiye'nin ormanları koruma çalışmalarına katkı sağlıyor.

Toyotasa, ülkemizin doğal kaynakları, biyolojik çeşitliliği ve ormanlarının korunması için çalışan WWF-Türkiye"nin (Doğal hayatı Koruma Vakfı) doğa koruma çalışmalarına destek veriyor.

Ormanlar dünya ve ülkemiz için çok büyük önem taşıyor. Bu yüzyılın en büyük tehdidi olan iklim değişikliğinin etkileri ormanları daha da yaşamsal kılıyor.Ancak,hızla ilerleyen ormansızlaşma tüm dünyada endişe veren boyutlara ulaşmakta. Her yıl, dünyada 13 milyon hektar orman alanı ya da başka bir deyişle dakikada 36 futbol sahası kadar orman alanı yok oluyor. Hem iklim değişikliğinin etkilerini azaltmanın hem de biyolojik çeşitlilik kaybını durdurmanın en önemli adımı, başta orman alanları olmak üzere korunan alanların yüzölçümünü ve sayısını artırmaktan geçiyor.

Toyotasa Genel Müdürü İbrahim Orhon, WWF Türkiye"nin orman koruma çalışmalarına verdikleri destek hakkında "Toyota, varlığını toplum ve doğal çevre ile uyum doğrultusunda sürdürmektedir. "Sıfır emisyon" (Karbondioksit ve zararlı atıkların salımı) hedefi olan Toyota, sürdürülebilir bir toplum ve dünya için teknolojik inovasyonlarla toplumların yaşam kalitesini artırmayı amaçlamaktadır. Çevreye saygı, Toyotasa"nın kurum değerleri arasında yer almaktadır. Doğayı korumak öncelikli sorumluluklarımız arasındadır" şeklinde konuştu. Orhon konuşmasının devamında, "Türkiye"de son günlerde meydana gelen orman yangınlarından dolayı hepimiz büyük üzüntü yaşadık. Özellikle son yıllarda iklim değişikliğinin etkilerinin daha fazla görünmeye başladığı dünyamızda, ormanlarımızın ve içinde yaşayan binlerce yaşamın yok olması dünyamız ve ülkemiz için çok büyük kayıp olmuştur. Doğasıyla çok özel bir konumda olan ülkemizde, yüksek miktarda karbondiyoksit depolanmasını sağlayan ormanların koruma altına alınması geleceğimiz için büyük önem arz etmektedir"" diye belirtti.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak da; "Küresel iklim değişikliğinde, dünya zenginliklerini hızla kaybederken tek başına ağaçlar değil, barındırdığı canlılarla ormanlar bir bütündür. Aynı zamanda su kaynaklarının varlığı, çevresindeki ormanların varlığı ile sürekli kalabilir. Türkiye, taraf olduğu uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi ile 2010 yılına kadar biyolojik çeşitlilik kaybını azaltma ve korunan alanların sayısını artırma yönünde hedef koymuştur. İklim değişikliğinin ve kuraklığın da etkisiyle tehlike altında olan su kaynakları ve yeraltı suları orman alanlarının tahribiyle daha da trajik bir hal alırken, WWF-Türkiye olarak ülkemizin Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi çerçevesinde belirlediği korunan alanlara yönelik hedeflerine ulaşması konusundaki çalışmalarımıza hız veriyoruz. Toyotasa"nın WWF-Türkiye"nin bu çalışmalarına destek olması bizim için bu anlamda değerlidir." diye ekledi.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları