25 Temmuz 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Toplum Gönüllüleri Avrupa Konseyi Gençlik Komitesinde
28 Ocak 2009 Çarşamba 14:59

Toplum Gönüllüleri Avrupa Konseyi Gençlik Komitesi'nde

Toplum Gönüllüleri Avrupa Konseyi Gençlik Komitesi'ne 2009-2011 dönem üyesi olarak kabul edildi.

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren ve karar alma mekanizmalarının sivil toplum ayağında yer alan Avrupa Konseyi Gençlik Danışma Komitesi"ne değişik ülkelerden yapılan 50 başvuru arasından 2009 - 2011 dönem üyesi olarak kabul edildi.

Toplum Gönüllüleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Betil, TOG"un üyeliğini kamuoyuna duyurmak üzere, Vakfın sektörel ana sponsoru ve stratejik ortağı Petrol Ofisi ile sektörel ana sponsoru Garanti Bankası"nın yanı sıra proje ortakları Avea, Mavi Jeans, İpragaz yetkililerinin de katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Sınırlar Ötesine Taşınan Önderlik
TOG Başkanı İbrahim Betil, 50 başvuru arasından Türkiye"nin seçilmesinin önemli olduğunu ve bu üyeliğin sınırları aşan bir nitelik taşıdığını vurgulayarak, "Gençliğin Avrupa"ya açılımı açısından bu üyelik çok önem taşıyor. Türkiye gençliği bu platform sayesinde gençlerle ilgili meselelerde artık Türkiye sınırları dışında da önderlik yapabilecek" dedi.

Türkiye"nin en büyük zenginliklerinden birinin genç nüfusu olduğunun altını çizen Betil "Bu fırsat bir ülkenin tarihinde belki bir kez gelir. Nüfus artış hızımız yavaşlıyor ve nüfus da hızla yaşlanıyor. Dolayısıyla 20 yıl sonra genç nüfus avantajımız da kalmayacak. Bu fırsatı Türkiye"nin çok iyi kullanması gerekiyor" diye konuştu.

"Gençlerin Trafiği Artacak"
Gençlere şans tanınması ve sorumluluk verilmesi halinde yaratıcılıklarının açığa çıkacağını söyleyen Betil, TOG"un şeffaflık içinde farklılıkları önemseyen Türkiye"nin en yaygın gençlik kuruluşu olarak sadece Türkiye gençliğinin değil Avrupa gençliğinin de sorumluluk ve yetkileri konusunda söz sahibi olabileceğini söyledi. Betil konuşmasını şöyle sürdürdü: " Bu girişim sayesinde Avrupa ile Türkiye arasında yoğun bir trafik başlayabilir. Bu platformlarda Türk gençleri kendi görüşlerini açıklayarak oluşmuş olan önyargıların da ortadan kalkmasına katkı sağlayabilirler. Gençlerimiz bu platformlarda pasif değil aktif bir oyuncu olacak. Gerek Türkiye"de gerekse dışarda geleceğin barış tohumlarının atılmasına gençlerimiz önderlik yapabilirler."

Gençlik Politikalarında Etkili Olmak
Altıncı kuruluş yılını tamamlayan TOG"un, Türkiye çapında 88 üniversitede 20 binden fazla toplum gönüllüsü ile bir yıl içinde 700 proje yaparak 300 bin insana hizmet götürdüğüne dikkat çeken Betil "Ülkemizin en yaygın gençlik kuruluşu, devletin gençlik politikalarında da söz sahibi bir toplum kuruluşu ve uluslararası gençlik ağlarına katılarak gençlik çalışmalarını etkileyebilecek bir kuruluş olabilmenin heyecanını yaşıyoruz. Ülkemiz gençliğinin önderliğinde çıktığımız bu heyecan verici yolculukta artık sadece Türkiye gençliğinin değil Avrupa Gençliğinin de sorumluluk ve yetkileri konusunda söz sahibi olacak noktaya gelmiş olmanın gururunu herkesle paylaşmak istiyoruz" görüşünü ifade etti.

"Benden İmza Bile Talep Edilmedi"
İbrahim Betil, üyelik için girişimden kendisinin bile haberi olmadığını ve TOG gönüllülerinin bu girişime öncülük ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Bu fikrin ortaya çıkışında benim hiç bir katkım olmadı ve bundan da büyük mutluluk duyuyorum. Bu süreçte benden tek imza alma ihtiyacı bile olmadı. Genç arkadaşlarımız size bir sürprizimiz var dediler ve yeni yılla birlikte bu güzel kararı bize de duyurdular. Her şey hayallerle başlıyor, bize de gençlerimizi desteklemek kalıyor. Farklılıkları koruyarak gençleri şeffaflık ve açıklık içinde gönüllülük temelinde bir araya getirdiğinizde ve onlara bu güveni hissettirdiğinizde birçok yetişkinden bile daha fazla başarılı olduklarını görüyoruz."

Bu üyelik girişiminin ardında Avrupa Konseyi"nden finansal destek sağlama gibi düşüncenin olmadığını hatırlatan Betil bu yöndeki bir soruya "TOG"un geliştirdiği projeler için tabi ki finansman ihtiyacı her zaman var. Bu üyeliğin TOG"un Türkiye"deki mevcut ve yeni projelerinin finansmanına yönelik bir yol açar mı onu bilmiyorum. Ancak böyle bir kaygıyla üyelik için başvuru kesinlikle söz konusu değil" yanıtını verdi.

İbrahim Betil, bu yeni süreçte Türkiye"de gençlik alanında faaliyette bulunan tüm paydaşlar ile beraber çalışmak istediklerini belirterek, Toplum Gönüllülerine destek veren tüm kuruluşlara, ana sponsorlar ve proje destekçilerine, bireysel bağışçılara, toplum gönüllüsü gençlere güvenerek onları destekleyen rektör / üniversite yetkililerine ve yerel yönetimlere teşekkür etti.(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları