25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TOBBtan EXPO 2015 Adaylığına Destek
31 Temmuz 2007 Salı 14:27

TOBB'tan EXPO 2015 Adaylığına Destek

TOBB, EXPO'nun 2015 yılında İzmir'de yapılması için yapılan adaylık başvurusuna destek olmak amacı ile tanıtım atağına geçti.

TOBB, 2015 yılında düzenlenecek olan EXPO (Uluslararası Sergi)"ya ev sahipliği yapmak isteyen ve adaylığını EXPO"ların düzenleyici kuruluşu olan Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE)"na ileterek resmen aday olan İzmir iline destek olmak amacıyla, Dışişleri Bakanlığı ile yürütülen ortak çalışma çerçevesinde, 94 ülke nezdinde girişimde bulundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, EXPO-2015 adaylığı için İzmir ilinin rakibinin İtalya"nın Milano şehri olduğunu, sonuç oylamasının da 2008 Mart ayında BIE Genel Kurulu"nda kapalı oylama ile yapılacağını hatırlatarak, şu görüşlere yer verdi;

"EXPO"lar dünya sorunlarına kalıcı çözümler arayan ve altı ay boyunca ülkelerin kendi kültürlerini, tarihlerini, doğal güzelliklerini ve sanatlarını tanıttıkları dev organizasyonlardır.

Güçlü rakibimize karşı bu yarışı kazanmakla, ülkemize ve özellikle İzmir şehrimize uluslararası düzeyde büyük katkı sağlamayı hedefliyoruz.

EXPO ile İzmir"imiz, bir "dünya şehri" olma şansını elde edecek. Türkiye ve bölgemiz için ise bir model oluşturma imkânı sağlanmış olacak. 50 milyon kişilik ziyaretçi potansiyeli ile EXPO"nun ne kadar büyük bir ekonomik dönüşüme vesile olacağını da özellikle kamuoyunun dikkatine sunmak istiyorum."

Bugüne kadar, Ülkemizdeki birçok kurum ve kuruluşunun İzmir"in EXPO 2015 adaylığını uluslararası platformlarda dile getirdiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, ,

"Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, Dışişleri Bakanlığımız ile yürüttüğümüz ortak çalışmalar neticesinde, 2008 Mart ayındaki seçimde oy kullanacak olan 97 BIE ülkesinden yakın ilişkilerimizin olduğu 94"ünün Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanlarına mektup göndererek adaylığımız için destekleri talep etmiş bulunuyoruz" dedi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Temmuz ayı başında İstanbul"da gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük organizasyonlarından birisi olan "5.Dünya Odalar Kongresi"nde yabancı ülkelerin oda başkanlarıyla yaptığı 30"u aşkın ikili görüşmede de, İzmir"in EXPO 2015 adaylığını gündeme getirdiğini ve ilgili ülkelerden destek istediğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları