14 Mayıs 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TMMOB 54. Yaşını Kutluyor
18 Eylül 2008 Perşembe 12:08

TMMOB 54. Yaşını Kutluyor

Türkiye'deki ilk mühendis ve mimar örgütlenmesi olan Osmanlı Mimar ve Mühendis Cemiyeti'nin kuruluşunun 100. ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin 54. yılı kutlanıyor.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Türkiye"de mühendis-mimar örgütlenmesinin 100. yılı nedeniyle bir açıklama yaptı. Soğancı, Osmanlı Mimar ve Mühendis Cemiyeti"nin 18 Eylül 1908, TMMOB"un ise 1954 yılında kurulduğunu belirterek, "TMMOB, ülkemizdeki mühendisleri ve mimarları, mesleki, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda ve onların içinde yer aldıkları bütün süreçlerde temsil etmek; onların hak ve çıkarlarını halkımızın çıkarları temelinde korumak ve geliştirmek; mesleki, sosyal ve kültürel gelişmelerini sağlamak ve mesleki birikimlerini toplum yararına kullanmalarının zeminini yaratmak amacıyla kurulmuştur" dedi.
TMMOB'un bu gün itibarıyla 23 odası ve üç yüz bini aşkın üyesi bulunduğunu kaydeden Soğancı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Mühendis, mimar ve şehir plancılarının örgütlenmesinin 100. yılında TMMOB'nin bugünkü niteliğini herkese bir kez daha duyuruyoruz. TMMOB ve bağlı Odaları, mesleki demokratik kitle örgütüdür. Demokrat ve yurtsever karakterdedir. Emekten ve halktan yanadır. Anti-emperyalisttir. Yeni Dünya Düzeni teorilerinin, ırkçılığın ve gericiliğin karşısındadır. Siyasetin dar anlamını aşar, yaşamın her olayını siyasetle ilişkili görür. Barıştan yanadır. İnsan hakları ihlallerine karşıdır, insanlık onurunun korunmasından yanadır. Örgütsel bağımsızlığını her koşulda korur. Gücünü sadece üyesinden ve bilimsel çalışmalardan alır. Meslek ve meslektaş sorunlarının, ülkenin ve halkın sorunlarından ayrılamayacağını kabul eder. Politikanın oluşturulmasında ve uygulanmasında demokratik merkeziyetçi yöntemleri uygular. Karar alma süreçlerinde demokratik ve katılımcıdır. Bağlı Odaları ile birlikte mühendis, mimar ve şehir plancılarının meslek alanlarını düzenler, üyesinin ve halkın çıkarlarını korur. Sanayileşme ve demokratikleşme alanlarında durum tespitleri yapar, politikalar ve çözüm önerileri üretir. Ülkenin demokratikleşmesi için çaba sarf eder. Kamuoyu oluşturmaya yönelik çalışmalar içinde tartışmasız yer alır. Demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum örgütleri ile ilkeli ve demokratik işbirliği içerisindedir."

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları