17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TMME 2007 3. Çeyrek Sonuçları Açıklandı
14 Aralık 2007 Cuma 14:34

TMME 2007 3. Çeyrek Sonuçları Açıklandı

Yerel Yönetimde memnuniyet 5 puan artarken, TMME ulusal endeksi 2007’nin 3. Çeyreğinde yükselerek 74,6 seviyesine ulaştı.

TMME 2007 3. Çeyrek sonuçları, KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu ve TMME Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Kaylan’ın katıldığı basın toplantısı ile açıklandı. Basın toplantısının açılışında konuşan KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, “Ülkemizin gelişimi ve değişimi adına büyük faydalar getireceğine inandığımız TMME ile Türk halkının özel sektör ve kamu hizmetlerine ilişkin memnuniyeti, beğenisi ve algısı somut bilgi ve verilerle ölçülüyor” dedi.

Vatandaş memnuniyeti

KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, “Bu yönü ile TMME, Vatandaş Memnuniyeti olgusunu gündeme taşıyor. Kamu hizmetlerinde sağlanacak verimlilik ve alınacak başarılı sonuçlar ile vatandaşın kamu kurumlarına güveni sağlanır. Uygulamalardaki verimsizlik ve başarısızlık ise vatandaşın kamu kurumlarına güvenini azaltır. Bu nedenle kamu kuruluşları, hizmetlerinin verimlilik ve başarısı hakkında vatandaşların algılamalarını ölçmek zorundadır” dedi.

TMME 2007 3. Çeyreğinde özellikle yerel yönetimlerde çarpıcı sonuçlar çıktığının altını çizen Nuhoğlu, “Hemen hemen tüm ilçe ve iller genelinde yerel yönetimlere ilişkin memnuniyet artmıştır. Bu artışın arkasında seçim döneminde yerel yönetimlerin yaptığı çalışmaların vatandaşlarca olumlu değerlendirilmesi de vardır. Sonuçlar ‘Keşke her yıl seçim olsa’ dedirtiyor. Çünkü seçim yaklaştıkça vatandaş politikacı üzerinde daha önemli olmaya başlıyor. Bugünkü sonuçlar, önümüzdeki dönemde de genel yerel seçimler nedeni ile yerel yönetimlerin yapacağı çalışmalar doğrultusunda, yerel yönetimlerden vatandaş memnuniyetinin artacağına işaret ediyor” diye konuştu.

Nuhoğlu, “Vatandaş memnuniyeti performansına göre kamu kuruluşlarına kaynak ayrılması başarılı kurumların desteklenmesini sağlayacaktır. Kamu kurumları, öncelik ve hedeflerini vatandaş memnuniyeti ile somut tanımlayabilecek ve başarılarını ölçebileceklerdir. Bu kapsamda TMME çalışmaları, vatandaş memnuniyetinin ölçümüne temel oluşturacak, kamu kurumlarına vatandaş memnuniyeti çalışmalarında rehber olacaktır” dedi.

Yaklaşık 20 bin anket yapıldı

Bu çeyrekte, Yerel Yönetimlerle birlikte ,Bisküvi ve Şekerleme, Makarna, Konserve, Sos, Salça, Sıvı Yağ, Süt ve süt ürünleri, Et ve et ürünleri, Temizlik ürünleri, Margarin, Dondurma ve Kişisel Bakımın yer aldığı 11 farklı sektörün ele alındığını kaydeden TMME Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Kaylan, "3. Çeyrek TMME çalışmasının veri toplama aşamasında, Türkiye’nin 81 ilinden, tam tesadüfi örnekleme yöntemi ile 19.028 bilgisayar destekli müşteri memnuniyeti anketi yapılmıştır. Bu veriler analiz edilerek, sektörel müşteri memnuniyeti endeksleri ve ele alınan sektörlerin lider markaları belirlenmiştir. 2007 üçüncü çeyrek sonuçlarına göre ülke genelindeki Ulusal endeks yükselerek 74,6 seviyesine ulaşmıştır. Bu bugüne kadar ulaşılan en yüksek seviyedir. Dolayısıyla hem kuruluşlarımızın müşteriye verdiği önemin arttığını göstermekte hem de tüketicinin seçim dönemindeki çalkalanmalardan çıkarak önüne daha olumlu baktığını göstermektedir” diye konuştu.

Yerel yönetim endeksinin 57.2’den 62.9’a çıkarak 5 puanın üzerinde bir artış gösterdiğine değinen Kaylan, “İl bazında baktığımızda ölçülebilen iller arasında Kayseri ve Eskişehir’in yüksek memnuniyet seviyesini geliştirerek önde yer aldıklarını, Samsun’un ise memnuniyet seviyesi düşen tek il olduğunu görüyoruz. Geçen yıldan bu yana ölçülebilen iller arasında memnuniyet seviyesini en fazla yükselten iller ise sırasıyla Manisa, Kocaeli, İstanbul ve Antalya” dedi.

İlçe bazında bakıldığında Fatih ve Karatay en yüksek memnuniyeti sağladığını, Çankaya’nın ise memnuniyet seviyesi 8 puan yükselmesine karşın en düşük seviyede kaldığına dikkat çeken Prof. Dr. Ali Rıza Kaylan, “Geçen yıldan bu yana ölçülebilen ilçeler arasında memnuniyet seviyesini en fazla yükselten ilçeler ise sırasıyla Küçükçekmece ve Kartal’dır” diye konuştu.

Liderler

Sektör sonuçları genel olarak incelendiğinde, Bisküvi ve Şekerleme sektörünün, bu çeyrekte endeks ölçümü yapılan sektörler arasında lider konumda yer aldığına dikkat çeken Kaylan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu sektörün ardından, sırasıyla konserve, sos, salça, makarna, süt ve süt ürünleri, sıvı yağ, Temizlik ürünleri, dondurma, margarin, et ve et ürünleri, kişisel bakım sektörleri yer aldı. Bisküvi ve şekerleme sektöründe Ülker ve Eti birinciliği paylaşırken, konserve, sos, salça, sektöründe Tukaş, makarna sektöründe Nuhun Ankara Makarnası, süt ve süt ürünleri sektöründe Ülker ve Pınar, sıvı yağ sektöründe Ülker ve Unilever, temizlik ürünleri sektöründe Henkel, dondurma sektöründe yine Ülker, margarin sektöründe Unilever ve Ülker, et ve et ürünleri sektöründe Aytaç ve Pınar, kişisel bakım sektöründe Colgate Palmolive TMME’de bu çeyreğin en yüksek puanlarını almışlardır.
2006 yılına göre tüm sektörlerde (Et ve Et ürünleri hariç) memnuniyet seviyesinin arttığı görülüyor. Özellikle konserve, süt ve süt ürünleri ve temizlik ürünleri geçen seneye göre memnuniyetin önemli oranda arttığı sektörlerdir.

Konserve, temizlik, süt ve süt ürünleri, bisküvi ve şekerleme, dondurma ve makarna sektörlerinde müşterinin ödenen ücretin karşılığının alındığına ilişkin değerlendirmesi yükselmiş, bunun sonucu da memnuniyete olumlu yansımıştır.
Et ve et ürünlerindeki beklenti-kalite-değer üçlüsündeki artış sınırlı kalmış, bu sektördeki şikayetlerdeki kısmi artışla birlikte sektör memnuniyet ortalaması 0,4 puan düşmüştür.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları