26 Ekim 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TK Üyelerine Maaş Düzenlemesi
02 Ağustos 2008 Cumartesi 16:14

TK Üyelerine Maaş Düzenlemesi

Elektronik Haberleşme Kanunu'ndaki düzenleme ile Telekomünikasyon kurulu üyeleri, görev süreleri dolduktan sonra da ömür boyu aynı maaşı alacak.

Meclis"in tatile girmeden önce son gün çıkardığı 7 yasa arasında bulunan Elektronik Haberleşme Kanunu tasarısında bulunan Telekomünikasyon Kurulu üyelerinin görev süresi sona erdikten sonra da aynı aylığı almalarına imkan sağlayan düzenleme değiştirilmedi.

Genel Kurul"da aynen geçen düzenlemeye göre, Cumhurbaşkanı veto etmezse Telekomünikasyon kurulu üyeleri, görev süreleri dolduktan sonra da ömür boyu aynı maaşı alacak. CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, ''Hükümet, böylece bir garabetin yolunu açmış oluyor. Eğer Cumhurbaşkanı, yasayı iade etmezse ömür boyu aynı maaşı alacaklar. Kamuda personel reformundan söz eden hükümet bu sayede devlet memurları arasındaki hiyerarşiyi allak bullak etti'' dedi.

AKP"nin, Meclis"in son mesai gününde çıkardığı yasalar arasında bulunan Elektronik Haberleşme Kanunu"nda "istemeden de olsa Telekomünikasyon Kurulu üyelerine kıyak"a imza attığı ortaya çıktı. CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, son gün çıkarılan yasalar arasında bulunan Elektronik Haberleşme Kanunu ile Telekomünikasyon Kurulu üyelerine, görev süreleri dolduktan sonra da aynı aylığı alma imkanı sağlandığını bildirdi. Başbakan Erdoğan"ın son gün Genel Kurul çalışmalarında AKP"nin parlamentoyu insafsızca kullandığına tanık olduğunu, muhalefete yönelik eleştirilerinin de haksız olduğunu gördüğünü belirten Kılıçdaroğlu, Erdoğan"ın dakikalarca okunan değişiklik önergelerine tahammül edemediğini ve geri çektirdiğini söyledi.

Maliye Bakanı Bile İtiraz Etti

Tasarı üzerindeki değişiklik önergelerinin geri çekilmesiyle, Telekomünikasyon Kurulu üyelerine görev süresi dolduktan sonra da ömür boyu aynı aylığı alma imkanı getirildiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, bu duruma Maliye Bakanı"nın bile itiraz ettiğini ancak önergelerin geri çekilmesi nedeniyle gerekli değişikliğin yapılamadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, "İlgili maddeye göre, Cumhurbaşkanı iade etmezse, Telekomünikasyon Kurulu üyeleri görev süreleri dolduktan sonra da aynı aylığı almaya devam edecekler. Hükümet, böylece bir garabetin yolunu açmış oluyor. Kamuda personel reformundan söz eden bir hükümet devlet memurları arasındaki hiyerarşiyi allak bullak etti" diye konuştu.

Erdoğan Genel Kurul'a Daha Sık Gelsin

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan"ın genel kurul çalışmalarına katılması durumunda AKP milletvekillerinin genel kurul salonunda bulunduğunu aksi durumlarda dışarıda olduğunu belirterek, "AKP grubunun parlamentoda çalışması için Erdoğan"ın sık sık genel kurula gelmesi gerekiyor. Sadece gensorularda değil" dedi. Son gün yapılan genel kurul çalışmalarında Başbakan Erdoğan"ın da bütün önergelere el kaldırdığını belirten Kılıçdaroğlu, "Başbakan"ın yasaları anlamış gibi el kaldırması doğru değildi. Başbakan da Telekomünikasyon kurulu üyelerinin görev süreleri dolduktan sonra da aynı aylığı almalarına el kaldırarak onay verdi" diye konuştu.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları