13 Nisan 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Timesda Sabancı İle Özel Söyleşi
08 Aralık 2010 Çarşamba 15:49

Times'da Sabancı İle Özel Söyleşi

İngiltere'nin önde gelen ekonomi yayınlarından Financial Times, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile yaptığı söyleşiye yer verdi.

İngiltere"nin önde gelen ekonomi yayınlarından Financial Times, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile yaptığı söyleşiye yer verdi. Delphine Strauss tarafından gerçekleştirilen röportajda, Sabancı, Türk ekonomisi ve Topluluğun hedeflerine yönelik açıklamalarda bulundu.
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı"nın daha önce yaptığı bir röportajda, Türkiye'nin enerji sektöründeki önemli değişimin Sabancı Topluluğu"na finans sektörüne bağımlılığını azalma ve daha dengeli bir yatırım portföyü oluşturma imkanı vereceğini söylediği hatırlatılan söyleşide, Sabancı"nın "Akbank"ın performansının çok iyi olması nedeniyle Topluluk portfoyünün yeniden dengelenmesi sürekli bir çalışma gerektiriyor" sözlerine yer verildi.
Financial Times"ta yer alan röportajda, Enerjisa'nın 2015 yılına kadar Sabancı Topluluğu'nun değerinin yüzde 35'ini oluşturmasını beklediklerini belirten Güler Sabancı, hali hazırda bu oranın yüzde 15 olduğunu açıkladı.
Güler Sabancı"nın "Türkiye'de finans dışı sektör bu yıl daha iyi performans gösteriyor ve tüm sektörlerde çok hızlı bir toparlanma yaşandı" şeklindeki görüşlerinin yer aldığı söyleşide Sabancı ayrıca, Türk ekonomisinin 2011 yılında yüzde 5 büyümesini öngördüklerini ifade ederek, özellikle perakende ve çimento alanlarında ciddi iyileşme beklediklerini, enerji sektöründe ise hem büyüme hem de yatırım öngördüklerini vurguladı.
Financial Times, Türkiye"nin hızla büyüyen enerji pazarından pay almak, Türkiye"deki diğer gruplar gibi bu şirketin de isteği olduğunu belirtirken Sabancı"nın Topluluğun sektörün öncü oyuncularından biri olmak için yeterli kaynağı bulunduğunu vurguladı. Enerjisa"nın Ankara"nın elektrik dağıtımına sahip olduğu, Bandırma"da 920 MW gücünde doğalgaz santrali açtığını ve iki hidroelektrik santralin daha açılışını bu yıl gerçekleştireceğinin belirtildiği röportajda Güler Sabancı, Topluluğun bu yıl enerji sektörüne yapacağı yatırımın 1.5 milyar dolar olacağını, hedeflerinin enerji üretim kapasitesini 2015'e kadar 5.000 MW'a çıkarmak olduğunun altını çizdi.
Önümüzdeki 2-3 yılda Türk enerji piyasasının büyük ölçüde özel sektörün elinde olacağını ve fiyatların piyasa tarafından belirleneceğini ifade eden Sabancı, "Hali hazırdaki regülasyon belirsizliklerine rağmen, pazarın yapısı ve kurumları yeni oluşuyor. Türkiye"nin enerji sektörüne güven duyuyorum ve umutluyum" dedi.
Enerjinin yanı sıra, çimento faaliyetleri çerçevesinde Çimsa'yı da komşu ülkelerde satın almalar ile büyütmeyi düşündüklerini vurgulayan Güler Sabancı, Aksigorta'daki yüzde 62 paylarının bir kısmında ortaklık için görüşmeler yaptıklarını, bu konuyu da yıl sonuna kadar açıklamayı hedeflediklerini belirtti.
Güler Sabancı, elektronik mağazaları zinciri Teknosa'nın halka arz edilmesinin de gelecek için seçenekler arasında olduğunu söyleyerek, Topluluğun Enerjisa ve Avivasa"da hisselerini halka açabileceğin kaydetti.
Financial Times, yazının sonunda yaptığı yorumda, tüm bunları yönetmenin Güler Sabancı"yı Türk sanayisinin doğal duayeni haline getirdiğini vurgulayarak, çeşitli uluslararası konferanslarda Türkiye"nin ekonomisine dair görüşlerini paylaşmanın yanı sıra Avrupa Birliği üyeliği konusunda da Türkiye"nin sözcülüğünü yaptığı ifadesini kullandı. Güler Sabancı"nın bu konudaki iyimserliğini Türkiye"nin ekonomik göstergelerinin iyi olmasına bağladığına yönelik görüşüne de yer verdi. Röportaj, Güler Sabancı"nın , "Zor geçen bir yıldan sonra Türkiye"nin ekonomik toparlanması dikkat çekici. Orta ve küçük ölçekli şirketlerde çok ciddi faaliyet artışı var. Tüketici güveni krizden önceki seviyelerine ulaşmış durumda. Finansal sistem de sağlıklı ve büyümeyi fínanse etmeye hazır" sözleriyle tamamlandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları