21 Haziran 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TEVİTÖLlü Gençlere Avrupadan Ödül
25 Ekim 2011 Salı 11:56

TEVİTÖL'lü Gençlere Avrupadan Ödül

TEVİTÖL 11. sınıf öğrencileri Aliye Bihter Günal ve Melisa Tokmak, projeleri ile Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması’nda AB Ortak Araştırma Merkezi Özel Ödülü’nü kazandı.

Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) 11.sınıf öğrencileri Aliye Bihter Günal ve Melisa Tokmak, fizik projeleri ile 23-28 Eylül 2011 tarihleri arası Helsinki’de gerçekleşen Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması’nda jüri özel ödülü olan AB Ortak Araştırma Merkezi (JRC) Özel Ödülü”nü kazandı. Bihter ve Melisa,  23. Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması’nda Türkiye’yi başarıyla temsil etti. Jüri özel ödülü aldıkları proje olan “Farklı Balların Optiksel Aktivitelerinin Deneysel Yöntemlerle İncelenmesi” sayesinde bala katılan şeker artık kolayca tespit edilebilecek.

Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması’na, büyük çoğunluğunu Avrupa ülkelerinin oluşturduğu, dünya genelinde 38 ülkeden 134 lise ve üniversite öğrencisinin 87 projesi  katıldı. TEVİTÖL’lü öğrenciler Melisa ve Bihter aldıkları ödülle, İtalya da bulunan Institute for Health and Consumer Protection'da 1 hafta boyunca laboratuvarlarda deneyler yapıp eğitim alma hakkı kazandılar.

TEVİTÖL 11. Sınıf öğrencileri Aliye Bihter Günal ve Melisa Tokmak’ın,  fizik öğretmenleri Meral Uğurlu rehberliğinde “Farklı Balların Optiksel Aktivitelerinin Deneysel Yöntemlerle İncelenmesi” adlı projeleri TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’nda uygulamalı fizik dalında Türkiye birincisi seçildi.

Her yıl düzenlenen TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması'nda tüm dallarda birincilik ödülü alan projeler değerlendirilip bunlar içinden seçim yapılarak Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması’na katılacak projeler belirleniyor.

Avrupanın en prestijli bilim yarışmalarından biri olan Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması, bu yıl Finlandiya'nın Helsinki şehrinde 23-28 Eylül 2011  tarihleri arası düzenlendi.

Yarışmada fizik, kimya ve biyoloji alanında TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması'nda Türkiye birincisi olan projelerden seçilen 3 proje ve 6 öğrenci ülkemizi temsil etti.

Türkiye, yarışmaya 2002 yılından beri katılıyor.

Sahte Bal ile Gerçek Bal Kolaylıkla Ayırt Edilebilecek

TEVİTÖL lise 11. sınıf öğrencileri Bihter ve Melisa’nın Farklı Balların Optiksel Aktivitelerinin Deneysel Yöntemlerle İncelenmesi projeleri bal örneklerinin lazeri döndürme açısını tespit ederek salgı ve nektar balları arasındaki ile doğal ve işlenmiş ballar arasındaki farkı belirlemeyi amaçlıyor.

Melisa ve Bihter’in sahte bal ile saf balı ayırmaya yönelik hazırladıkları projeleri aynı zamanda Türkiye’nin bal haritasını çıkarmayı da hedefliyor. Yaptıkları çalışma ile binlerce dolara mal olan bal incelemelerini çok basit bir mekanizmaya indirilmesini de sağlamış oldular.

TEVİTÖL Türkiye’de üstün yetenekli çocukları okutarak, bilim, teknoloji, sanat, liderlik ve hizmet sektörlerinde ülkemizin sesini dünyaya duyuracak gençler yetiştiriyor. Üstün zekâ ve özel yetenekliler, kendilerine ve çevrelerine katkıda bulunabilmeleri için normal sınıflarda uygulanan programların ötesinde farklılaştırılmış öğrenme yaşantılarına ihtiyaç duyuyorlar. Bu eğitimi layıkıyla veren birkaç okuldan biri olan TEVİTÖL geleceğin liderlerini yetiştirmeyi hedef ediniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları