05 Ağustos 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TEV’den 74 Öğrenciye Yurtdışı Burs İmkanı
07 Haziran 2012 Perşembe 11:50

TEV’den 74 Öğrenciye Yurtdışı Burs İmkanı

Türk Eğitim Vakfı ile bu yıl 74 başarılı öğrenci daha, yurtdışında yüksek lisans ve üst ihtisas yapma şansı yakaladı.

Türk Eğitim Vakfı’ndan (TEV) 2012-2013 öğretim yılında yurtdışı yüksek lisans ve üst ihtisas bursu almaya hak kazanan 74 yeni bursiyer, TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Rona Yırcalı, Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç ve Yönetim Kurulu Üyeleri, işbirliği yaptığı ülkelerin konsolosları, bağışçılar ile TEV gönüllülerinin katıldığı basın toplantısıyla tanıtıldı.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, konuşmasına, “Tam 45 yıl önce 4 Mayıs 1967 yılında Merhum Vehbi Koç'un önderliğinde eğitime gönül veren 205 Türk aydını tarafından kurulan Türk Eğitim Vakfı’nın bugün de aynı kararlılık ve adanmışlıkla Türkiye’nin aydınlık geleceği için eğitime katkı verdiğini gururla belirtmek isterim” cümleleriyle başladı.

TEV’in kuruluşundan bu yana tam 192 bin gence verdiği burslarla çağdaş ve büyüyen Türkiye’ye sağladığı katkıya hız kesmeden devam edeceğini vurgulayan Ömer M. Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan teknik ve endüstri meslek lisesi, üniversite, master ve doktora öğrencilerine burs veren TEV, ayrıca Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek liderlerini yetiştirmeyi de kendisine bir borç saymaktadır. TEV, ilkleri başlatan bir sivil toplum kuruluşu olarak Türkiye’de ilk defa geleceğimizin liderlerini desteklemek üzere, 2007 yılından itibaren Vakfın 40. yılı vesilesiyle ‘TEV Üstün Başarı Bursu’ vermeye başlamıştır. Halen 181 öğrenci TEV Üstün Başarı Bursu almaktadır.  LYS’de ilk 2000’e giren ve liderlik vasıfları olan öğrenciler arasından seçilen Üstün Başarı Bursiyerleri, ayrıca çeşitli sosyal etkinliklerle de desteklemektedir. TEV, 1969 yılından bu yana ayrıca ülkemizin ihtiyaç duyduğu, üst düzey yönetici, tıp doktoru, bilim adamı ve sanatçı, yani Türkiye’nin geleceğine yön verecek değerleri yetiştirmek üzere yurt dışında yüksek lisans ve üst ihtisas eğitimi için burs vermektedir. “

TEV’in, dokuz ülke ile işbirliği yaparak burslar veren Türkiye’deki tek sivil toplum kuruluşu olduğunu belirten Ömer M. Koç, “Halen yurt dışında 101 gencimiz eğitimlerine devam etmektedir. Bu yıl da 74 başarılı gencimiz yurt dışına yüksek lisans ve üst ihtisas eğitimine gönderilmek üzere seçilmiştir. Böylece, 2012-2013 öğretim yılında toplam 175 gencimiz yurt dışı burslarımızdan yararlanmış olacaktır. Yurt dışında yüksek lisans ve üst ihtisas yapan gençlerimize Türk Eğitim Vakfı olarak her yıl toplam 1,5 milyon dolarlık burs fonu ayırmaktayız. İş birliği yaptığımız kurumların katkılarıyla yurt dışı bursiyerlerine 3 milyon dolar harcanmaktadır” diye konuştu.

Koç sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’nin başarılı geleceğinde katkısı olacağına inandığım gençlerimizin ülkemizi en iyi biçimde temsil edeceklerine inancım sonsuzdur.”

TEV üst yönetimi ve yeni bursiyerlerin yanı sıra TEV’in çalışmalarına katkıda bulunan bağışçıların da katıldığı toplantıda,  eğitimleri sırasında başarı sağlayan yurt içi bursiyerlere de plaket verildi.

Bu yıl yurt dışı bursu alan başarılı gençlerden TEV kaynaklarından ABD’ye 4, İngiltere’ye 1, TEV-British Chevening müşterek burslarından İngiltere’ye 4, TEV-İngiliz Ticaret Odası (TEV-Buckingham Scholarship) müşterek bursundan İngiltere’ye 1, TEV-DAAD müşterek burslarından Almanya’ya 40, TEV Fransız Büyükelçiliği burslarından Fransa’ya 6, TEV-SINGA burslarından Singapur’a 11, TEV-TOFAŞ burs fonundan İtalya’ya 2, TEV-TÜSİAD burs fonundan ABD’ye 1, ingiltere’ye 1 genç gönderilecek. Dr. Orhan Birman burs fonundan ise ABD’ye 2, Almanya’ya 1 olmak üzere 3 genç tıp doktoru araştırma çalışmaları yapmak üzere bursla eğitim görecek.

TEV yurt dışı bursları:

TEV-The British Chevening İngiltere Bursları:
Türk Eğitim Vakfı, 1990 yılından bu yana British Chevening ile İngiltere’de master öğrenimi için müşterek burs veriyor. Bursiyerlerin giderleri her iki kurum tarafından %50’şer oranda karşılanıyor. Bugüne kadar 282 başarılı Türk genci burstan faydalandı. 2012–2013 öğretim yılında 4 genç bu burstan faydalanacak.

Türk Eğitim Vakfı ile İngiliz Ticaret Odası arasında bu yıl yapılan anlaşmaya göre (TEV-Buckingham Scholarship) adıyla İngiltere’de 1 gence burs imkanı sağlanacaktır.

TEV-DAAD Almanya Bursları:
Türk Eğitim Vakfı, 1998 yılından itibaren Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) ile birlikte Almanya’da müşterek burs veriyor. Bursiyerlerin giderlerinin %50’si DAAD, %50’si ise TEV tarafından karşılanıyor. Bugüne kadar 365 başarılı Türk genci burstan yararlandı. 2012–2013 öğretim yılında da 40 genç burstan faydalanacak.

TEV-Fransa Büyükelçiliği Fransa Bursları:
Türk Eğitim Vakfı ile Fransa Büyükelçiliği arasında yapılan anlaşma gereği 2004 yılından itibaren Fransa’da yüksek lisans bursları veriliyor. Bu güne kadar 78 genç bu burstan yararlandı. 2012–2013 öğretim yılında ise 6 genç burstan yararlanacak. Bursiyerlerin giderlerinin %50’si TEV, %50’si ise Fransa Hükümeti tarafından karşılanacaktır.

TEV-SINGA, Singapur’da Karşılıksız Doktora Bursları:
TEV-SİNGA arasında yapılan anlaşmaya göre; SINGA (Singapore International Graduate Award) SİNGAPUR’da, A*STAR (The Agency for Science, Technology and Research), NTU (Nanyang Technological University) ve NUS (National University of Singapore)’da Temel Bilimler, Mühendislik ve Biyomedikal Bilimler alanlarında doktora çalışmaları için karşılıksız verilecektir. Bursiyerlerin tüm giderleri SİNGA tarafından karşılanacaktır. 2012-2013 öğretim yılı için 11 genç seçilmiştir.

TEV-Garring Vakfı Danimarka Bursları:
Danimarkalı Karl Johannes Garring ve Türk eşi Zahide Zehra Garring’in vasiyeti doğrultusunda Danimarka’da kurulan Garring Vakfı’nın gelirleri TEV’e aktarıldı. Bu fondan, 1996 yılından itibaren Danimarka Teknik Üniversitesi’nde teknik alanlarda master öğrenimi için burs veriliyor. Bu güne kadar 20 genç burstan yararlandı.

Yurtdışı Tıp Bursları- Dr. Orhan Birman burs fonu:
Türk tıbbının seviyesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak amacıyla 1996 yılından bu yana, Türkiye’de ihtiyaç duyulan temel bilimler ve uygulamalı alanlarda, Tıp Fakülteleri ve Eğitim Hastaneleri tarafından aday gösterilen başarılı, uzman tıp doktorlarına; Batı Avrupa, ABD ve Kanada’da üst İhtisas, doktora ve araştırma çalışmaları için burs veriliyor. Bu güne kadar 61 genç tıp doktoru burstan yararlandı. 2012 yılında 3 genç tıp doktoru daha seçilmiştir.
TEV-Tofaş-Fiat İtalya Bursları:

TEV-TOFAŞ-FİAT arasında 2009 yılında yapılan anlaşma gereği İtalya’da burs verilmeye başlanmıştır. Geçen iki yılda 6 gence İtalya’da burs imkanı sağlanmıştır. Bu yıl seçilen 2 genç daha İtalya’ya gönderilecektir. Bursiyerlerin tüm giderleri FIAT Burs fonundan karşılanacaktır.

TEV-TÜSİAD Bursları:

TEV-TÜSİAD arasında 2011 yılında yapılan anlaşma gereği yurt dışında burs verilmeye başlanmıştır. 2011’de 1 genç seçilmiştir. 2012-13 öğretim yılında ise 2 Bursiyerin tüm giderleri TÜSİAD Burs fonundan karşılanacaktır.

TEV yurt içi bursları:
TEV yurt içinde Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan meslek lisesi, üniversite, master ve doktora öğrencilerine burs veriyor. Bugüne kadar yurt içinde 192 bin burs veren Vakıf’tan sadece 2011-2012 öğretim yılında 9.000 öğrenci burs alıyor. Her öğrenci bağlı bulunduğu öğretim kurumu aracılığı ile TEV’in burs şartları doğrultusunda seçiliyor. TEV burslarından yararlanmak isteyen öğrencilerin 1-31 Ekim tarihleri arasında TEV’in web adresi olan www.tev.org.tr’den form doldurmaları ve öğretim kurumlarına teslim etmeleri gerekiyor.

TEV ilkleri başlatan bir sivil toplum kuruluşu olarak Türkiye’de ilk defa geleceğimizin liderlerini desteklemek üzere, 2007 yılından itibaren Vakfın 40. yılı vesilesiyle “TEV Üstün Başarı Bursu” vermeye başladı. Halen 181 öğrenci TEV Üstün Başarı Bursu alıyor. Üstün Başarı Bursiyerleri, LYS’de ilk 2000’e giren ve liderlik vasıfları olan öğrenciler arasından seçiliyor. TEV, Üstün Başarı Bursu sayısını her yıl artırarak devam ettirmeyi ve Türkiye’nin geleceğine yön verecek bu gençlerin en iyi şekilde yetişmelerine destek olmayı hedefliyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları