18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TEV - SINGAdan Eğitimde İşbirliği
22 Kasım 2011 Salı 15:21

TEV - SINGA'dan Eğitimde İşbirliği

TEV geleceğin liderleri için önemli bir anlaşmaya daha imza attı. Singapur TEV’in seçeceği 15 öğrenciye doktora bursu verecek.

Türkiye’de eğitime 45 yıldır 190 bini aşan öğrenciye verdiği burslarla destek veren Türk Eğitim Vakfı (TEV), geleceğin liderlerini yetiştirmek için yürüttüğü burs çalışmalarına ilk kez Doktora Bursu’nu da ekliyor. TEV’in uluslararası eğitim platformunda 8 ülke ile işbirliği yaparak sürdürdüğü yurt dışı burs programları çerçevesinde Singapur Doktora Bursları da verilecek.   Araştırma- Geliştirme çalışmalarında dünyanın en gelişmiş laboratuarlarına sahip olan Singapur’da, Türkiye’den TEV tarafından her yıl seçilecek 15 öğrenci, doktora bursundan  yararlanacak.

TEV-SİNGA Burs Programı imza töreni, Singapur Fen ve Teknoloji Araştırma Ajansı’ndan Dr. Khiang Wee LIM, Nanyang Teknik Üniversitesinden Professor Lam Khin YONG ve Uluslararası Singapur Üniversitesinden Professor Mohan S. KANKANHALLI, TEV Yönetim Kurulu başkanı Ömer M. Koç, TEV Yönetim Kurulu Üyeleri, TEV Genel Müdürü Turgut Bozkurt, TEV Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal’in katıldığı törenle 21 Kasım 2011’de Taksim Divan Otel’de gerçekleştirildi.

İmza töreninde bir konuşma yapan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, TEV’in, üst düzey yönetici, bilim adamı, sanatçı, yani Türkiye’nin geleceğini kuracak liderler yetiştirmek hedefiyle 1969 yılında başlattığı yurtdışı burslarından bugüne kadar 1372 gencin eğitim şansı yakaladığını belirten Ömer M. Koç, “Bugün Türkiye’nin geleceğinin daha da parlak olmasını sağlayacağına inandığımız yurt dışı burs programımızda bir ilki gerçekleştiriyor olmanın gururu ile buradayız. Her yıl 15 başarılı bilim insanına Singapur’da alanındaki en iyi üniversite ve bölümlerde doktora şansı tanıdığımız için çok mutluyuz” dedi.

TEV’in artık yurtdışı burslarına Doktora Bursu’nu da eklediğini açıklayan Ömer M. Koç, Singapur’daki Dünya çapındaki 3 eğitim kurumu ile yapılan bu anlaşma ile her yıl 15 öğrenciye Singapur’da 4 yıllık doktora bursu vereceklerini açıkladı.

Singapur’un doktora için Türkiye’deki en başarılı gençleri seçmek ve doğru burs programı uygulamak üzere, ortak kurum olarak Türk Eğitim Vakfı’nı seçtiğinin de altını çizen Ömer M. Moç, Türkiye’nin en köklü ve güvenilir eğitim vakfı olan TEV’in, dünya çapında bilim insanları ve lider yetiştirme konusunda izlediği doğru stratejinin uluslararası arenada önemli bir güven çizdiğini belirtti.

TEV-SİNGA Doktora Bursu Programı çerçevesinde, 31 Aralık 2011 tarihine kadar yapılacak başvurular arasından seçilecek adaylar Mart 2012’de TEV-SİNGA burs komisyonunca mülakata tabii tutulacaklar. Mayıs 2012’de tamamlanacak bursiyer seçimlerinin ardından Temmuz-Ağustos aylarında oryantasyon programı gerçekleştirilecek.

Doktora Bursu’nu kazanan tüm adayların, yol, barınma, burs ve diğer harcamalarının tümü TEV-SINGA tarafından karşılanacak.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları