13 Mayıs 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TESKten Düzenleme İsteği
22 Temmuz 2008 Salı 11:55

TESK'ten Düzenleme İsteği

TESK, şikayetlerin arttığını belirterek, tüketiciyi yanıltmaya yönelik indirimli satış uygulamalarına çeki-düzen getirilmesini istedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye genelinde son yıllarda yoğun şekilde yaşanan indirimli satışlarla ilgili şikayetlerin arttığını ifade ederek, tüketiciyi yanıltmaya yönelik indirimli satış uygulamalarına çeki-düzen getirilmesini istedi.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, Türkiye"de indirimli ve tasfiye satışlarının belirli bir dönem ve süresi olmadığından piyasada bir düzensizlik yaşandığını belirterek, tüketicilerin yanıltılarak yanlış tüketim eğilimlerinin oluşturulduğunu kaydetti. Bu düzensizliğin mutlaka önüne geçilmesi gerektiğini ifade eden Palandöken, şöyle devam etti:

"İndirim yapıyoruz diyerek bir çeşide yada fason kalitesiz bir mala yüzde 70 indirim gösterip gerçekte yüzde 10 ila 20 arasında bir indirimle halk yanıltılıyor. Ben buna tuzak mal diyorum. Yani adeta indirim cambazlığı yapılıyor. Böylece halkımız yanıltılıyor. Buradaki tek amaç halkımızın sırtından haksız kar sağlamaktır. Eskiyi getir yeniyi götür, 3 al 2 öde kampanyaları ile yıllarca süren tasfiye günleri gibi çeşitli yöntemlerle indirim dönemleri uzatıldıkça uzatılıyor. Birçok mağazada tasfiye nedeniyle indirim yazısını aynı mağazanın vitrininde bir yıl sonra dahi görüyoruz. Bu bir aldatmacadır. Tüketiciler psikolojik etki altına alarak, aşırı tüketime teşvik ediliyor."

Haksız Rekabetin Önüne Geçilmeli

Ciddi firmalarında bu tür indirimlerden şikayetçi olduğunu kaydeden Palandöken, kurallara uygun davranan ticari firmaların, yan dükkanlardaki kuralsız uygulamalar nedeniyle haksız rekabete maruz kalmaktan şikayetçi olduğunu belirtti.

Palandöken, "Biz her şeyin bir kuralı olsun istiyoruz. Haksız rekabetin önüne geçilsin istiyoruz. Nasıl büyük mağazaların, perakende sektörünün kurallarının olmasını istiyorsak, indirimli satışların da Avrupa Birliği"nde olduğu gibi belli bir takvime ve kurallara bağlanmasını istiyoruz. Türkiye"de son zamanlarda bazı yabancı markalar dünyanın belli bölgelerinde satamadıkları seri sonu ürünler ile ucuz ve kalitesiz Çin mallarını Türkiye"ye getirip erken indirimle satmaya çalışıyorlar" dedi.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları