14 Mayıs 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TESİD 2011 Ödülleri Sahiplerini Buldu
24 Aralık 2011 Cumartesi 15:25

TESİD 2011 Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türk Elektronik Sanayileri Derneği (TESİD) tarafından bu yıl onuncusu düzenlenen “TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri”, 23 Aralık 2011 Cuma günü Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın video konferans katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan TESİD Yönetim Kurulu Başkanı C. Müjdat Altay, “Elektronik sektörünün diğer tüm sektörleri geliştiren, verimlilik artışını sağlayan lokomotif bir sanayi olduğunu ve 2010 yılında sektörün 11 Milyar Dolar üretim, 6 Milyar Dolar dışsatım gerçekleştirdiğini ve cirosunun %2’sini ArGe’ye harcadığını söyledi. Altay, “Ülkemizde son beş yılda, ArGe alanında kararlılıkla uygulanan teşvik sisteminin başarısını, ArGe faaliyetlerindeki artış ve neticesinde ortaya çıkan yeni ürünlerde görüyoruz. İstikrarlı ve sürdürülebilir yaygın ArGe çalışmalarıyla yeni ürünlerin pazara sunulması için kamu ve özel sektör alımlarında, yerli tasarım ve üretime öncelik verilmesi son derece kritik bir öneme sahip. Bunun sonucunda, orta vadede, Türk teknoloji firmalarının, yerli pazar referansı ile yurt dışındaki rekabet güçlerini artıracakları muhakkak.” dedi. Türkiye’de Gayri Safi Yurtiçi ArGe harcamasının bir önceki yıla göre % 14,6 artarak 9.3Milyar TL olarak gerçekleştiğini belirten Altay, teknoloji yoğun bir yapısı olan elektronik sektöründe rekabeti sürdürebilmenin, inovatif ArGe’den geçtiğinin altını çizdi.

2010 yılında sektörün ArGe’ye 225 Milyon Dolar harcadığına değinen Altay, cironun %2’sini oluşturan bu rakamın ülke ortalamasının bir hayli üstünde olmasına rağmen yine de yeterli olmadığının ve her geçen gün daha fazla ArGe çalışması yapılmasının gerekliliğinin altını çizdi. Altay , elektronik sektörünün diğer tüm sektörleri geliştiren, verimlilik artışını sağlayan lokomotif bir sanayi olduğunu ve 2010 yılında sektörün 11 Milyar Dolar üretim ve 6 Milyar Dolar dışsatım gerçekleştirdiğini söyledi.

Ana sponsorluğunu Türk Telekom’un üstlendiği TESİD 2011 Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri'nin destekleyicileri ise Aselsan, Netaş, Turkcell, TAİ ve TTGV.


Tesid 2011 yenilikçilik yaratıcılık ödülleri

Türk Telekom Jüri Özel Ödülü:
      - Arçelik / all – in - one

KOBİ Dalında

- KOBİ Dalında Yenilikçi Ürün Ödülü

- Elimko / E-PR-100 Kağıtsız Proses Kayıt Cihazı

- KOBİ dalında Ürün Geliştirme Süreci Ödülü          

- Ayyazılım / Bütünleşik Sürücü Konsolu ve Araç Bilgisayarı

- KOBİ dalında Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi Ödülü

- Canovate / Data Center in Row Cooling / Free Cooling System

Büyük Firma Dalında

- Büyük Firma Dalında Yaratıcı Fikir Ödülü

- Turkcell / Çiftçi Bilgi Sistemi

- Büyük Firma Dalında Yenilikçi Ürün Ödülü

- Aselsan / Gözcü – Elde Taşınabilir Entegre Elektrooptik Sensör Sistemi

- Büyük Firma Dalında Ürün Geliştirme Süreci Ödülü

- Vodafone Teknoloji / Lokasyon Bazlı Çözümler

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları