23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tercih Başvuruları 23 Temmuzda Başlıyor
12 Temmuz 2008 Cumartesi 14:06

Tercih Başvuruları 23 Temmuz'da Başlıyor

Bugün sonuçları açıklanan ÖSS ve YDS'de adaylar tercih işlemlerini 23 Temmuz - 4 Ağustos 2008 tarihleri arasında yapacak.

ÖSS ve YDS Sonuçları Açıklandı


Prof. Dr. Ünal Yarımağan sınav sonuçlarına ilişkin YÖK"de düzenleği basın toplantısında tercih işlemleri ile ilgili de bilgi verdi.

Yarımağan, adayların 2008 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Klavuzu"nu Başvuru Merkezlerinden (ortaöğretim okulları, ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve ÖSYM Büroları) 3 YTL karşılığında alabileceğini bildirdi. Yarımağan, kılavuza 15 Temmuz 2008 tarihinden gününden itibaren ÖSYM"nin http://www.osym.gov.tr Internet adresinden erişilebileceğini belirtirken, kılavuzun basımının henüz başladığını söyledi. Yarımağan, kılavuz dağıtımına uzak yerlerden başlanacağını ve 23 Temmuz 2008 tarihine kadar basım ve dağıtımının tamamlanmış olacağını kaydederek, "Kontenjanların artması nedeniyle bu yıl kılavuz çok sayfalı ve ağır olacak. Bu neden kılavuzu Internet ortamı yerine basılmış halinin edinilmesinde fayda var. Yükseköğretim programlarının 2007-ÖSYS"deki en küçük puanları ile son yerleşen adayların başarı sıraları kılavuzda yer alıyor. 2008-ÖSS puanları ile 2007-ÖSS puanlarının karşılaştırılması çok sağlıklı olmayabilir. Özellikle ÖSS-DİL puanları için. Bu nedenle tercih yapılırken 2007-ÖSYS"deki en küçük puanlar yerine son yerleşen adayların başarı sıralarının kullanılması daha uygundur" önerisinde bulundu.

"Kontenjanlar Arttı, Geniş Aaralıkta Tercih Yapın"

Yükseköğretim programlarının kontenjanlarında önemli artışlar olduğu için, adayların başarı sırasına göre dar bir aralık yerine, geniş bir aralıkta tercih yapmasını öneren Yarımağan, "Bulunduğu aralıkta son alım 40 bininci sırada ise bu kontenjanlar nedeniyle 45-48 bini bulabilir. Adayların buna göre tercih yapmasında yarar olacaktır. Adaylar, tercih çalışmalarında, destek almak için ÖSYM"nin http://rehberlik.osym.gov.tr adresinden yararlanabilirler" dedi.

Sonuçlar 20 Ağustos"ta

Adayların tercihlerini Başvuru Merkezleri aracılığıyla ya da bireysel olarak Internet üzerinden ÖSYM"ye gönderebileceğini anlatan Yarımağan, Internet kullanımında deneyimli olmayan ya da yanlış yapmaktan çekinen adayların başvuru merkezlerini kullanmalarını önerisinde bulundu. Bankaya tercih ücreti yatırılmayacağını belirten Yarımağan, Tercihlerin 23 Temmuz-4 Ağustos 2008 tarihleri arasında Başvuru Merkezleri aracılığıyla, ya da adaylar tarafından doğrudan Internet üzerinden gönderileceğini açıkladı. Tercih gönderme süresinin uzatılmayacağına da değinen Yarımağan, adayların sonuç belgesinin gelmesini beklemeden puanlarını öğrenmeleri ve tercih edecekleri yükseköğretim programlarını belirlemeleri gerektiğini söyledi. Yarımağan, "Yerleştirme işlemlerinin yaklaşık iki haftada tamamlanması ve 20 Ağustos"a kadar sonuçların açıklanması planlanmaktadır" dedi.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları