29 Eylül 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Teradata’dan Yeni Nesil Veri Ambarları
28 Kasım 2011 Pazartesi 18:45

Teradata’dan Yeni Nesil Veri Ambarları

Beşinci kuşak Teradata Data Warehouse Appliance, hızlı ve ölçeklenebilen yapısı ile iş zekası uygulamalarında performansı ikiye katlarken, veri kapasitesini üç katına çıkarıyor.

Veri ambarı alanında dünya lideri Teradata, birçok iş zekası ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilen beşinci nesil veri ambarı cihazı “Teradata Data Warehouse Appliance 2690”ı duyurdu. Tam entegre bir sistem olan yeni cihaz, dördüncü nesil cihaza göre iki kat daha fazla performans sunmanın yanı sıra veri kapasitesini de üç kat artırıyor. Yeni Teradata Data Warehouse Appliance 2690, 2012’nin ilk çeyreğinde kullanıma sunulacak.

Teradata Data Warehouse Appliance 2690, gelişmiş performansı ve güçlü analitik özellikleri ile Teradata’nın donanım pazarındaki liderliğini pekiştiriyor. Cihaz, bir analitik platform olarak yaratacağı iş değeri sayesinde, şirketlerin sistemi hızlı bir şekilde benimsemelerine de katkıda bulunacak.

Teradata Data Warehouse Appliance’ın birçok zorlu iş zekası uygulamasının üstesinden gelebilecek kadar hızlı ve kolay bir kullanıma sahip bulunduğunu, kendisini kanıtlamış çevreci bir analitik motor sağlayan bir güç merkezi olduğunu söyleyen Teradata Donanım Bölümü Genel Müdürü Ed White, “Yüzlerce şirket tarafından tercih edilen Teradata veri ambarı cihazlarının oluşturduğu pazar, üç yıldan daha kısa sürede hızlı bir büyüme kaydetti. Şirketlerin cihazlarımızın özellik ve güvenilirliklerine olan inancı, Teradata’yı pazar lideri konumuna taşıdı” diye konuştu.

Cihaz, şirketlerin farklı ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına, sıkıştırılmamış kullanıcı verisi için kabin başına 2 terabyte’tan (TB) 315 TB’a kadar konfigüre edilebilen entegre bir analitik platform sunuyor. Performans ölçümleri, kabin başına saniyede 38 GB’tan daha fazla verinin taranabildiğini ortaya koyuyor.

Sıkıştırma teknolojisi performansı artırıyor
Teradata Data Warehouse Appliance, otomatik olarak eşsiz bir performans sağlayan ve depolanan veri miktarını belirgin bir şekilde artıran yenilikçi bir sıkıştırma teknolojisi kullanıyor.

Ed White bu teknolojiyi, “Teradata, müşterilerinin performansını etkilemeksizin blok seviyesinde sıkıştırmayı etkin bir şekilde uygulayan ilk şirket olma özelliğine sahip. Tüm süreci otomatikleştirdik. Bu benzersiz gelişme, cihazlarımızın kolay kullanım özelliklerine sahip olmalarını sağlıyor” şeklinde açıklıyor.

Sıkıştırma motoru, alandan dinamik olarak tasarruf edebilmek için, veri saklama bloğu seviyesinde çalışan güçlü bir sıkıştırma tekniği sağlıyor. Sıkıştırma işlemi sistem üzerinde bulunan ayrı sıkıştırma kartları tarafından yapıldığından CPU üzerine hiçbir yük getirmiyor ve analitik işlemlere daha fazla CPU sağlıyor. Cihaz, sistem performansı için varsayılan sıkıştırma ayarları optimize edilmiş şekilde geliyor. Yakında sunulacak olan Teradata Database 14.0 versiyonu ile birlikte yeni Data Warehouse Appliance, yüksek seviyede performans ve sıkıştırma sağlayan Teradata Columnar’ın tüm avantajlarından yararlanacak.

‘Yeşil’, operasyon masraflarını azaltıyor
Teradata Data Warehouse Appliance 2690 tarafından sağlanan toplam çevreci tasarruflar, önceki nesil cihazlara oranla, yüzde 60 daha az enerji tüketimi ve yüzde 50 daha az alan kaplamaya kadar ulaşıyor. Teradata sisteminin sağladığı çevreci ve sürdürülebilir kazançlar günümüzde oldukça kritik bir faktör haline gelmiş durumda. Veri merkezinin güç, soğutma ve kapladığı alan maliyetlerinin, veri merkezindeki donanımların maliyetlerini yakında geçeceği öngörülüyor.

Tüm taleplere yanıt veren cihazlar
Farklı iş zekası ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen Teradata cihazları eşsiz özelliklere sahip bulunuyor. Cihazlar, test ve geliştirme gibi amaçlarla kullanılan küçük bir veri merkezinden entegre bir veri ambarına kadar uzanan geniş bir yelpazede hizmet sunmak için optimize edilen bir kullanım deneyimi sunuyor. Cihazın fonksiyonları, veri ambarlarının kritik öneme sahip kurumsal kaynaklara dahil edilmesi ve analiz gerektiren veri hacmi ve tipinde yaşanan patlamaya paralel olarak değiştirildi. Teradata Data Warehouse Appliance 2690 genişletilmiş farklı veri yüklerini yönetebilme yeteneği sayesinde farklı iş alanlarına daha etkin olarak hizmet sunabiliyor.

Şirketlerin Teradata Data Warehouse Appliance’ı kullanım biçimlerine ilişkin birkaç örnek şu şekilde sıralanıyor:

• Hizmet sektöründe faaliyet gösteren, ABD’nin önde gelen şirketlerinden biri, birden fazla veri merkezini ve uygulamayı tek bir platformda birleştirmek için Teradata Data Warehouse Appliance’ı kullanma kararı aldı. Şirketin öncelikli hedefi bu sayede altyapı işleyişinin sadeleşmesi ve operasyonel masrafların azaltılması.
• Büyük bir fast food zinciri, farklı eyaletlerdeki restoranlarında kullanılması için her yıl binlerce hediye kartı satıyor. Tüketicilerin kartları hemen kullanmadığını fark eden şirket, pazarlama programlarını iyileştirmek ve tüketicilerin kartları nasıl kullandıklarını daha iyi kavrayabilmek amacıyla Teradata Data Warehouse Appliance platformunu kullanmaya başladı.
• Sektöründe lider bir ev eşyası perakendecisi, stoklarını izlemek, anlık kampanya yapabilmek, tüketicinin talebini tahmin etmek ve bu talebi karşılamak için stoklarını senkronize etmek amacıyla, Teradata Data Warehouse Appliance üzerinde çalışan Aprimo Demand Chain Manager’ı kullanmayı tercih etti. Ürünler arası bu senkronizasyon, masrafları azaltıp verimliliği artırırken, ürünün her zaman stokta bulunmasını sağlayarak müşteri memnuniyetini yükseltiyor.

Her biri güçlü birer çözüm olan Teradata Data Warehouse Appliance ürünleri, işlemcileri, depolama diskleri ve ağ özellikleri ile birlikte kullanıma hazır olarak sunuluyor. Şirketler sistemi hemen kurup yatırımlarının karşılığını hızla almaya başlayabiliyorlar.


Teknoloji yatırımını koruma
Teradata’nın yeni platformu, önceki nesil platform ile birlikte tek bir sistem olarak çalışabilen piyasadaki tek cihaz olma özelliğini taşıyor. Bu benzersiz birlikte çalışma özelliği teknoloji yatırımını korurken, esnek büyüme seçenekleri de sağlıyor.

Entegre analitiğin temeli
Teradata Data Warehouse Appliance, büyük hacimli verileri ve veritabanındaki zengin analitik özellikleri işlemek için, oldukça hızlı paralel işlem gücü ve ölçeklenebilirliğe sahip olan entegre analitiğe izin veren bir ortam sağlıyor. Teradata, verilerin taşınması için harcanan zamanı ve maliyeti azaltırken, veritabanının hızını artıran geniş kapsamlı bir entegre analitik setini de beraberinde getiriyor. Özellikle veritabanı içinde veri madenciliği işlerini yapabiliyor olması iş gruplarına veriye hızlı erişim ve değişimleri hızlı tepki verebilme yeteneği sağlıyor. Teradata, yüksek seviyede optimize edilmiş veritabanı entegrasyonları ile büyük veri analitiği ve iş zekası çözümleri sağlamak amacıyla, lider iş ortakları ile işbirliği yapıyor. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları