25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Temizlik, Robotlara Emanet
13 Aralık 2010 Pazartesi 16:10

Temizlik, Robotlara Emanet

Türkiye'de temizlik robotu kullanan ev sayısının 3 bini aştığı belirtildi.

Dünya ev robotları sektörünün yüzde 75" ine hakim olan Amerikan iRobot tarafından üretilen ev temizlik robotları "Roomba ve Scooba" Türkiye pazarına hızlı girdi. Ocak ayından bu yana 3 binin üzerindeki satışı ile pazarını büyütüyor. iRobot, ürünleri ile yeni yılda sevdiklerine çok özel bir hediye sunmak isteyenlere farklı alternatifler sunuyor.
500 mühendisin çalıştığı iRobot ev temizleme robotlarının yanısıra arama kurtarma robotları, bomba imha robotları ve görüntüleme robotları gibi savunma sanayine yönelik robotlar da üretiyor. NASA ve bu tür endüstriyel robotlarda kullandığı yüksek teknolojiyi ev robotlarında da uygulayan iRobot dünya üzerinde birçok patenti elinde bulunduruyor.
"Seaglider" adlı robot ile Meksika Körfezi" ndeki petrol sızıntısının kapatılmasında kullanılan ve NASA" nın Mars araştırmalarında kullandığı "Oppurtunity" ve "Spyrit"i de üreten iRobot, bu yüksek teknolojiyi günlük yaşama da taşıyor.
iRobot"un Türkiye pazarında görücüye çıkardığı yer süpürme robotu Roomba, evin istenen her köşesine giderek halı, parke, seramik ayırmadan tam bir temizlik yapan, mobilyaları ve yerdeki sabit cisimleri algılayarak yavaşça dokunup yön değiştirerek en yakından temizleyen ileri teknolojilerle üretilmiş bir ev temizlik robotudur. İstenen herhangi bir saatte kendi kendine çalışmak üzere programlanabilen Roomba siz evde yokken evi temizler, işi bitince veya şarjı azalınca "Ev Üssü" adı verilen şarj yerine otomatik olarak döner. Roomba yuvarlak şekli sayesinde evlerdeki köşelerden ve sıkışık yerlerden kurtulmayı sağlıyor ve bu sayede evin her köşesini rahatlıkla dolaşıp temizleyebiliyor.
33 cm çapa ve 8 cm yüksekliğe sahip daire şeklindeki Roomba, ilk olarak yan fırçasıyla tozları ve kiri kenarlardan toplar. Duvar kenarlarını, mobilyaların ayaklarını tam temizler. Sonra iki adet birbirine doğru dönen fırçası ile kıl, tüy, saç, toz parçacıklarını ve havları toplar ve toz toplama haznesine gönderir. Son olarak da emme ünitesi ile kalan çok ufak parçaları ve alerjen kırıntılarını filtreli bölüme gönderir.
Kirlilik ölçme teknolojisi ile çok kirli alanları tarar ve önlem alır. Bütün Roomba modelleri halı püsküllerine ve kablolara takılmamak için anti-tangle (dolanmama) teknolojisi ile donatılmıştır.
Roomba merdivenlerden asla düşmez ve eşyaları devirmez. Yumuşak dokunuşlu tampon mekanizması sayesinde dokunduğu eşyaların çevresinden dolaşır. Roomba modelleri üç veya dört odayı tek şarjda bitirebilir ve istendiği sıklıkta kullanılabilir. O kadar az enerji harcarlar ki, herhangi bir elektrikli süpürge ile karşılaştırma bile yapılamaz. Düzenli yapılan temizleme sonucunda evdeki alerjenler azalır, çok daha sağlıklı bir ortam oluşur. Temizleme sırasında toz kalkmadığı için eşyalarınız da toz tutmaz. 555, 563 veya 581 gibi gelişmiş modellerle haftada yedi gün otomatik temizlemeye programlanabilmektedir. Roomba, evin hanımı hangi gün ve saatte isterse o zaman temizlik yapar. Normal bir elektrikli süpürge ile bir evi saatte ortalama 1200 Watt enerji harcayarak süpürürken Roomba sadece bir buçuk saatte 35 Watt yani 6 kuruşa temizliyor. Yılbaşında Türkiye" ye giriş yapan iRobot Roomba 600-1200 TL arasında değişen fiyatlarıyla şimdiden 3 bini aşkın satışa ulaştı."
iRobot"un ürettiği evdeki yeni kahramanınız Scooba taş, parke, vinylex ve laminatlarınızı üstün teknolojisi ile süpürür, yıkar ve kurular. Düzenli kullanıldığında ev bakterilerinin yüzde 98" ini yok eder.
iRobot Türkiye Distrübütörü Ali Tan Şerbetçi, Scooba için "Kendi vakumlu süpürgesi ile yerdeki kırıntıları, tozu ve parçacıkları toplar ve yıkamaya hazır hale getirir.Bu sayede Scooba ile yıkamadan önce ayrıca süpürmeye gerek kalmıyor. Güçlü fırçaları ile yerdeki kiri ve pisliği temizler son olarak da yerdeki kirli suyu emer ve kirli tankında toplar. Kirli ve temiz suyu birbirine karıştırmayan Scooba yerleri kurulayarak temizliğini bitiriyor" dedi.
9 cm yüksekliğinde, daire şeklindeki Scooba mobilyaların altlarını ve zor ulaştığınız yerleri kendi başına silip süpürüyor. Scooba bataryasındaki su ile 40m2, bataryasının gücüyle ise 80 m2 ye yani üç odalık bir temizliği tek şarjla yapabiliyor. Parke, laminat, memer, seramik gibi tüm sert zeminlerde çalışabilen Scooba yumuşak ve sert zemin ayrımı yaparak halılardan uzak duruyor. Düşmeden, çarpmadan temizliğini bitiren bu robot zamandan, elektrikten ve en önemlisi insan gücünden önemli tasarruf sağlıyor. 1500TL satılan bu robot ev temizliğinde en büyük yardımcınız olmaya hazır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları