18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TELKODERin Söylemlerine Destek
19 Haziran 2008 Perşembe 17:05

TELKODER'in Söylemlerine Destek

Telekomünikasyon: Bilgi Toplumunun Kaldıracı adlı konferanstan çıkan sonuç, TELKODER'in söylemlerini destekledi.

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) ve Avrupa Politika Araştırmaları Merkezi (CEPS) tarafından, 17 Haziran 2008 tarihinde İstanbul"da düzenlenen Telekomünikasyon: Bilgi Toplumunun Kaldıracı adlı konferanstan çıkan sonuç, Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği"nin (TELKODER) söylemlerini destekledi! Avrupa Birliği (AB), Türk telekomünikasyon sektöründe, 2000 yılında başlatılan ancak halen daha tam olarak sağlanamayan serbestleşmenin önündeki engellerin kaldırılmasını istedi.

Türk telekomünikasyon sektöründe yaşanan sorunların ve çözüm yollarının tartışıldığı konferansa, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Telekomünikasyon Kurumu (TK) Başkanı Tayfun Acarer, TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve AB Temsilcisi Oliver Pascal"ın yanı sıra, CEPS araştırmacıları, Avrupalı akademisyenler, işletmeci temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları ile sektöre ilgi duyan çok sayıda kişi katıldı.

AB temsilcisi Oliver Pascal, konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye"de serbestleşmenin ve etkin rekabet ortamının sağlanamadığını vurguladı. Pascal"a göre, rekabet ortamının tesis edilebilmesi için serbestleşmenin önündeki engeller bir an önce kaldırılmalı. Oliver Pascal"ın yapmış olduğu değerlendirmenin ana başlıkları ise şöyle;

• Şehir içi telefon hizmetleri bir an önce rekabete açılmalıdır.
• TK"nın özerk bir kurum olması gerekirken siyasi etkilere açık olması, serbestleşme sürecinde yaşanan problemlerin başında gelmektedir. Bu sebeple, etkin rekabet ortamının tesis edilmesi için TK"nın siyasi etkilerden uzak kalması sağlanmalıdır.
• TK, karar alırken daha şeffaf ve hızlı olmalıdır.
• TK, Rekabet Kurumu ile işbirliği yapmalıdır.
• Yeni işletmecilerin Türk Telekom"a ödemek zorunda oldukları arabağlantı ücretleri düşürülmeli ve Türk Telekom"un rekabeti önleyici fiyatlar belirlemesine izin verilmemelidir.
• Tesis paylaşımı yapılmalı ve yerel işletmecinin, yani Türk Telekom"un sahip olduğu yerel şebeke paylaşıma açılmalıdır.

Turkcell İcra Kurulu Başkanı Süreyya Ciliv de, Oliver Pascal"ın görüşlerine katılarak, Türkiye"de özellikle Sabit Telefon Hizmetleri (STH) piyasasında serbestleşmenin gerçekleşmediğini belirtti.

Ortaya çıkan bu tablonun bize gösterdiği en önemli sonuç ise şudur: Gerek işletmecilerin ve gerekse başta TELKODER olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının yıllardır altını çizdiği sorunlar artık AB temsilcileri, Avrupalı bağımsız akademisyen ve araştırmacılar ile cep telefonu işletmecileri tarafından da vurgulanmaktadır!

Ayrıca Türk telekomünikasyon sektörünün sahip olduğu yüksek potansiyelin kullanılamamakta olduğu ve 8 yıldır devam eden serbestleşme sürecinin bir türlü istenilen seviyeye gelemediği, bu kişiler tarafından da farkedilmiştir.

Bu konferanstan çıkan bir diğer önemli sonuç ise, rekabetin eksik olduğu sektörlerde, yatırımların, istihdamın ve uygun fiyatlı hizmetlerin de eksik olduğudur.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları