13 Mayıs 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TeliaSonera’dan 7500 Km’lik Fiber Ağ
28 Mayıs 2012 Pazartesi 15:55

TeliaSonera’dan 7500 Km’lik Fiber Ağ

TeliaSonera, facebook için 240 milyon Avrupalıya dev fiber internet altyapısı kuracak.

7500 km uzunluğunda olması planlanan fiber ağı, Facebook’un İsveç’in Luleå şehrinde kurduğu yepyeni veri merkezini Avrupa’ya bağlayacak.

TeliaSonera’nın iştiraki olan TeliaSonera International Carrier şirketi, Facebook için tüm Avrupa’yı kapsayan bir fiber optik internet altyapısı kuracağı ve yöneteceğini duyurdu. Birkaç Terabit/saniye (Tbps) kapasiteli son kuşak fiber optik ağı, Facebook’un Kutup Dairesi yakınında bulunan Luleå şehrinde (İsveç) kurduğu yeni veri merkezi ile Avrupa kentlerindeki internet exchange noktaları arasında bağlantı sağlayacak.

TeliaSonera International Carrier, anlaşma çerçevesinde, Luleå ile Münih arasında 7500 km’ye uzanan fiber ağını kurup 15 yıl süreyle İsveç, Karlstad’daki operasyon merkezinden yönetecek.

Facebook’un yeni fiber ağı, Avrupa’daki 240 milyon aktif Facebook kullanıcısına ilave olarak Ortadoğu ve Afrika’daki kullanıcılarına da hizmet etmek üzere tasarlandı.

TeliaSonera International Carrier Başkanı Erik Hallberg, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Vizyonumuz toplumda inovasyonun fiber hızla yayılmasını sağlamaktır. Bu nedenle, Facebook altyapısının kritik bir parçasını kurmak ve işletmek üzere seçildiğimiz için büyük mutluluk duyuyoruz.”

Toplam 43 bin kilometreye uzanan, yerkürenin en büyük fiber altyapılarından birini işletme deneyimi ve uzmanlığına sahip TeliaSonera International Carrier; bireylere, şirketlere ve kurumlara kritik iş süreçlerini yürütmelerinde destek olacak özel network altyapıları ile en gelişmiş iletişim hizmetlerini sunabilecek konumda bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları