28 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Telekomünikasyonda Rekabet Kızışıyor
23 Temmuz 2012 Pazartesi 11:10

Telekomünikasyonda Rekabet Kızışıyor

Experian’ın araştırmasına göre, Avrupa’daki telekomünikasyon şirketleri kar marjlarında artış hedefledikçe, en karlı müşteriyi kapma yarışı da kızışıyor.

Küresel bilgi hizmetleri şirketi Experian’ın telekomünikasyon şirketlerinin yönetim kurulu seviyesinde yaptığı ankete göre, Avrupa’daki operatörler gelecek 12 ay içerisinde kar marjlarını arttırmak için en önemli faktörün, abone kaybını azaltmak olduğunu düşünüyor.

Ankete katılan operatörlerin yüzde 26’sı sürdürülebilir büyüme için en önemli önceliğin abone kaybını azaltmak olduğunu, yüzde 21’i ise karlı aboneleri rakiplerden kendi firmalarına çekmeye odaklandıklarını söyledi.

Kar marjlarını arttırmak için takip edilen diğer stratejiler arasında yüzde 19 oranında operasyonel verimliliğin arttırılması ve yine yüzde 19 oranında mevcut müşterilere ek ürünler satmak yer aldı. Katılımcıların yüzde 15’i ise borçluların ve sahtecilerin yarattığı kayıpların minimize edilmesine odaklandıklarını belirtti.
Ankete katılan operatörlerin yüzde 30’u abone yaşam döngüsünün her aşamasındaki kararların kalitesini artırmanın, işletmelerine en fazla faydayı sağlayacağını, yüzde 22’si bunu başarabilmek için müşterinin tekilleştirilmesi gerektiğine inandıklarını söylerken, yüzde 28’i abonelerinin potansiyel değerini daha iyi anlayabilmek için daha fazla harici veri kullanma ihtimalleri olduğunu belirtti.

Experian Türkiye ve Orta Doğu Genel Müdürü Cenker Özhelvacı ise şunları söyledi: “Avrupa’nın en karlı Telekomünikasyon abonelerini kapma yarışı oldukça kızışmış durumda. Hedeflenecek yeni abone sayısının az olması nedeniyle, sürdürülebilir büyüme için operatörlerin her zamankinden daha fazla karlı müşterileri rakiplerden alıp kendi taraflarına çekmeye ve en değerli müşterilerini de kaybetmemeye çalıştıklarını görüyoruz.’’

Operatörlerin veri açısından bir altın madeninin üzerinde oturduklarına da dikakt çeken Özhelvacı; “Ellerindeki veriler, harici verilerle harmanlandığında, abonenin portföy karlılığına katkısı ve bu katkının ileride ne yönde değişebileceğine dair değerli bilgiler elde edebiliyor ve bu sayede aboneler hakkında daha iyi kararlar alabiliyorlar’’ dedi.

Özhelvacı, anketin Experian’ın Roma’da Haziran ayında düzenlediği Uluslararası Telekomünikasyon Konferansı’nda Avrupa’nın 18 ülkesinden 27 büyük operatörün yönetim kurulu seviyesindeki yöneticileri arasında yapıldığı bilgisini de verdi.

Özhelvacı Experian’ın 1990’ların başında yeni nesil mobil operatörlere tüketici bilgi hizmetleri ve online başvuru sistemleri sunmaya başladığından bu yana Telekomünikasyon sektörü ile çalışmalarını sürdürdüğünü de hatırlattı. Özhelvacı ayrıca “Bu alanda önemli oranda gelişme kaydeden Experian, günümüzde yüzden fazla uluslararası telekomünikasyon operatörüne yeni abone hedefleme, abone kazanımı ve müşteri ilişkilerinin yönetimi konularında yardımcı oluyor’’ dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları