18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Telekom İşçisi Toplu Sözleşme Sürecinde
21 Şubat 2009 Cumartesi 17:35

Telekom İşçisi Toplu Sözleşme Sürecinde

Yaklaşık 19 bin Türk Telekom çalışanını ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri için Haber-İş işverenle masaya oturdu.

Yaklaşık 19 bin Türk Telekom çalışanını ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri için Haber-İş Sendikası ile işveren masaya oturdu. Haber-İş Genel Başkanı Ali Akcan, bu yıl ilk yarı için yüzde 8, ikinci, üçüncü ve dördüncü yarı için ise gerçekleşecek enflasyon teklif ettiklerini belirterek, teklifi belirlerken krizi dikkate aldıklarını, teklifte anlaşılması durumunda Telekom çalışanının ortalama maaşının bin 850 TL olacağını kaydetti.
ANKA"ya konuşan Haber-İş Genel Başkanı Ali Akcan, geçen yıl 7"nci dönem toplu iş sözleşmesi maddelerinin tamamının günlerce hatta aylarca tartışıldığını, 44 günlük bir grev sonucu da olsa bir sözleşmenin ortaya çıktığını dile getirerek, "8"inci dönemde toplu iş sözleşmesi maddelerinin değiştirilmesini veya yeniden tartışılmasını istemiyoruz. Görüşmelerde ücretler ile yanlış anlaşılmaları önlemek için kapsamla ilgili maddeye açıklık getirilecek" dedi.

Yaklaşık 19 Bin Çalışanı İlgilendiriyor
Toplu sözleşmenin yaklaşık 19 bin Telekom çalışanını ilgilendirdiğinin altını çizen Akcan, birinci altı ay için yüzde 8, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon oranında teklifle masaya oturduklarını ifade etti. Ortalama bir çalışanın maaşının bin 850 TL olacağını vurgulayan Akcan, ücretle ilgili tekliflerinin gayet makul olduğunu kaydetti. Ücret tekliflerinde krizin etkisinin olduğunu ancak sektörün diğer sektörler gibi çok fazla etkilenmeyeceğini belirten Akcan, "Hiç de etkilenmeyiz demek biraz hayalcilik olur" dedi.

Grev Sonrası Uzlaşmacı Tavır
Geçen yıl süren 44 günlük grevden sonra Türk Telekom"un da yıprandığına dikkat çeken Akcan, grevin bitiminde yayınladığı genelge ile grev süresinde yaşananların bir kenara bırakıp, herkesin işine gücüne bakmasına yönelik uyarıda bulunduğunu dile getirdi. Genelgeyi hem şirket hem de çalışanlar açısında faydalı olacağına inandığı için yazdığını anlatan Akcan, şöyle devam etti:

"O genelgeye bağlı olarak bu seneki toplu sözleşmenin daha kısa bir süre içerisinde, hatta yürürlülük süresi bitmeden karşılıklı masa başında anlaşma ile sonuçlanmasını arzuluyorum. İşverenlerde bizimle aynı görüşe katıldı. Dün yine görüştük. Üçüncü, dördüncü görüşmede sözleşmenin biteceğine inanıyorum. Maksadımız işverenle 7"inci dönem toplu sözleşme döneminde bozulan ilişkilerin bir an önce düzelmesinde etkili olacak bir toplu sözleşmenin mutlaka imzalanması. Bu demek değil ki toplu sözleşmede sendikalı olarak bir taviz vereceğimiz anlamında değil, sorumlu sendikacılık anlayışımla hareket ediyoruz. Üyelerin de nabzı bu noktada zaten."

"Kısa Sürede Sözleşmeyi İmzalamayı Düşünüyoruz"
İlkelerinin "kazanılmış hakların korunması, günün şartlarına göre geliştirilmesi" olduğunu kaydeden Akcan, kazanılmış hakları geri götürülmemesini kazanım olarak değerlendirdiğini söyledi. Telekom"da yine bir ilke imza atmaya çalıştıklarını vurgulayan Akcan, kısa sürede sözleşmeyi imzalamayı düşündüklerini, "yıldırım nikahı" yapacaklarını kaydetti. Bir yıl önce alınan hakları yeniden tartışmak istemediklerini ifade eden Akcan, "İşverenin haklarına saygı duyarken, işverenin de kazanılmış haklara saygı duymasını istiyoruz. Bu yaklaşımı işverende gördük. Çağın sendikacılık anlayışı bu olmalı. Tek tarafları çıkarları gözetmek iş barışını bozar" dedi.(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları