18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Teknolojide Kadın Hareketi Eğitimi Başladı
10 Mart 2012 Cumartesi 23:34

Teknolojide Kadın Hareketi Eğitimi Başladı

Türkiye Vodafone Vakfı, Teknolojide Kadın Hareketi Programı’yla kadınların ekonomiye katılımlarına yönelik fırsat eşitliği sağlıyor.

Türkiye Vodafone Vakfı, ekonomik ve sosyal hayatta fırsat eşitliği sağlamak hedefiyle geçtiğimiz yıl Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) ile hayata geçirdiği Teknolojide Kadın Hareketi programının kapsamlı eğitim fazını başlatıyor.

Program, Vodafone tarafından Türkiye’de sunulan ilk operatör markalı tablet bilgisayar Vodafone Smart Tab 10 üzerinden yürütülecek ve kadınlara teknoloji okur-yazarlığı, kişisel gelişim, satış/pazarlama teknikleri ile girişimcilik eğitimleri verilecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın himayesinde gerçekleşen program; ilk yıl İzmir, Gaziantep, Ankara, İstanbul ve Samsun’da 1000 kadınla başlayacak. Ardından Türkiye'nin dört bir köşesine yayılan eğitim programıyla, kadınlara bilgi ve iletişim teknolojileriyle iş hayatında neler yapabilecekleri uzmanlar tarafından anlatılacak. Bunun yanında pazarlama ve satış tekniklerinden etkili iletişime, e-ticaretten tüketici tutum ve davranışlarına kadar geniş bir yelpazede birebir iş hayatına yönelik eğitimler de verilecek. Eğitimlerin ardından mentorluk hizmeti alan kadınlara Vodafone cep merkezlerinde staj, istihdam olanağı, girişimcilik yarışması ile üstün başarı gösteren kadınlara cansuyu sermayesi imkanı da sağlanacak.

Teknolojide Kadın Hareketi Eğitim Programı’nın lansmanı, 9 Mart 2012 Cuma günü İzmir Sabancı Kültür Sarayı’nda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım,“İzmir bizim için önemli başlangıçların merkezidir. Her zaman her konuda öncü olan izmir, bugün de kadınımızla ilgili bir eğitim çalışmasında yine önderlik yapıyor. Biz Teknolojide Kadın Hareketi Projesi'yle kadınlarımıza yalnız teknolojiyi anlatmayacağız, onları eğiteceğiz ve onları bu alana dahil ederek istihdam olanakları da arayacağız. Bu konudaki başarılı ve azimli çalışmalarından dolayı Değerli Bakanım Sayın Fatma Şahin’e ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Sayın Serpil Timuray ile KAGİDER yönetimine, Teknolojide Kadın Hareketi'ne verdikleri ciddi desteklerden dolayı ayrıca teşekkür etmek isterim.”

Toplantıda bir konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin,  toplumun kalkınması ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak yoksulluğu önleyebilmek için toplumdaki herkesin katkı sağlaması gerektiğini ifade ederek,

“Kadın erkek, yaşlı genç, engelli demeden toplumdaki herkesin katkısını sağlamadan 2023 için koyduğumuz hedefleri sağlayamayız. Bilgi teknoloji çağının getirdiği tüm bilgiyi kullanmalıyız. Günümüzde bilgiye ulaşımda bilgiyi kullanmada kadın erkek arasında olan farkı kapatmalıyız. İşte Teknolojide Kadın Hareketi Projesi bu anlamda çok önemli.”

Şahin konuşmasının sonunda tüm partilerin uzlaşması ile birlikte mecliste çıkan şiddetle mücadele yasası nedeniyle de çok mutlu olduğunu ve bu yasayla birlikte yeni bir dönemin başladığını söyledi.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, dünyada birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de kadınların mobil iletişim teknolojilerinden yeterince faydalanamadığını, erkeklere oranla cep telefonu sahip olma olasılığının %23 daha az olduğunu söyledi. Ülkemizde istihdam potansiyeline sahip kadınların sadece dörtte birinin çalıştığına dikkat çeken Timuray, “Teknolojide Kadın Hareketi” programı ile kadınların yetkin girişimcilere dönüşmelerini ya da hali hazırdaki girişimlerini büyütmelerini, geliştirmelerini, hatta bu sayede dünyaya açılmalarını sağlamayı hedeflediklerini anlattı.

Timuray, sözlerine şöyle devam etti: “Kadınlarımızın gücüne teknolojiyle güç katarak onların sosyal ve ekonomik hayata kazandırılmasını hedeflediğimiz programımızın 2. adımında işgücüne sahip kadınlarımıza, teknoloji okur-yazarlığı, kişisel gelişim, satış/pazarlama teknikleri ve girişimcilik eğitimleri vereceğiz. Bu sayede sadece cinsiyetler arası değil, aynı zamanda nesiller arası ve aile içi dijital uçurumu azaltmayı da amaçlıyoruz. Eğitim ve teknoloji desteğimizle, iş fikri veya istihdam ihtiyacı olan yüzlerce kadınımız, sosyal ve ekonomik hayatta söz sahibi olacak.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları