27 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Teknoloji Sektöründe İnsan Kaynakları Açığı
29 Haziran 2007 Cuma 14:11

Teknoloji Sektöründe İnsan Kaynakları Açığı

Deloitte’un Teknoloji Fast500 2007 Küresel CEO Araştırması’na göre nitelikli insan kaynakları sıkıntısı teknoloji sektöründe önemini artırdı.

Özellikle gelişmiş ülkelerde ikinci dünya savaşından sonra doğan kuşağın emekli olmaya başlaması, nüfus artış oranlarının düşmesi ve eğitim tercihlerinin değişmesiyle birlikte dünya teknoloji sektörü yüksek nitelikli çalışanlar bulmakta güçlük çekmeye başladı. Deloitte’un, dünya çapındaki Teknoloji Fast500 listesindeki teknoloji şirketlerinin CEO’larının katılımıyla gerçekleştirdiği 2007 Küresel CEO Araştırması, bu sıkıntının şirketler tarafından giderek daha fazla hissedildiğini ortaya koydu.

Deloitte’un Teknoloji Fast500 2007 Küresel CEO Araştırması çerçevesinde teknoloji sektöründeki büyüme stratejileri ve diğer eğilimlerle ilgili sorular, Asya Pasifik, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) ve Kuzey Amerika’dan toplam 546 CEO’ya yöneltildi. Alınan cevaplar CEO’ların nitelikli insan gücü sıkıntısından endişe duyduklarını ve bir çok şirketin kendi insan kaynaklarını yetiştirmeye eskisinden daha fazla önem vermeye başladığını gösterdi.

Teknoloji şirketleri büyüyeceklerinden emin, ancak...

Araştırmaya göre hemen bütün bölgelerdeki CEO’ların çoğunluğu önümüzdeki 12 ay içinde şirketlerinin büyümeye devam edeceğinden eminler. Bu konuda son derece güvenli olduklarını vurgulayan CEO’ların oranı Kuzey Amerika’da %48’e kadar çıkıyor. Yine yöneticilerin büyük çoğunluğu bu büyümenin, satın alma veya birleşmeden ziyade organik bir şekilde gerçekleşeceğini düşünüyor. Asya Pasifik’deki CEO’ların %53’ü, EMEA’dakilerin ve Kuzey Amerika’dakilerin ise %59’u bu görüşü paylaşıyor.

Ancak teknoloji şirketleri en önemli faktörün insan kaynakları olduğunu vurgulayarak, nitelikli çalışanları işe almanın büyümenin anahtarı olduğunu kaydediyorlar. CEO’lara göre yüksek nitelikli çalışanların ardından ikinci sırada akılcı bir iş planı, üçüncü sırada ise güçlü liderlik geliyor.

Büyümeyi hedefleyen şirketlerin %25’ten fazlası yıl içinde çalışan sayısını artırmayı planlıyor. Asya Pasifik bölgesindeki CEO’ların %44’ü, EMEA bölgesindekilerin %38’i, Kuzey Amerika’dakilerin ise %48’i en önemli operasyonel zorlukların başına nitelikli çalışanları bulma, işe alma ve elde tutmayı koyuyor.

Gelişmiş ülkelerde nüfus azalıyor, 1945 sonrası kuşak emekli oluyor

İnsan kaynaklarındaki sıkıntının en önemli nedenini İkinci Dünya Savaşı sonrasında doğan kuşağın artık emekli olmaya başlaması oluşturuyor. Gelişmiş ülkelerde doğum oranları yıllardır düştüğü için, emekli olanların yerini alacak çalışan bulmakta zorluk çekiliyor. Doğum oranlarındaki azalmanın yanı sıra eğitim tercihlerindeki değişiklikler de bilim, teknoloji ve mühendislik gibi alanlarda nitelikli çalışan bulma sorununu kalıcı hale getiriyor. Üstelik bu durumun daha uzun yıllar sürmesi bekleniyor.

Deloitte’un sorularını yanıtlayan CEO’ların çoğu teknoloji sektöründe büyümeyi teşvik etmenin en iyi yolunun eğitime önem vermek olduğu görüşünü paylaşıyor. Bu görüşteki CEO’ların oranı Asya Pasifik’te %28’i, EMEA bölgesinde %32’yi, Kuzey Amerika’da ise %17’yi buluyor. Özellikle teknoloji şirketlerinin ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip insan kaynaklarının yetiştirilmesinin çok önemli olduğu kaydediliyor.

Şirketler kendi yüksek nitelikli çalışanlarını yetiştirmek için yöntemler geliştiriyor

Deloitte’un araştırmasına katılan şirketlerin birçoğu yüksek nitelikli çalışanları yetiştirmek ve elde tutmak için yöntemler geliştiriyor. Bu tip çalışanları elde tutmak için yapılan uygulamaların başında onlara şirketten hisse vermek geliyor. Özellikle Amerika’da bu yöntem yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bunu liderlik yeteneklerini güçlendirici eğitim programları, kariyer ilerletme planları, esnek çalışma saatleri ve artan izin ve tatil süreleri izliyor.

İnsan kaynakları sıkıntısı şirketleri bu sorunu çözmek için küresel düzeyde arayış içine girmeye itiyor. Deloitte’un sorularını yanıtlayan CEO’ların %45’i, diğer ülkelerden nitelikli çalışan bulmanın büyüme için kritik öneme sahip olduğunu veya çok önemli olduğunu düşünüyor.

Deloitte’un Teknoloji Fast500 2007 Küresel CEO Araştırması’nın sonuçlarını değerlendiren Deloitte Türkiye Stratejik Planlama, İş Geliştirme ve Pazarlama Ortağı M. Sait Gözüm şunları söyledi:

“Tüm dünyada teknoloji şirketleri küresel düzeydeki insan kaynakları sorununun etkilerini artık daha net hissetmeye başladı. Ne yazık ki bu sorun daha on yıllarca devam edecek. CEO’lar görevleri gereği ileriye bakıp, yoldaki tehlikeleri görmeye çalışırlar. Bu araştırmaya katılan CEO’ların gördüğü tehlike nitelikli çalışanların azalmasıdır. Gelişmiş ülkeler bu sorunla yüzleşirken, Türkiye gibi nüfus dinamikleri çok daha güçlü ülkeler doğru eğitim politikalarıyla soruna çözüm getirebilirler. Hindistan ve Çin bunu yapıyor. Türkiye de yapabilir. Önümüzdeki dönemde Teknoloji sektörünün ihtiyaçlarına uygun niteliklere sahip çalışanlar gelişmiş ülkelerde eskisinden çok daha iyi karşılanacaklar. Ama bu noktaya gelmek için ülkemizde bilimsel ve teknolojik eğitimin kalitesini uluslararası standartlara çıkartmamız gerekiyor.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları