25 Temmuz 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Teknoloji Markalarında Lider Google
30 Nisan 2009 Perşembe 10:23

Teknoloji Markalarında Lider Google

BRANDZ™ Top 100 En Güçlü Markalar Sıralaması'nda Teknoloji Markaları Lideri Google oldu.

Financial Times işbirliği ile bu yıl dördüncüsü yapılan "BRANDZ™ Top 100 En Güçlü Markalar Sıralaması", dünyanın önde gelen pazar araştırması ve danışmanlık firmalarından Millward Brown tarafından açıklandı. Google, gerçekleştirilen araştırmada dünyanın en değerli markası unvanını aldı. Dijital yaşam tarzının yaygınlaşması Google"ı yine zirveye taşırken, aynı zamanda teknoloji sektörünün de lider markası yaptı.

BRANDZ™ sıralamasına dünyanın en değerli 100 markası arasına giren teknoloji firmaları değerlendirildiğinde, Google (100.039 milyon dolar) son 12 ayda marka değerini %16 yükselterek lider oldu. Marka değerini geçen yıla göre arttıran bir başka teknoloji devi olan Microsoft da (76.249 milyon dolar) ikinci sırada yer aldı. IBM (66.622 milyon dolar) ise üçüncülüğünü korurken, marka değerini 2007 yılına göre % 20 arttırdı.

İlk 3 markayı sırasıyla Apple (63.113 milyon dolar) ve Nokia (35.163 milyon dolar ) takip etti. Teknoloji markaları sıralamasında 14"üncü sıradan 6"ıncı sıraya yükselen BlackBerry (27.478 milyon dolar) marka değerinde gösterdiği %100"lük artışla Top 100 listesinin de 16"ncı sırasına oturdu.

Millward Brown Küresel CEO"su Eileen Campbell, sıralama ile ilgili şu yorumda bulundu: "Dünyanın en değerli markalarından biri olmak büyük bir başarı ve bu sıralamada yer alan tüm markaları kutluyoruz. Pazarlama harcamalarının her zaman olduğundan çok daha detaylı bir denetleme altında olduğu bir zamanda, bu sıralama pazarlamacıların, markanın işleri için yarattığı değeri tanımlamaları için bir yoldur".

Millward Brown Türkiye Genel Müdürü Betül Khan, BRANDZ™ araştırmasının sonucunun ilk yüz marka liginde heyecanlı rekabetin sürdüğünü gösterdiğini belirterek, "Markalarına sürekli ve doğru pazarlama yatırımı yapan şirketler sürprizlerle karşılaşmıyorlar çünkü yaratılan tüketici değeri ve güçlü markalar, bu şirketlerin gelecekteki nakit akışını garanti altına alıyor" dedi.

BRANDZ™ Top 100 raporunun tamamı, kategorilere ve bölgelere ayrılmış şekilde ve ilave bir analizle birlikte www.millwardbrown.com/mboptimor, www.brandz.com ve www.ft.com web adreslerinde bulunabilir.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları