18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tekfen Holding Halka Açılıyor
13 Kasım 2007 Salı 13:58

Tekfen Holding Halka Açılıyor

Halka arz için çalışmalarını sürdüren Tekfen Holding 14 - 15 - 16 Kasım tarihlerinde talep toplayacak.

Taahhüt, tarımsal sanayi, emlak geliştirme ve finans alanlarında faaliyet gösteren Türk sanayinin 51 yıllık köklü geçmişe sahip gruplarından Tekfen Holding’in halka arzında son aşamaya gelindi. 14 - 15 - 16 Kasım 2007 tarihlerinde talep toplama yöntemiyle halka açılacak olan Holding’in hisse senetleri 4,70 - 5,80 YTL fiyat aralığında satışa sunulacak.

Holding’in kurumsallaşmasını daha da ileriye götürmek ve büyümenin hedeflendiği alanlar için kaynak yaratmak amacıyla halka açılma kararı alan Tekfen Holding’in sermaye artırımı ile halka arz edilecek paylardan elde edilmesi beklenen 314 - 387 milyon YTL aralığındaki gelir, Holding’in planladığı yeni projelere aktarılacak.

Tekfen Holding’in Grup Şirketler Başkanı ve CEO’su Erhan Öner, yaptığı açıklamada şunları söyledi.”Ceyhan’da kurulacak bir petrol rafinerisinde, inşaatında müteahhit olarak da yer almak koşuluyla, yatırımcı ortak olmayı planlıyoruz. Ceyhan ve Samsun’daki mevcut terminallerimizi ek kapasite artırımı ile genişleteceğiz. Kimyevi gübre konusunda fosforik ve sülfirik asit üretim tesisi ve Samsun’da da Sülfirik Asit Fabrikası kurmayı planlıyoruz. Emlak Geliştirmede de, Amerikalı ortağımız Och-Ziff ile İstanbul ve Anadolu kentlerinde yeni emlak projelerine imza atacağız”

2006 yılı cirosu 1.742.832.000 YTL olan Tekfen Holding’in 230 milyon YTL tutarındaki ödenmiş sermayesi halka arz sonrasında 296 milyon 775 bin YTL’ye yükselecek. Yüzde 30’u halka arz edilecek olan şirketin halka açıklık oranı ek satışlarla birlikte yüzde 34,5’e ulaşacak. Ek satış hakkı dahil edildiğinde halka arzın toplam büyüklüğü 481-594 Milyon YTL aralığında gerçekleşecek.

51 yıl önce üç inşaat mühendisi arkadaşın kurduğu ve geçen yıllar içinde Türk sanayisi ile birlikte gelişerek Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biri olan Tekfen Holding’in halka arz sonrası piyasa değerinin 1.395 milyon YTL ile 1.721 milyon YTL arasında olması bekleniyor.

Yüzde 69,5’i yabancı, yüzde 30,5’i yerli yatırımcılara ayrıldı
Tekfen Holding’in halka arz edilecek hisselerinin yüzde 30’u yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 0,5’i yurt içi kurumsal yatırımcılara, yüzde 69,5’i ise yurt dışı kurumsal yatırımcılara ayrıldı.

Tekfen Holding’in halka arzında, sermaye artırımı ve ortak satış yöntemleri birlikte kullanılacak. Halka arzda yatırımcılar likit fonları, döviz ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS)’ lerini teminat göstererek talepte bulunabilecekler. Ayrıca arza katılacak yatırımcılar, talep sırasında belirtmeleri koşuluyla, halka arzın tavan fiyatı ile nihai fiyat arasında oluşabilecek iade tutarı kadar pay artırım talebinde bulunabilecekler.

Tekfen’in halka arz sonrası yatırımları

Mevcut sektörlerde büyüyeceğiz
Tekfen Holding halka arzdan elde edeceği geliri, büyüme planları ve hedefleri doğrultusunda değerlendirmeyi planlıyor. Tekfen Holding’in Fas’tan Kazakistan’a, Katar’dan Azerbeycan’a kadar dünya çapında sürdürdüğü başarılı çalışmalarını yeni ortaklarıyla paylaşacak olmanın heyecanını duyduklarını ifade eden Erhan Öner, Holding’in önümüzdeki dönem büyüme planları hakkında şu bilgileri verdi:

“Tekfen Holding olarak, “Bildiği işi en iyi yapmak” felsefesiyle, Türkiye’nin en kritik
iki sektörü olan inşaat ve tarıma odaklandık. Grubumuzun lokomotifi olan bu iki sektörde liderliğimizi güçlendirecek, varlık gösterdiğimiz diğer sektörler olan emlak geliştirme ve bankacılık sektörlerinde ise, işbirliğine gittiğimiz stratejik ortaklarımızla büyüyeceğiz. Faaliyet gösterdiğimiz alanlarda, kar marjı ve katma değeri yüksek segmentlere odaklanacağız. Halka arzın sağlayacağı kaynakla, bu yöndeki çalışmalarımızı daha da hızlandıracağımıza inanıyorum.”

Terminallerimizde geliştirme yatırımları yapacağız
Halihazırda Ceyhan’da ve Samsun’da yürüttükleri terminalcilik faaliyetlerinde iş hacimlerini artırmak istediklerini söyleyen Öner, halka arzdan elde edilecek gelirin belli bölümünü bunun için ayıracaklarını ifade etti. Öner, “Bölgedeki yeni enerji yatırımlarının ve artan ticaret hacminin terminal işletmeciliğinde ilave talep oluşturacağını düşünüyoruz. Tekfen olarak, terminal tesislerinde geliştirme yatırımları ile artan talebi karşılamayı planlıyoruz” dedi.

”Gübre üretiminde yeni yatırımlarla liderliğimizi pekiştireceğiz”
Türkiye’de tarım sektöründeki en büyük entegre grup konumunda bulunan Toros Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş., gübre başta olmak üzere tohum, fide ve fidan üretimi ile pazarlaması, tahıl ticareti, limancılık/terminalcilik ve serbest bölge işletmeciliği ile tarım sektöründe faaliyet gösteriyor. Şirket, “Toros Tarım” markasıyla sürdürdüğü faaliyetlerinde, gübre pazarında, yüzde 25,6 pazar payı (Kaynak: www.tugem.gov.tr) ile lider ve en büyük üretici konumunda.

Tekfen Holding, halka arzdan gelecek kaynağın bir bölümünü, yeni gübre üretim tesisleri kurmak için harcayacak. Tekfen Holding’in Toros Tarım şirketi, 330 bin ton kapasiteli fosforik asit ve 925 bin ton kapasiteli sülfürik asit üretim tesisi kurmayı planlıyor.

Emlak Geliştirmede Yeni Ortaklık
Emlak geliştirme alanında ise bugüne kadar Akmerkez, Tekfen Tower, Taksim Residences gibi referans olarak kabul edilen projelere imza atan Tekfen, geçtiğimiz aylarda ortaklık anlaşması imzaladıkları önde gelen uluslararası varlık yönetimi şirketi Och-Ziff (OZ) ile İstanbul’un yanı sıra Türkiye’nin diğer büyük şehirlerinde konut ve ticari gayrimenkul projeleri geliştirmeyi hedefliyor.

Türkiye’nin büyüme potansiyeli bakımından Avrupa’nın en çekici gayrimenkul pazarlarından biri olduğunu ifade eden Öner, artan marka bilinci ve büyüyen orta sınıfla birlikte katma değerli emlak projelerinde canlanma beklediklerini ifade etti. Tekfen’in İstanbul Kağıthane, Bodrum Yalıkavak ve Bodrum Gümüşlük’te geliştirilen üç yeni projesi bulunduğuna dikkat çeken Öner, ayrıca İzmir, Bodrum, Konya ile İstanbul’da Zeytinburnu ve Kağıthane’de yeni emlak geliştirme projelerinin fizibilite çalışmalarını yürüttüklerini açıkladı.

“Ceyhan’da kurulacak bir rafineride ortaklık istiyoruz”
Taahhüt sektöründe petrokimya ve enerji konusunda ihtisaslaşan ve bugün dünyanın farklı coğrafyalarında çoğu boru hattı, tank çiftliği, rafineri ve çeşitli diğer petrokimya tesisleri olmak üzere 300’ün üzerinde projeye imza atan Tekfen, rafineri inşasında sahip olduğu deneyim ve know-how’ı Ceyhan’da kurulacak yeni rafineride de değerlendirmeyi arzu ediyor.

Tekfen’in, inşaatını da üstlenmek koşuluyla, Ceyhan’da kurulacak bir rafineride pay sahibi olmayı planladığını bildiren CEO Öner, Grubun bugüne kadar başta petrokimya tesisleri olmak üzere kara ve deniz terminalleri, off-shore platformlar, tank çiftlikleri, boru hatları, petrol rafinerileri, pompa istasyonları, enerji santralleri, otoyol ve altyapı projeleri (metro, su ve doğalgaz şebekeleri), elektrik ve telekomünikasyon sistemleri, konut ve ticaret merkezleri, stadyum ve spor komplekslerinin inşasını gerçekleştirdiğini söyledi.

Ceyhan’ın petrol boru hatlarının çıkış noktası olması nedeniyle yeni kurulacak rafineriler için tercih edilen bir bölge olduğunu söyleyen Öner, BOTAŞ, Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Irak-Türkiye ham petrol boru hattı terminallerinin de bu bölgelerde bulunduğuna dikkat çekti.

“Bankacılıkta, ortağımız Eurobank’la büyüyeceğiz”
Grubun bankacılık sektöründeki yatırımlarına da değinen Öner, stratejik ortakları EFG Eurobank ile, sektördeki en iyi bankalardan biri olmak istediklerini söyledi. Bu hedef doğrultusunda, EFG Eurobank ile ortak olduklarını belirten Öner “Uzman, itibarlı bir ortakla, daha güçlü bir sermaye yapısıyla ve uluslararası iş tecrübesiyle, Tekfenbank’ın Türk bankacılık sektöründeki yerini güçlendirmek istiyoruz” dedi.

Tekfenbank’ın, özellikle kurumsal, küçük ve orta ölçekli işletmeler alanlarında yoğunlaşan, finansal kiralama ve factoring hizmetlerinin de dahil olduğu geniş bir ürün yelpazesine sahip, hızlı bir banka olduğunu ifade eden Öner, yeni ortaklarıyla birlikte bankacılık sektöründeki büyüme hedeflerini yükselttiklerini söyledi.

İş Yatırım liderliğindeki halka arz konsorsiyumunda 31 üye bulunuyor
Tekfen Holding’in halka arzında İş Yatırım liderliğinde geniş bir konsorsiyum oluşturuldu.

Konsorsiyum Lideri: İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Konsorsiyum Eş Liderleri: Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., EFG İstanbul Menkul Değerler A.Ş. , Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., TEB Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş., Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.

Konsorsiyum Üyeleri: Alternatif Yatırım A.Ş., Ata Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., Camiş Menkul Değerler A.Ş., Finans Yatrıım Menkul Değerler A.Ş., Tacirler Menkul Değerler A.Ş., Tekstil Menkul Değerler A.Ş., Turkish Yatırım A.Ş., Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., Eczacıbaşı Menkul Değerler A.Ş., Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş., HSBC Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Meksa Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Acar Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ata Online Menkul Kıymetler A.Ş., Deniz Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., FORTİS Yatırım Menkul Değerler A.Ş., GEDİK Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Hak Menkul Kıymetler A.Ş., İNTER Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Pozitif Menkul Değerler A.Ş., Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Yapı Kredi Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Halka Arzın Künyesi

Halka arz fiyat aralığı: 4,70 -5,80 YTL
Talep toplama tarihleri: 14-15-16 Kasım 2007
Halka arz yöntemi: Fiyat aralığı ile talep toplama
Halka arz edilen nominal tutar: 89.032.000 YTL
Halka arz şekli:
• Sermaye artırımı 66.775.000 YTL
• Ortak satışı 22.257.000 YTL
Halka açılacak oran: % 30
Ek satış hakkı: 13.354.800 YTL Nominal Değerli Paylar (halka arz tutarının % 15’i)
Ek satış sonrası halka açıklık oranı: % 34,5
Aracılık yöntemi: Bakiyeyi kısmen yüklenim
Satmama taahhüdü: 6 ay
Tahsis grupları:
• 26.709.600 YTL nominal değerdeki (% 30) kısım yurt içi bireysel yatırımcılara
• 445.160 YTL nominal değerdeki (% 0,5) kısım yurt içi kurumsal yatırımcılara
• 61.877.240 YTL nominal değerdeki (% 69,5) kısım yurt dışı kurumsal yatırımcılara
Ödeme seçenekleri:
• Nakit ödeme
• Kıymet blokesi yöntemiyle talepte bulunma (Likit fon blokajı, YTL DİBS Blokajı, Döviz cinsinden ve dövize endeksli DİBS blokajı )
• Döviz blokesi yöntemiyle talepte bulunma
Halka Arz Büyüklüğü:
Yukarıdaki fiyat aralığından hesaplandığında ek satış dahil 481-594 Milyon YTL

Ödenmiş Sermaye:
Sermaye Artırımı Öncesi: 230.000.000 YTL
Sermaye Artırımı Sonrası:296.775.000 YTL

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları