24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TEİD Şirketlere Rehber Olacak
15 Aralık 2010 Çarşamba 13:22

TEİD Şirketlere Rehber Olacak

Geniş bir sektörel yelpazedeki yerli ve yabancı kuruluşlar bir araya gelerek Etik ve İtibar Derneği (TEİD) kurdular.

Geniş bir sektörel yelpazede faaliyet gösteren yerli ve yabancı kuruluşların bir araya gelmesi ile geçtiğimiz günlerde kurulan Etik ve İtibar Derneği (TEİD) basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu. TEİD"in Yönetim Kurulu Başkanlığını Anadolu Sağlık Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Metin Çakmakçı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığını ise Siemens A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Ersoy yapıyor.
Çakmakçı, derneğin misyonunu, "İş etiğini şirketlerimizin yazılı kültürünün bir parçası haline getirmek ve evrensel etik ilkelerin Türkiye toplumu tarafından benimsenmesi ve uygulanması için rehber olmak" olarak açıklıyor.
European Business Ethics Network (EBEN) üyesi TEİD"in kurucuları arasında Akbank, Anadolu Endüstri Holding, BAB Strateji, Bilim İlaç, Borusan Holding, BOSCH, Deloitte, Erdoğmuş Danışmanlık, Ergo Grubu Holding, Ernst & Young, Friterm, Global Tanıtım, Hewlett Packard, İncekara Holding, İnci Holding, K.P.M.G., Microsoft, My Executive, Probil, Siemens, Superonline ve Turkcell bulunuyor.
Akademik dünyanın bilgisi ile iş dünyasının tecrübe ve kültürünü bir araya getiren bir paylaşım platformu olmak amacı ile çalışmalarını sürdürecek olan TEİD, etik iş yapış biçimini kültürlerinin temel taşı olarak benimsemiş şirketlerin sayısının artması yönünde çaba gösterecek. Basın toplantısında bir konuşma yapan Prof. Dr. Metin Çakmakçı derneğin kuruluşu ve amaçları hakkında şunları söyledi:
"Geniş bir sektörel yelpazede faaliyet gösteren 22 yerli ve yabancı kuruluşun bir araya gelmesi ile kurulan derneğimiz etik ve itibar yönetimi alanlarında Türkiye"de bir referans merkezi olabilme amacını taşımaktadır. Şirketler sadece çalışanları ve hissedarlarını değil içinde bulundukları ekonomik ve sosyal çevreyi, en uzak paydaşlarına kadar, etkileyen yapılar haline geldiler. Son yıllarda dünyanın büyük ekonomik merkezlerinde yaşanan iş dünyası odaklı krizlerin, çok uzaklardaki çiftçinin hayatını bile altüst ettiğine tanık olduk. Yakın ve uzak çevresi üzerinde bu kadar büyük etkiye sahip olan şirketlerin etik olması tüm toplumun faydasına bir hareketin başlangıç noktası olmalı diye düşündük. Bu alanda en iyi olma iddiasında değil ama arzusunda olan 22 şirket bir araya gelerek TEİD"i kurduk. İş etiği tek taraflı bir olgu değildir. Toplumun tüm kesimlerinde olduğundan hiç de farklı olmayan bir karşılıklı fayda dengesidir. İş dünyası, rakip firmalar arasında bile var olan bir etik denge noktasının üzerinde yükselir. Her şirket, hatta her profesyonel, etik kurallara uymak kadar karşı tarafın da aynı kurallara uymasından kazanır. Dolayısı ile etik kodlar sadece uygulandığı şirketi değil o şirketin paydaşları ve paydaşı olduğu üst yapılar için de bir güven noktasıdır. Amacımız şirketlerin değil sektörlerin ve ekonomik düzenin tamamının etik değerler üstünde yükselmesine araç olabilmektir. İş etiğinin şirketlerin yazılı kültürünün bir parçası, hatta temel taşı haline gelmesi, şirketin tüm idari fonksiyonlarının bu etik duruştan etkileneceği bir iş yapma disiplini oluşturmak ise bu amaca ulaşmak yolunda en önemli adım olacaktır. TEİD"in gelmeyi hedeflediği nokta ise bu alanda en iyi uygulamalara sahip şirketlerin gelişimine destek olurken; onların tecrübelerini Türkiye"nin her köşesindeki ticari kuruluşlara yansıtabilmek, bir referans noktası haline gelebilmektir."
15 Şubat 2011"de "Etik Zirvesi 2011" adı altında bir toplantı düzenleyecek olan TEİD, zirvede Tuncay Özilhan, Güler Sabancı ve Dr. Djordjija Petkoski gibi dünyadan ve Türkiye"den pek çok değerli iş insanını bir araya getirmeyi planlıyor. Pera Müzesi"nde düzenlenecek zirvede etik yönetimin şirket performansı ve değerlerine etkisinin yanı sıra şirket itibarına olan yansıması gibi hem yöneticiler hem de çalışanlar açısından büyük önem taşıyan konular tartışılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları