29 Eylül 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TEDten Eğitimde İnovasyon Forumu
11 Mart 2011 Cuma 13:10

TED'ten Eğitimde İnovasyon Forumu

Türk Eğitim Derneği ve Sebit işbirliğiyle düzenlenen Eğitimde İnovasyon forumu, eğitim ve iş dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getirecek.

Her ülkenin kültürel ve sosyo-ekonomik gelişmesinin önemli bir parçası olan eğitim kurumlarının yeni bilgi, fikir ve becerilerin üretilmesine katkıda bulunması, yenilikleri ve değişimi fırsata dönüştürecek inovasyon bilincine sahip nesiller yetiştirmesiyle mümkün. İnovasyon çalışmalarının sürdürülebilirliği için ise eğitim kuruluşlarında inovasyon kültürünün gelişmesine olanak sunacak ortamların yaratılması gerekiyor.

Toplumsal, kültürel ve ekonomik yönleriyle daha iyi bir gelecek yaratmanın, eğitimin her alanında yenilikçi bir anlayışla ve yenilikçi uygulamalarla gerçekleştirilebileceği düşüncesiyle çalışmalarını sürdüren Türk Eğitim Derneği (TED) ile teknolojinin yenilikçi ve etkin kullanımıyla Türkiye"de eğitim sektörünün gelişimini destekleyen ve gençlerin çok daha iyi koşullarda eğitim alarak 21. yüzyıl yetkinlikleriyle donatılmalarını misyon edinmiş olan Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri, eğitimde inovasyonun tartışılacağı bir forum düzenliyor. TED ve Sebit işbirliğiyle 30 Nisan - 1 Mayıs 2011 tarihlerinde TED Ankara Koleji İncek Kampusu"nda düzenlenecek olan Uluslararası Eğitim Forumu II: Eğitimde İnovasyon, eğitim ve iş dünyasından önemli isimleri ağırlayacak.

Burcu Esmersoy"un Genel Moderatör olarak katılacağı forumda Prof. Dr. Umran İnan (Koç Üniversitesi Rektörü), Prof. Dr. Sugata Mitra (Newcastle Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eğitim Teknolojileri Profesörü), Ali Türker (Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri AŞ Proje Yöneticisi), Şirin Elçi (Technopolis Türkiye Direktörü), Prof. Dr. Tosun Terzioğlu (Sabancı Üniversitesi Eski Kurucu Rektörü), Prof. Dr. Teemu Leinonen (Aalto Üniversitesi Yeni Medya Tasarım Grubu Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi), Ufuk Tarhan (M-GEN Gelecek Planlama Merkezi Kurucusu & Fütüristler Derneği Başkanı), Anne Shaw (21.Yüzyıl Okulları Kurucu ve Direktörü), Prof. Dr. Ziya Selçuk (Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi), Monica Martinet (KnowledgeWorks Vakfı Eğitim Stratejisi Departmanı Başkan Yardımcısı), Bilge Bozkurt Cansevgisi (Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri AŞ Eğitsel Tasarım Takım Kaptanı), Prof. Dr. Petek Aşkar (İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı) konuşmacı olarak katılacaklar.

Forumda, Gelecek için eğitim programları ve politikaları, Geleceğin okulları ve geleceğin sınıfları, Hesap verebilirlik ve ölçümlemeler ve Gelecek için politika ve perspektifle konu başlıkları altında şu soruların yanıtları tartışılacak:
-Ekonomik olarak rekabetçi, toplumsal olarak duyarlı bir gelecek için hangi beceriler ve değerlerin kazandırılması önemlidir?
-Beceriler ve değerlerin etkili ve beyin temelli bir anlayışla kazandırılması süreci ile teknolojinin entegre edilmesi nasıl sağlanabilir?
-21. yüzyılı şekillendirecek bir eğitim için okullar ve sınıflar nasıl düzenlenmelidir?
-Öğrencilerin kendi öğrenmelerinin sorumluluğunu üstlenmeleri için motivasyon oluşturacak öğrenme ortamları nasıl geliştirilebilir?
-Eğitim sistem ve teknolojilerinde yeniliklerin eğitsel değeri nasıl ölçülebilir, başarılı olanlar nasıl yaygınlaştırılır ve daha genel olarak, eğitsel kazanımların performans temelli ölçülebilmesi için yenilikçi teknik ve yaklaşımlar neler olabilir?
-Türk Eğitim Sisteminin bölgesel ve küresel ölçekte bir rekabet gücü yaratabilmesi için gelecek 10-20 yıllık bir perspektifte eğitimde neler yapılabilir?

Öğrenciler, fikirlerini 90 saniyede anlatacak
Uluslararası Eğitim Forumu II: Eğitimde İnovasyon kapsamında gençlerin söz sahibi olmasının sağlanması amacıyla düzenlenecek olan Öğrenci Yarışması ile daha iyi bir gelecek için bugünün eğitiminin nasıl tasarlanacağı gençlere sorulacak. Forumda üç ayrı oturumda öğrenciler düşledikleri yenilikçi düşünce, uygulama, yöntem ya da yaklaşımları 90 saniye içerisinde sunacak. Okul ve Derslik Ortamları, Gelecek için Eğitim Programları ile Ölçme ve Değerlendirme kategorilerinde düzenlenecek olan yarışmada dereceye giren toplam 15 öğrenciye ödül olarak birer netbook hediye edilecek.

Gençler iş fikirlerini sanal şirketlerde uygulayacak
Türk Eğitim Derneği"nin Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği desteği ile yürüttüğü Genç İnovatif Girişimcilik Projesi kapsamında forumun ilk günü olan 30 Nisan"da Genç İnovatif Girişimcilik Fuarı da gerçekleştirilecek. Türkiye"nin 12 ilinden seçilen 36 okulda, 9. ve 10. sınıflarda eğitim gören öğrencilerin oluşturduğu gruplar, sanal şirketler kurarak yenilikçi iş fikirleri paralelinde iş planlarını hazırlayarak inovatif ürünlerini geliştirecek. Fuar etkinliği çerçevesinde her okuldan seçilen en başarılı grup; sanal şirketlerini, hazırladıkları iş planlarını ve inovatif ürünlerini davetlilere sunacak. Birinci olan gruplar ABD ziyareti ile ödüllendirilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları