17 Mayıs 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TEDden Yaşam Boyu Eğitim Hakkı İçin Forum
22 Aralık 2007 Cumartesi 12:04

TED'den Yaşam Boyu Eğitim Hakkı İçin Forum

TED Ocak ayında, eğitim hakkının yaşam boyu öğrenme perspektifi içinde ele alınacağı 80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu'nu düzenliyor.

Türk Eğitim Derneği (TED) 80 yıl önce, başarılı fakat maddi olanakları yetersiz öğrencilere destek sağlama, yabancı dilde eğitim veren okullar açma ve eğitim politikamızın oluşturulmasına katkıda bulunma misyonu ile yola çıkmıştı. Ancak zaman içinde, Türk eğitim standartlarını çağdaş seviyeye taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmayı, araştırma projeleri ile eğitim sisteminin sorunları ve çözümleri konusunda toplumu bilinçlendirmeyi ve Türk eğitim politikasına yön vermeyi de faaliyet alanları arasına kattı.

Toplumun, bireylerin, ekonominin ve demokrasinin gereksinimlerine duyarlı bir eğitimin sağlanmasını, hem bireylerin eğitim hakları hem de Türkiye’nin geleceği açısından ertelenemez ve ihmal edilemez bir öncelik olarak gören Türk Eğitim Derneği, Kasım ayında başladığı 80. yıl kutlamalarını eğitim sorunlarını ülke gündemine taşımak için bir fırsat olarak görüyor. Dernek, Haziran ayı sonuna kadar düzenleyeceği etkinliklerle çağdaş eğitim bilincini yükseltmeyi ve 21. yüzyıl insanını yetiştirmeye yönelik vizyonunu tanıtmayı hedefliyor.

Türk Eğitim Derneği, hedefini gerçekleştirmek için yapacağı çalışmalar kapsamında, Türkiye’den ve uluslararası alandan seçkin bilim ve devlet adamlarının katılımı ile gerçekleştireceği “Eğitim Hakkı ve Gelecek Perspektifleri” konulu “80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu”nu düzenliyor. Forumda eğitim hakkı; eğitimin ideolojik anlamı, küresel değişmeler ve eğitim, okulun değişen rol ve işlevleri, sürdürülebilir ekonomik kalkınma üzerinde eğitimin etkileri, giriş sınavları, erişim ve eşitlik, AB’ye giriş sürecinin bilgi ekonomisi açısından yeniden değerlendirilmesi ve eğitimde sivil toplumun rolü konuları çerçevesinde ele alınacak.

Eğitim hakkının bir yaşam hakkı ve gelecek hakkı olduğunu ifade eden Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, eğitimdeki fırsat eşitsizliğinin ortadan kaldırılması ve sorunların üstesinden gelinmesi için yapılması gereken çalışmalara bir sivil toplum örgütü olarak dikkat çekmenin görevleri arasında olduğunu belirtiyor.

28 - 30 Ocak 2008 tarihleri arasında TED Ankara Koleji İncek Kampüsü’nde düzenlenecek olan 80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu'nda, eğitim hakkının sağlanmasında küresel gelişme ve değişmeleri de dikkate alan ve Türkiye’de eğitim hakkının geliştirilmesini sağlayacak bir ulusal programa temel oluşturacak bir bakış açısı oluşturulması ve belgelenmesi hedefleniyor. Forum ile ilgili daha detaylı bilgi www.80yilegitimforumu.com adresinden alınabilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları