23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TED Genç İnovatif Girişimcilik Projesi
01 Temmuz 2008 Salı 13:29

TED Genç İnovatif Girişimcilik Projesi

TED, gençlerin yaratıcılık, yenilikçilik ve girişimcilik yeteneklerini geliştirmeye yönelik Genç İnovatif Girişimcilik Projesi'ni hayata geçiriyor.

Türk Eğitim Derneği, kuruluşundan bu yana, başarılı ancak maddi olanakları yetersiz çocuklara burs verme, çağdaş eğitim kurumları tesis edip işletme, eğitim politika ve uygulamalarını iyileştirmeye yönelik araştırmalarla projeler geliştirme ve eğitime ilişkin bilinci arttırma konularında çalışmalarını sürdürüyor. Politika yapıcıları, karar alıcıları ve kamuoyunu faaliyetleri hakkında sürekli bilgilendiren Dernek, bir sivil toplum örgütü olarak eğitim politikalarının oluşturulmasında aktif rol almayı da öncelikli bir misyon olarak benimsiyor.

Türk Eğitim Derneği, eğitime hizmet anlayışının bir parçası olarak ABD Büyükelçiliği desteği ve Technopolis Group işbirliği ile, gençlerin yaratıcılık, yenilikçilik ve girişimcilik yeteneklerini geliştirmeye yönelik yeni bir projeyi hayata geçiriyor. "Genç İnovatif Girişimcilik Projesi" nin temelinde, gençlerin yaratıcılığının desteklenmesi, yeniliğin öneminin vurgulanması ve sürdürülebilir bir ekonomi için inovasyon odaklı girişimcilikle ilgilenen gençler yetiştirilmesi gibi amaçlar yer alıyor.

Türkiye"nin çeşitli bölgelerinden 5 pilot okulda (TED Polatlı Koleji, TED Ankara Koleji, İzmir Karşıyaka Anadolu Lisesi, Diyarbakır Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Adıyaman Fatih Anadolu Lisesi) uygulanacak projenin birinci aşaması, seçilen okullardaki Teknoloji Tasarım ve Rehberlik Danışmanlık öğretmenlerinin, girişimcilik konusunda bilgilendirme toplantısına katılımlarıyla başlayacak. Eylül 2008"de Eğitici Eğitimi alacak olan öğretmenler, yıl içerisinde ilgi duyan gönüllü öğrencilere girişimcilik konusunda eğitim verecek. Proje katılımcısı olmaya karar veren öğrenciler, sanal şirketler kuracak, yenilikçi iş fikirleri geliştirecek ve kendi iş planlarını hazırlayacak. Proje süreci içinde katılımcı öğrencilere, seçilen illerdeki üniversite son sınıf öğrencileri de rehberlik yapabilecek.

Projenin ikinci aşamasında, seçilen okullardan projeye katılan öğrenciler, Ankara"da bir araya gelerek, kurdukları sanal şirketleri ve hazırladıkları iş planlarını, proje için özel olarak düzenlenecek olan fuarda sergileyecek. Geliştirilmiş olan iş planları, ABD"de benzer projeler yapan okullar ile paylaşılarak işbirliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları