26 Temmuz 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TED Camiası Aile Toplantısında Buluştu
26 Ağustos 2008 Salı 14:48

TED Camiası Aile Toplantısında Buluştu

TED, kuruluşunun 80.yılında, Dernek camiasına yönelik düzenlediği Tek Yürek Tek Meşale Aile Toplantısı'nı, 2013 kişinin katılımıyla gerçekleştirdi.

Türk Eğitim Derneği, 22 okul, 1 temsilcilik, 1 öğrenci yurdu, mezun dernekleri ve okullarının spor kulüplerinin tüm çalışanlarını kapsayan Tek Yürek Tek Meşale Aile Toplantısı'nı düzenleyerek Derneğin eğitim alanında şimdiye dek yaptığı çalışmaları ve gelecek 5 yılın vizyonunu paylaştı.

İlk kez gerçekleştirilen ve 2013 kişinin katıldığı toplantıda akışı, TED Ankara Koleji mezunu olan Defne Sarısoy yürüttü. Toplantıda konuşma yapan Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, "Modern çağda eğitim, bir toplumu millet haline getiren temel kurumdur. Milletler dünya üzerindeki varlıklarını yüksek seviyeli eğitim almış kuşaklar sayesinde geliştirebilirler." dedi. Konuşmasında eğitim sistemimizden çeşitli istatistikler* veren Selçuk Pehlivanoğlu, katılımcılara Türk Eğitim Derneği"nin kuruluş amacını hatırlatarak, bugüne kadar gerçekleştirilmiş olan proje ve araştırmalarla ilgili bilgiler de verdi. Konuşması sırasında Türk Eğitim Derneği bursuyla okuyarak mezun olan ve bu sene yapılan sınavda %95 başarı oranıyla üniversiteye girmeye hak kazanan öğrencileri sahneye davet eden Pehlivanoğlu, Derneğin sağladığı farklı burs sistemlerini açıkladı.

Selçuk Pehlivanoğlu"ndan sonra söz alan TED Gaziantep Koleji"nden burslu öğrenci Furkan Karapınar, TED Ankara Koleji"nden OKS Türkiye birincisi Erknaz Ecehan Erk, TED Kayseri Koleji çalışanı Mualla Tulgar, TED Batman Koleji öğretmeni Havva Yaşar ve mezun Erman Ilıcak, TED"li olmanın kendileri için ne ifade ettiğini anlattılar.

Toplantının ikinci bölümünde, takım ruhu ve motivasyona yönelik bir konuşma yapan eğitmen-yazar Mehmet Auf, yaşanan zorlukların aslında gelişim için fırsatlar olduğu; başarının, durumdan şikâyet ederek değil, çözüme odaklanarak gerçekleşebileceği mesajını verdi. Mehmet Auf"un ardından sahneye gelen Ritmpark Grubu tüm ailenin katıldığı renkli bir gösteri sundu. Türk Eğitim Derneği"nin ilk kez düzenlediği Tek Yürek Tek Meşale Aile Toplantısı ışık ve lazer gösterisiyle sona erdi.

* Editöre not:
- Çağ nüfusunun %10.23"ü zorunlu eğitim dışı, 1.142 çocuk okula gitmiyor.
- İlköğretim çağında olup okula devam etmeyen her beş çocuktan üçü kız.
- 6-17 yaş grubunda 78 bin çocuk ücretli, maaşlı ya da yevmiyeli olarak tarım sektöründe çalışıyor.
- Yaklaşık 150 bin öğretmen açığı bulunuyor.
- 185.000 işsiz öğretmen adayının bulunduğu Türkiye"de, Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl sadece 18.193 öğretmenin atamasını yapmaktadır.
- Okullaşma oranı, okul öncesi eğitimde Türkiye"de %8, Avrupa"da %75.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları