18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TED 80. Yıl Konserine Büyük İlgi
27 Kasım 2007 Salı 14:49

TED 80. Yıl Konserine Büyük İlgi

TED 80. yıl etkinliklerinin başlangıcı olan Sertab Erener - Fahir Atakoğlu konserini 1.900’ün üzerinde kişi izledi.

Türk Eğitim Derneği (TED), 80. yılını kutlama etkinliklerini, 26 Kasım akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen Sertab Erener – Fahir Atakoğlu konseriyle başlattı. Büyük ilgi gören konserde, sanatçılar hem en sevilen eserlerini seslendirdiler, hem de ülkemizin eğitim gibi çok öncelikli bir sorununa verdikleri önemi ve bu anlamlı misyona katkıda bulunmaktan duydukları mutlululuğu dile getirdiler.

Türk Eğitim Derneği Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu’nun açılış konuşması ve sanatçı Halit Ergenç’in sesinden Atatürk’ün eğitim üzerine düşüncelerinin paylaşılmasının ardından sıra müziğe geldi. Konserin sonunda İstanbul Valisi Muammer Güler tarafından Sertab ve Atakoğlu’na eğitime katkıları için birer plaket verildi.

Türk Eğitim Derneği 80 yıl önce, başarılı fakat maddi olanakları yetersiz öğrencilere destek sağlama, yabancı dilde eğitim veren okullar açma ve eğitim politikamızın oluşturulmasına katkıda bulunma misyonu ile yola çıkmıştı. Ancak zaman içinde, Türk eğitim standartlarını çağdaş seviyeye taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmayı, araştırma projeleri ile eğitim sisteminin sorunları ve çözümleri konusunda toplumu bilinçlendirmeyi ve Türk eğitim politikasına yön vermeyi de faaliyet alanları arasına kattı.

80. yıl kutlamalarını eğitim sorunlarını ülke gündemine taşımak için bir fırsat olarak gören Türk Eğitim Derneği, düzenleyeceği etkinliklerle çağdaş eğitim bilincini yükseltmeyi ve 21. yüzyıl insanını yetiştirmeye yönelik vizyonunu tanıtmayı hedefliyor.

80. yıl etkinliklerini duyurmak üzere 26 Kasım’da, Türk Eğitim Derneği Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, İstanbul Temsilciliği Başkanı Tijen Evirgen Armağan, Sertab Erener ve Fahir Atakoğlu’nun katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda bir konuşma yapan Selçuk Pehlivanoğlu şunları söyledi: “Ülkemizde, 2005 - 2006 yılını baz aldığımızda maalesef hala 704.000’i kız, 438.000’i erkek olmak üzere toplam 1.142.000 kişi ilköğretim olanağından yoksundur. Üniversite sınava giren yılda yaklaşık 1.700.000 öğrenciden, 4 yıllık akademik eğitim veren üniversiteleri sadece 86.000 kişi kazanabilmektedir.”

Durum değerlendirmesi ve yeni hedefler
Eğitime stratejik bir perspektiften bakarak sorunları bütünsel bir çerçevede değerlendiren Türk Eğitim Derneği, mevcut eğitim kurumlarının kalitesini yükseltmeyi, nitelikli yeni okullar açmayı, eğitim zincirini üniversiteyle birleştirmeyi ve tüm bunları gerçekleştirecek nitelikte bir dernek yapılanmasına gitmeyi hedefliyor.

Burslarda ise, şu anki sistemde öngörülen değişiklikleri koordine edecek bir birim oluşturulmasıyla daha üst düzeyde yeni bir burs sistemine geçiliyor. Bu bağlamda Derneğin hedefi, burs sistemini her bölgede sosyoekonomik açıdan dezavantajlı konumdaki gençlerimizin yararlanabileceği büyüklüğe getirmek olarak belirleniyor. Bu sistem hem bursiyer sayısına hem de Dernek kaynaklarına dayalı olduğundan, sayısal büyümenin çok dikkatli yapılması gerekiyor.

Türk Eğitim Derneği’nin en çok önem verdiği misyonu, eğitime yön verme çalışmaları. Bu doğrultuda Dernek tarafından bir planlama yapılmış bulunuyor. Planlamada öncelikle dikkate alınan unsur, kaçınılmaz olarak Türkiye’de eğitimin her noktasında sorun olması. Nüfusun yıllardır bu kadar hızlı arttığı ülkelerde eğitimin en pahalı ve sorunlu alan olması doğal görülebilir, ancak Dernek ana sorunun, kaynak yetersizliğinin ötesinde, var olan kaynakların iyi kullanılmaması olduğunu vurguluyor.

Türk Eğitim Derneği, mesleki eğitim, okul öncesi, ilköğretim, Avrupa Birliği sürecinde eğitim, OKS, ÖSS gibi sınav sistemleri konularında çözüm önerileriyle ilgili çalışmalarını kamuoyu ile paylaşmış bulunuyor. Bu konuların tümü medya tarafından sahiplenilmiş ve kamuoyunun takdirine sunulmuş olup halen eğitimle ilgili tüm konularda Derneğin görüşüne başvuruluyor.

Kasım’dan Haziran’a, gündem eğitim…
Türk Eğitim Derneği, 80. yıl kutlama etkinliklerini Kasım sonundan Haziran ayına kadar yayılan bir zaman diliminde gerçekleştirecek. Etkinlikler, 26 Kasım akşamı İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda, Halit Ergenç’in gönüllü olarak sunuculuğunu üstlendiği, Sertab Erener ve Fahir Atakoğlu’nun birlikte vereceği konserle başlayıp Aralık ve Ocak aylarında çeşitli program ve tanıtımlarla devam edecek.

Ocak ayı sonunda yapılacak Uluslararası Eğitim Forumu ise, büyük bir katılımla gerçekleşmesi planlanan ve Derneğin 2008 ana hedefi olan Ulusal Eğitim Programı'nın tartışmaya açılacağı güçlü bir platform olacak. Eğitim Hakkı'nın tartışılacağı forumu izleyen aylarda öğrenciler, öğretmenler, mezunlar, aileler ve Derneğin şubeleri tarafından hayata geçirilecek bir iletişim projesi planlanıyor.

Dernek yetkililerine göre 80. yıl kutlamalarının ana amacı, Türk Eğitim Derneği’nin eğitim alanında söz sahibi bir sivil toplum örgütü olarak algılanmasını güçlendirmek ve ülkemizin kurtuluşu olarak gördüğü Ulusal Eğitim Programı'nı tartışmaya açmak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları