24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TAV ve YTÜ İşbirliği
24 Eylül 2008 Çarşamba 09:59

TAV ve YTÜ İşbirliği

Yapı İşletmesi Tezsiz Yüksek Lisans Programı ile inşaat sektörüne özel eğitilmiş Proje Yöneticisi adaylarının yetiştirilmesi hedefleniyor.

TAV İnşaat, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) tarafından başlatılan, uygulama ağırlıklı Yapı İşletmesi Yüksek Lisans Programı işbirliği anlaşması çerçevesinde geleceğin proje yöneticilerinin yetiştirilmesine katkı yapacağını açıkladı. Yapı İşletmesi Tezsiz Yüksek Lisans Programı ile ayrıca inşaat sektörüne özel eğitilmiş Proje Yöneticisi adaylarının yetiştirilmesinin hedeflendiği bildirildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ve programa destek veren kurumların üst düzey yöneticileri arasında Yapı İşletmesi Tezsiz Yüksek Lisans Programı işbirliği protokolleri imzalandı. Program kapsamında sektördeki ihtiyaçlar belirlenerek oluşturulan yüksek lisans eğitim programı ile teorik eğitimin yanı sıra proje şantiyeleri ziyaret edilecek, gerçek uygulamalar yerinde tanıtılacağı kaydedildi.

TAV"dan yapılan açıklamada, bu program ile başarılı Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerine TAV İnşaat kapsamında iş olanağı sağlanabileceği ve TAV İnşaat"ın sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde programdaki öğrencilere eğitim bursu da vereceği belirtildi. Verilen bilgiye göre, TAV İnşaat"ın kendi çalışanları arasından seçtiği adaylar da programdan yararlanabilecek.

Sani Şener : Yetişmiş İnsan Gücüne İhtiyacımız Çok

İnşaat sektörünün önde gelen temsilcilerinin katılımıyla Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryum'da, bugün gerçekleşen açılış töreninde bir konuşma yapan TAV İnşaat CEO'su M. Sani Şener, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Sektörde tamamlanan ve devam eden projeleri ile yaklaşık 7 milyar Dolar"lık iş hacmine sahip olan TAV İnşaat bilgi birikimlerini ve deneyimlerini üç kıtada yedi ülkede uyguluyor. Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Katar, Tunus, Libya ve Gürcistan"daki havalimanı projelerinde TAV İnşaat'ın imzası bulunuyor. Körfez Ülkeleri ve Kuzey Afrika"da toplam 11 bin çalışanımız bulunuyor. Ancak sıkıntı çektiğimiz konu yetiştirilmiş insan gücü. Yıldız Teknik Üniversitesi"nde hayata geçirilen programla yönetici kadromuza ülkemizin pırıl pırıl gençlerini de katacağımızı düşünüyoruz."

Şener, konuşmasında ayrıca, uluslararası projelerde özellikle mühendislik eğitimlerinin tüm aşamalarını uygulayabilme yeteneğine sahip kişilere ihtiyaç duyulduğunu belirterek, şöyle dedi: "Programın farklılığının akademik altyapıya sahip adayların uygulamalı eğitimle teoriyi pratiğe dönüştürebilme şansı bulmaları olduğunu ifade ederek bu tür programlar sayesinde, bugün dünyanın birçok yerinde başarılı projelere imza atan Türk şirketlerinde mühendislik kalitesi daha da artacaktır."

Programa inşaat mühendislerinin yanı sıra, makine ve endüstri mühendisleri, mimarlık ve işletme bölümlerinden de öğrenciler katılabiliyor. Yüksek lisans programında, yapı işletmesinin beş fonksiyonu olan proje geliştirme, planlanma, uygulama, denetleme ve değerlendirme konuları yer alıyor. (ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları