24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tasarımda Ezber Bozanlar Yarışıyor
05 Haziran 2012 Salı 12:10

Tasarımda Ezber Bozanlar Yarışıyor

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB)’in Doğal Taş Kullanımında Ezberleri Bozmak adlı tasarım yarışmasına 64 öğrenci başvurdu.

Doğal taşların yaratıcılıkla yeniden değerlendirilmesi, yeni ufukların gelişmesi ve sürdürülebilir ürünlerin tasarlanmasına katkı sağlamayı hedefleyen “Doğal Taş Kullanımında Ezberleri Bozmak” isimli tasarım yarışmasında sona gelindi.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) işbirliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı mali desteğiyle gerçekleştirilen “Yaratıcı Endüstrilerde Farklı Vizyonlar” adlı proje kapsamındaki yarışmanın ödül töreni, 8 Haziran Cuma günü İstanbul Modern’de gerçekleştirilecek. 64 başvurunun yapıldığı yarışmanın ödül töreninde, birinciye 12 bin, ikinciye 8 bin, üçüncüye ise 4 bin TL para ödülü verilecek. Ayrıca 5 adet 2 bin TL’lik mansiyon ve 2 bin TL’lik toplam satın alma ödülü de sahiplerini bulacak.

Yarışma kapsamında genç tasarımcılardan; alışveriş merkezleri, havaalanları, dış cephe kaplama, banyo ve bahçe peyzajı gibi alanlarda günlük yaşamda kullanılabilecek, üretilebilir, özgün tasarımlar ve ürünleri doğal taşla tasarlamaları istendi. Yarışmaya, Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin ilgili bölümlerinden lisans ve yüksek lisans öğrencileri ile Meslek Yüksek Okullarından ön lisans öğrencileri başvurdu. Tasarımlar; MSGSÜ öğretim üyeleri ile tasarım ve mimarlık camiasından konularında uzman ve seçkin kişilerin yer aldığı 15 kişilik jüri tarafından değerlendirildi.

İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer, bu yarışma ile Türk doğal taşlarının daha yakından tanınmasını, geleceğin genç mimar, iç mimar ve tasarımcılarının sektörle buluşturulmasını amaçladıklarını ifade etti. “Yaratıcı Endüstrilerde Farklı Vizyonlar” projesi ve tasarım yarışması ile söğrencilerin Türk doğal taşına ilişkin farkındalıklarının artırılarak gelecekte imza atacakları projelerde doğal taş kullanmalarının teşvik edilmesini de hedeflediklerini anlatan Özer, bu alandaki başarılı tasarımları ödüllendirerek gençleri teşvik etmek istediklerini söyledi. Özer, yarışmaya gösterilen ilgiden çok memnun olduklarını belirterek, “Başvuruda bulunan tüm genç arkadaşlarımızın birbirinden değerli tasarımları, aslında sektörümüzün ve ülkemizin gençlerle ne kadar çok gurur duyması gerektiğinin kanıtıdır. Eğitime ve gençliğe yaptığımız her yatırım fazlasıyla ülkemize geri dönecektir.” dedi.

Yaratıcı Endüstrilerde Farklı Vizyonlar Projesi Hakkında:
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) işbirliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı mali desteği ile hayata geçirilen “Yaratıcı Endüstrilerde Farklı Vizyonlar” projesi bir yıl sürdü. Proje kapsamında; genel düzeyde mimarlık, iç mimarlık ve endüstriyel tasarım bölümlerinde okuyan öğrenciler, bu meslek dalları ile ilgilenen kişiler ve doğal taş sektörü temsilcileri hedeflendi. Proje özelde ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde mimarlık, iç mimarlık ve endüstriyel tasarım bölümlerinde öğrenim gören 30 öğrenciyi kapsıyordu. Belirlenen 30 öğrenci için seminer, sempozyum, maden ocakları ve fabrika ziyareti, teorik eğitim ve çalıştay gibi etkinlikler düzenlendi. Ayrıca proje sonunda üniversitelerin ilgili bölümlerinden tüm öğrencilerin katılabileceği “Doğal Taş Kullanımında Ezberleri Bozmak” isimli bir tasarım yarışması gerçekleştirildi. Bu proje ile öğrencilerin Türk doğal taşına ilişkin farkındalıklarının artırılarak gelecekte imza atacakları projelerde doğal taş kullanmalarının teşvik edilmesi ve farklı endüstrileri bir araya getirerek İstanbul’un rekabet gücünün artırılması hedeflendi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları