24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarım Dışı İstihdamda 956 Bin Kişilik Artış
15 Haziran 2011 Çarşamba 15:30

Tarım Dışı İstihdamda 956 Bin Kişilik Artış

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam)'ın yayınladığı araştırma notuna göre tarım dışı istihdam bir öncesi yıla göre 956 bin kişi artmış.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi, Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Yrd. Doç. Dr. Gökçe Uysal ve Araştırma Görevlisi Duygu Güner tarafından hazırlanan Sanayi İstihdamında Güçlü Artış başlıklı araştırma notunu yayınlamıştır.

TÜİK tarafından açıklanan Mart 2011 dönemi verilerine göre tarım dışı istihdam bir önceki yılın aynı dönemine göre 956 bin kişi artmış, tarım dışı işsizlik oranı da yüzde 16,7"den yüzde 13,4 seviyesine gerilemiştir.

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre ise tarım dışı istihdam 17 milyon 630 bine yükselmiş, buna paralel olarak tarım dışı işsizlik oranı yüzde 12,6 seviyesine gerilemiş bulunuyor. Bu dönemde sanayi sektöründeki kuvvetli istihdam artışına paralel tarım dışı işsizlik oranlarındaki gerileme hız kesmeden devam ediyor. Diğer taraftan sanayi üretim endeksi, kapasite kullanım oranı ve Kariyer.net rakamları tarım dışı işsizlikteki bu düşüşün önümüzdeki dönemlerde yavaşlayabileceğine işaret ediyor.

TÜİK"in 15 Haziran"da açıkladığı işgücü verilerine göre Mart döneminde (Şubat - Mart- Nisan) istihdam 23 milyon 286 bin, tarım dışı istihdam ise 17 milyon 500 bin seviyesinde bulunuyor. Ham işgücü verilerine bakıldığında Mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım dışı işgücü 347 bin (yüzde 1,7), tarım dışı istihdam 956 bin kişi (yüzde 5,8) artmış, tarım dışı işsizlik oranı da yüzde 16,7"den yüzde 13,4 seviyesine gerilemiştir.

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre Mart döneminde Şubat dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 29 bin artarak 20 milyon 172 bin seviyesine yükselmiştir. Tarım dışı istihdam ise 68 bin artarak 17 milyon 630 bin olmuştur. Bu gelişmeler sonucunda tarım dışı işsiz sayısı 39 bin azalmış, mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı yüzde 12,6"ya gerilemiştir. Böylelikle tarım dışı işsizlik oranı Nisan 2008 seviyesine gerilemiştir. Tarım dışı işsizlik oranının tepe yaptığı Nisan 2009"dan beri hızlı ve istikrarlı bir şekilde düşüyor olması dikkat çekicidir

Betam Nisan ayı işgücü piyasası araştırma notundan başlayarak Kariyer.net tarafından sağlanan ve işgücü piyasasının seyrine dair bilgi içeren yeni bir seriyi analizlerine dahil etmişti. Bu seri Kariyer.net internet sitesinde açık bulunan iş pozisyonu başına yapılan başvuru sayısını göstermektedir. İlan başına yapılan başvuru sayısı iş arayan kişilerle açık iş pozisyonları arasındaki dengeyi göstermesi açısından işsizliğin seyri ile ilgili ipuçları sağlayabilecek niteliktedir. İlan başına başvuru sayısının azalması bir yandan münhal işlerin artmasına diğer yandan da başvuru sayısının azalmasına bağlıdır.

Münhal işlerin artması büyümenin hızlanmasına bağlanırken, başvuruların azalması iş arayan sayısının azalmasına bağlı olacaktır. Şekil 3"te mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı ile Kariyer.net tarafından sağlanan ilan başına yapılan başvuru sayısının mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış hali gösterilmektedir. Bu iki serinin oldukça uyumlu olduğu açıkça görülmekte, serilerin korelasyonu neredeyse yüzde 90 seviyesine erişmektedir.

Kariyer.net tarafından açıklanan aylık açık ilan başına yapılan başvuru sayısında gözlenen düşüş Mart ayında yavaşlamaya başlamış, Nisan ve Mayıs aylarında ise yatay seyretmiştir. Bu gelişmelere paralel olarak Nisan 2011 döneminde tarım dışı işsizlik oranındaki düşüşün yavaşlaması olasıdır.

Mevsim etkilerinden arındırılmış rakamlara göre Mart 2011 döneminde sanayi istihdamında 164 bin kişilik bir artış kaydedilmiştir. Diğer taraftan sanayi üretim endeksi ve kapasite kullanım oranında son aylarda kaydedilen düşüşler tarım dışı işsizlikteki düşüşün önümüzdeki dönemlerde yavaşlayabileceğine işaret ediyor.Tarım ve inşaat sektörlerindeki istihdam artışları, hizmetler sektöründe ise zayıf bir düşüş görülmektedir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları