25 Temmuz 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
t-MBA Zirvesi’nde Gelecek Mühendisliği
01 Mayıs 2012 Salı 14:35

t-MBA Zirvesi’nde Gelecek Mühendisliği

Beşinci t-MBA Zirvesi Gelecek Mühendisliği teması ile gerçekleşti.

Doğa Anadolu Liseleri’nin özgün eğitim modeli – t-MBA (MBA for teenagers) kapsamında her sene düzenlenen t-MBA Zirvesi bu yıl Gelecek Mühendisliği teması ile 17 Nisan’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti.

Açılış konuşmasını Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv’in yaptığı zirvede, İspanya Başkonsolosu Dr. Aurelio Perez Giralda, Doğa Koleji Kurucusu Fethi Şimşek, Doğa Koleji CEO’su Uğur Gazanker, Pearson Küresel İş Geliştirme Direktörü Frank Edwards ve zirveye onur konuğu olarak katılacak olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu birer konuşma yaptılar. 
Beşincisi düzenlenen ve her yıl farklı bir tema ile organize edilen zirvenin bu yılki konu başlığı ‘Gelecek Mühendisliği’... Açılış konuşmasını Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv’in yaptığı zirvede, İspanya Başkonsolosu Dr. Aurelio Perez Giralda, Doğa Koleji Kurucusu Fethi Şimşek, Doğa Koleji CEO’su Uğur Gazanker, Pearson Küresel İş Geliştirme Direktörü Frank Edwards ve zirveye onur konuğu olarak katılacak olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu da konuşma yaptılar. Ayrıca zirvede, Uluslararası t-MBA Derneği ve Özyeğin Üniversitesi’nin akademik desteği ile düzenlenen proje yarışması sonucunda verilen Turkcell Büyük Girişimcilik Ödülü de sahibini buldu.

Doğa Koleji öğrenci meclislerinin her yıl farklı temalarla düzenlediği t-MBA Zirvesi’nin bu yıl beşincisi gerçekleştirildi. 17 Nisan tarihinde Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan olan zirvenin açılış konuşmacısı, okul öğrencileri tarafından bizzat davet edilen Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv oldu.

‘Başarılı olmak istiyorsanız farklı olun”

Beşinci t-MBA Zirvesi’nin açılış konuşmasını yapan Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, “Birçok dünya ülkesini gezmiş birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki bence Doğa Koleji dünyanın en iyi lisesi.” Diyerek başladığı konuşmasına kendi yaşamından ve eğitim hayatından örnekler vererek devam etti. Başarılı olmanın yolunun fark yaratmaktan geçtiğini ifade eden Ciliv, şunları söyledi:

“Kendinize 10-15 yıl sonra dünya nerede olacak, insanlar ne durumda olacak ve ben onlara nasıl fayda sağlarım sorusunu sormalısınız. İş seçerken en çok para vereni değil, en çok sevdiğiniz ve fark yaratabileceğiniz işi seçin. Ben öyle yaptım, yıllar önce 11 tane iş teklifi aldığımda 110 bin yerine 29 bin vereni tercih ettim çünkü sevdiğim işi seçtim. Dünyada büyük işleri yapmak takım ve zaman ister. Bir takımın lideri olarak takımın üyelerine yön gösterrmeli ve onları o amaca doğru hareket ettirebilmelisiniz”

Uluslararası t-MBA Derneği kapsamında yapılan proje yarışmasının finalistleri, 31 Mart tarihinde Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi tarafından düzenlenen Entrepreneurship Boot Camp’e (Girişimcilik Kampı) katılarak yönetim, finansman ve pazarlama eğitimleri aldılar. Aldıkları eğitim sonucunda oluşturdukları projeleri, Entrepreneurship Projects Demo Day’de, Turkcell, IBM, Endeveaour ve Özyeğin Üniversitesi yetkililerine sundular. Değerlendirmeler sonucunda, 14 proje altın madalyaya layık bulundu. ‘Turkcell Büyük Girişimcilik Ödülü’nü kazanan öğrenci Yaren Kılıç ise ödülünü, 17 Nisan Salı günü t-MBA zirvesinde Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv’in elinden aldı. 
‘Tahsil yalnızca okumakla değil, doğayla bütünleşmekle olur”

Zirve’nin onur konuğu KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu Doğa Konseptli Eğitim Modeli ile Kıbrıs’ta bir ilki gerçekleştiren Doğa Kolejine teşekkür ettiği konuşmasında şunları söyledi: “Ben 250 nüfuslu bir köyde, tek öğretmenli bir okulda okudum. Köyden ortaokulu kazanan 3 çocuktan birisi de bendim. Hep doktor olmak istedim, şu an karşınızda hem bir doktor hem de bir siyasetçi olarak bulunuyorum. Önemli olan hedef belirlemek ve çok çalışmak. Görüyorum ki, Doğa Koleji’nin öğrencileri hedeflerini şimdiden belirlemiş.” Konuşmasının ardından Derviş Eroğlu’na plaketini sunan Doğa Koleji Kurucusu Fethi Şimşek, “İlk yurtdışı okulumuzu yavru vatanda açtık ve çok güzel karşılandık, kendilerine teşekkür ediyorum.” Dedi.

Doğa Koleji CEO’su Uğur Gazanker, başarının sadelikte gizli olduğunu belirttiği konuşmasında şunları söyledi: “t-MBA eğitim modelinde Türkiye ve dünyadaki büyük ve önemli şirketlerin nasıl insanlarla çalışmak istediğine bakıyoruz ve buna uygun bir eğitim programı oluşturuyoruz. Şu ana kadar gördüğümüz ilgi ve kazandığımız başarılara baktığımızda ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu da görüyoruz. Artık t-MBA de aynen Doğa Koleji gibi bir marka olmuştur.

Dünya’da İlk Kez Veliler, Eğitime Yön Veriyor
t-MBA Zirvesi sayesinde Dünya’da ilk defa veliler, çocuklarının eğitimine bilfiil katıldılar. Zirveye katılan konuklar, konuşmalar arasından önemli buldukları başlıkları internetten bir uygulamayla Doğa Koleji’ne bildirdiler. Önümüzdeki 3 gün boyunca City University London, Kingston College, Brunel University, Cardiff University, Case Business School gibi dünyanın en saygın üniversiteleri bu bildirilen konularla ilgili toplam 15 workshop yapacak. Böylece öğrenciler, en seçkin üniversitelerden en önemli dersleri almış olacak.

Gerçekleşen etkinliklerle tam bir bilgi şölenine dönüşecek zirvenin ikinci günü t-MBA zümresi, Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden gelen eğitim yöneticileri ve öğretmenlerine t-MBA Eğitim Modeli’ni anlatacaklar. Bu eğitimi, İstanbul Üniversitesi ve Turkcell Akademi ortaklığında gerçekleştirecek olan “Turkcell Innovation Workshop” (Turkcell İnovasyon Atölyesi) takip edecek. Doğa Koleji öğrencileri bu etkinlikte mobil inovasyon ve geleceğin teknolojileri konusunda eğitim alacaklar. Zirvenin son gününde ise Doğa Koleji Yakacık kampüsünde öğrenciler, Avrupa ve ABD’den gelen üniversitelerin öğretim görevlilerinin vizyon derslerine katılacaklar. 

Zirve programında, eğitim ve iş dünyasından seçkin isimler, öğrencilere amfi dersleri veriyor ve bu organizasyonda senelik iş planı yarışmasının ödül töreni gerçekleştiriliyor olacak. t-MBA Zirvesi’nde bugüne dek ders verenler arasında Paul Doany (Türk Telekom CEO’su), Prof. Dr. Yunus Söylet (İstanbul Üniversitesi Rektörü), Akın Öngör (Garanti Bankası Eski Genel Müdürü), Temel Kotil (THY CEO’su), Semih Saygıner, Nebil Özgentürk, Beyazıt Öztürk, Ahmet Nazif Zorlu (Zorlu Holding Kurucusu), Prof. Dr. Zafer Gül (Marmara Üniversitesi Rektörü), Dr. Muammer Yıldız (İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü), Martin Ericsson (Volvo Türkiye CEO’su) ve Baybars Altuntaş (Deulcom International CEO, Dragon’s Den Türkiye Yatırımcı) t-MBA Zirvesi’de Doğa Koleji gibi alanında çok değerli isimler yer alıyor.

Öğrenciye özel ‘Choose a Career’ etkinliği
Girişimci, lider, vizyoner ve özgüveni yüksek bireyler yetiştirmeyi amaç edinen Doğa Koleji, tMBA haftası etkinlikleri kapsamında farklı üniversitelerden farklı disiplinler ile akademisyenleri ve uygulama alanındaki profesyonel isimleri, öğrencileri ile bir araya getiriyor. 11 Özel üniversitenin 33 meslek dalındaki yaklaşık 50 akademisyen ile katılacağı ‘Choose a Career’ Etkinliği, teori ve uygulama alanlarının öğrenciler önünde sunumlar yapmasını ve öğrencilerin sorularını cevaplandırması şeklinde gerçekleştirilecek. 20 Nisan 2012 Cuma günü saat 11:00-16:00 saatleri arasında Acarkent Doğa Koleji’nde gerçekleştirilecek olan ‘Choose a Career’ etkinliğine; Bahçeşehir, Okan, Medipol, Arel, Kadir Has, Haliç, Acıbadem, Özyeğin, Kültür ve Aydın Üniversiteleri katılacak.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları