17 Eylül 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sultanlar’ın Güvenliği Cyberoam’a Emanet
02 Mart 2012 Cuma 11:10

Sultanlar’ın Güvenliği Cyberoam’a Emanet

Sultanlar Pazarlama, çalışanlarının verimliliğini artırmak üzere internet ve ağ sistemlerinin korunması ve denetimi için Cyberoam CR 50ia UTM çözümünü tercih etti.

Sunduğu Birleşik Tehdit Yönetimi (Unified Threat Management-UTM) çözümleriyle ağ bağlantı noktasından itibaren kapsamlı güvenlik, yönetim ve raporlama çözümleri sunan Cyberoam, Sultanlar Pazarlama’nın tercihi oldu.

Gıdadan temizliğe, kozmetikten bebek ürünlerine kadar portföyünde 86 farklı üreticinin 9 binden fazla ürününe yer veren şirketin İstanbul’un Asya ve Avrupa bölgesinde dağılmış geniş bir erişim faaliyet alanı bulunuyor. Sultanlar Pazarlama BT Departmanı Bölüm Başkanı Mustafa Biricik, internetin bayiler, dağıtıcılar, iş ortakları ve müşteriler arasında iletişimin sağlanması için hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

Cyberoam kurulumu öncesinde ağ kaynaklı tehditlerin, kaynak dağıtımındaki yetersiz denetimin ve raporlama eksikliğinin iş süreçlerinin işleyişi açısından önemli sorunlar ortaya koyduğunu söyleyen Biricik, şunları söyledi: “İnternet üzerinden gelebilecek tehditlerin yanı sıra, sağlıksız ve sistem güvenliğini tehlikeye sokacak ölçüde dikkatsiz internet kullanım alışkanlıklarını denetim altında tutmamız gerekiyordu. Üstelik bunu hem şirket bazında, hem kişi özelinde gerçekleştirebilecek bir çözüme ihtiyaç duyuyorduk. Ayrıca iş sürekliliği açısından kritik öneme sahip olan bant genişliğini ihtiyaç duyulan alanlara yönlendirebilmek için dosya indirme ve yükleme süreçlerinin kullanıcı bazında denetimine ihtiyacımız vardı. Cyberoam UTM çözümü sayesinde tüm bu sistemlerin yönetimini artık tek bir merkezden, kullanıcı bazı olarak gerçekleştirebiliyoruz.”

Spam ve zararlı yazılıma geçit vermiyor
Spam mesajların zamanla işin devamlılığı açısından büyük bir soruna dönüştüğünü söyleyen Biricik, “Spam başlangıçtan beri en büyük sorunlarımızdan biriydi ve bize önemli miktarda zaman kaybettiriyordu. Ağ üzerinde gezen spam mesajlar nedeniyle kaynak harcamak bir yana, spam mesajlar organizasyon genelinde mesaj kirliliği yaratarak önemli mesajların arka planda kalmasına ve gözden kaçmasına bile sebep olabiliyordu” dedi.

Spam mesajların virüs, Truva atı, zararlı yazılım gibi potansiyel tehditlerin de kuruma sızmasını kolaylaştırdığını söyleyen Biricik, sözlerine şöyle devam etti: “Cyberoam CR 50ia UTM cihazını şirketin ana ofisinde ağ geçidi olarak konumlandırdığımız andan itibaren ağ üzerindeki tüm aktiviteleri izleyebilir ve kontrol edebilir hale geldik. Böylece kullanıcı bazlı olarak ağ iletişimini denetim altında tutabiliyor, her bir kullanıcıya ihtiyaç duyduğu ölçüde bant genişliği sağlayabiliyor, erişim kontrolü ve raporlama fonksiyonları sayesinde verimsiz kullanımın ve olası suistimallerin önüne geçebiliyoruz. Ayrıca sistem, dışarıdan gelebilecek virüs ve benzeri ağ tehditlerinin yanı sıra içerdeki kullanıcıların bilmeden neden olabileceği tehditleri de denetim altında tutuyor ve yayılmasına fırsat vermiyor.”

Sistemler ağ geçidi noktasından itibaren koruma altında
Cyberoam tarafından sunulan ICSA ve Checkmark sertifikalı firewall uygulaması, internet trafiği ve ağ iletişimi üzerinde detaylı bir kontol sağlıyor. Böylece kullanıcılar sistem üzerinde bırakılan güvenlik açığı endişesi olmadan ağ ve internet üzerinde dolaşabiliyorlar.

Sistemin kullandığı ve 3 binin üzerinde sistem açığına dair imzayı bünyesinde barındıran veritabanı casus yazılımlara, klavyede hangi tuşa basıldığını kullanıcı bilgisi haricinde rapor eden keylogger yazılımlarına, yüksek miktarda trafiği tek bir noktaya yönlendirerek sistemleri çökertmeyi hedefleyen DoS saldırılarına ve kullanıcılardan bilgi sızdırmayı amaçlayan Truva atlarına geçit vermiyor.

Web erişimi denetimiyle verimsizliğe geçit yok
Cyberoam’ın 82 kategoriye ayrılmış web içeriği filtreleme teknolojisi, şirketlerin internet kaynaklarını daha verimli kullanabilmesini sağlıyor. Böylece çalışanların ihtiyaçlarına ve amaçlarına uygun web erişimi yetkileri, kullanıcıya ve zamana bağlı olarak düzenlenebiliyor. Bu sayede sistemler üzerinde tehdit oluşturabilecek veya verimliliği düşürecek sitelerin ziyaret edilmesinin henüz giriş aşamasında önüne geçilebiliyor.

Bu sistemle her bir çalışanın ne zaman ve ne kadar bant genişliği kullanacağını ayarlamak da mümkün.

Spam mesajlar kapıdan dönüyor
Spam mesajları yüzde 98’e varan bir başarı oranıyla yakalayarak ayrıştırabilen Cyberoam Gateway Anti-Spam, gelen ve giden tüm e-postaları kontrol ederek bant genişliğini ve mesaj kirliliğini önemli ölçüde ortadan kaldırıyor. Tekrarlayan Öğe Denetimi (Recurrent Pattern Detection- RPD) teknolojisi sayesinde Cyberoam UTM cihazı ağ üzerine kurulduğu andan itibaren çalışmaya başlayan spam koruması, imzaya bağlı olmayan yapısı sayesinde mesajın içeriği, dili, gönderim biçimi ne olursa olsun kontrol edilmesine ve süzülmesine imkan tanıyor.

Cyberoam spam koruması, Virus Outbreak Detection (Virüs Salgını Tespiti) özelliğiyle birlikte geliyor. Böylece şirketler, yeni çıkan virüslerin ilk andaki olası saldırılarına karşı dahi koruma sağlıyor.

Gelişmiş raporlarla her şey göz önünde
Cyberoam’ın sunduğu ve doğrudan UTM cihazı üzerinde yer alan gelişmiş denetleme ve raporlama hizmetleri, web kaynaklarının kullanımı üzerinde kapsamlı bir kontrol sağlıyor. Sunulan detaylı raporlama hizmetleri, ağ kullanımının zamana ve kişiye bağlı olarak değişimini net bir şekilde ortaya koyarak mevcut kaynakların yeniden düzenlenmesi veya yeni güvenlik kurallarının belirlenmesi konusunda sistem yöneticilerine yol gösteriyor.

Ayrıca internet bant genişliği kullanımı, en çok ziyaret edilen siteler ve Google arama raporları gibi rapor alt başlıkları, kullanıcıların çevrimiçi kullanım alışkanlıklarının denetim altında tutulmasına yardımcı oluyor.

Teknik destek hizmetlerine gösterilen özen güveni pekiştiriyor
Mustafa Biricik, Cyberoam teknik destek hizmetleri hakkında şunları söylüyor: “Cyberoam ekibi satış sonrası teknik destek konusunda gerçekten çok yardımcı oluyorlar. Müşteri memnuniyeti adına gösterdikleri çaba, Cyberoam çözümlerine olan güvenimizi pekiştiriyor.”
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları