16 Nisan 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suay Aksoy CAMOC Yürütme Kurulu’nda
26 Eylül 2007 Çarşamba 12:13

Suay Aksoy CAMOC Yürütme Kurulu’nda

Tarih Vakfı Yönetim Kurulu üyelerinden Suay Aksoy, ICOM’un uluslararası komitelerinden biri olan International Committee for the Collections and Activities of the Museums of the Cities (CAMOC) Yürütme Kurulu’na seçildi.

ICOM’un (International Council of Museums / Uluslararası Müzeler Konseyi) “Müzeler ve Evrensel Miras” temalı 21. Genel Konferansı ve 22. Genel Kurulu 19-24 Ağustos 2007 tarihlerinde Viyana’da gerçekleşti. Aynı günlerde yapılan CAMOC konferansının teması ise “Kent Müzeleri ve Kent Gelişimi” olarak belirlenmişti. Tarih Vakfı Yönetim Kurulu üyelerinden Suay Aksoy, ICOM’un 30 Uluslararası Komitesi’nden biri olan CAMOC Yürütme Kurulu’nun 4 yeni üyesinden biri oldu. Toplam 11 üyeden oluşan Yürütme Kurulu’nun üyeleri İstanbul dışında, Atina, Kopenhag, Londra, Moskova, New York, Portland, Seul, Şangay ve Telaviv kentlerinden geliyor.

Konu hakkında bir açıklama yapan Suay Aksoy görüşlerini şöyle ifade ediyor: “Küreselleşmiş bir dünyada kentlerin önemi gibi, kent müzelerinin de rolü ve öneminin arttığını görüyoruz. Ülkemizde de son yıllarda art arda kent müzeleri kuruluyor. Bunların çoğulcu ve paylaşımcı bir yaklaşımla kentin ilgili kültür aktörlerinin, yurttaşlarının ve diğer paydaşlarının katılımını sağlayarak, kent müzeciliğinde gelinen çağdaş anlayışın gerisine düşmeden gerçekleştirilmeleri için ülke içinde ve uluslararası düzeyde işbirliklerine ihtiyaç var. CAMOC ile doğrudan bir ilişki sağlanmış olmasını bu açıdan değerlendirebileceğimizi düşünüyorum.”

ICOM Hakkında
ICOM, UNESCO’yla resmi bağları olan, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nde istişari statüyle bulunan bir sivil toplum kuruluşudur (http://icom.museum). Yaklaşık 24 bin üyesi bulunan kurumun katılımcı ülke sayısı 150’dir. ICOM’a 117 ülke Ulusal Komiteleri aracılığıyla katılır. Bu ülkelerde ICOM üyeliği, ulusal komiteler üzerinden gerçekleşir. Ancak üye olabilmek için aynı zamanda ICOM’un 30 Uluslararası Komitesinden birine girmek de zorunludur.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları