28 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Su Meclisinde 2. Genel Kurul
23 Aralık 2010 Perşembe 17:20

Su Meclisi'nde 2. Genel Kurul

Türkiye Su Meclisi'nin ikinci genel kurulu Antalya'nın Alakır Vadisi'nde hiç elektrik kullanmadan gerçekleştirildi.

Türkiye"nin tüm bölgelerinden gelen Meclis üyeleri, Toroslar"ın Alakır Vadisi"ne kurulan büyük bir Sarıkeçili kıl çadırında buluştu.Türkye sathında hidroelektrik santrallere (HES) karşı mücadele eden sivil insiyatifleri bir araya getiren Genel Kurul, iki gün boyunca hiç elektrik kullanmadan ateş başında gerçekleştirildi.

Yeni yönetimin seçildiği Türkiye Su Meclisi"nin genel kurulunda aynı zamanda 2011 yılının çalışma takvimi ve hedefleri belirlendi. Meclis Genel Kurulu"nun gerçekleştirildiği Alakır Vadisi 8 HES projesi nedeniyle tehlike altında.

Genel Kurul sonucunda Türkiye Su Meclisi"nin sözcüsü seçilen Pervin Savran yaptığı açıklamada Türkiye"nin dört bir yanında insanların sularını korumak için mücadele ettiğine dikkat çekerek, "Hepimiz suyun olmadığı bir yerde yaşamın da olayacağını iyi biliyoruz. Bu nedenle Anadolu doğası ve insanı için bu mücadele bir ölüm kalım mücadelesidir. Türkiye"de suların özel sektöre satılmış olması sadece Anadolu"nun ücra köşelerde, vadilerde yaşayan insanların değil büyük şeyhirlerde yaşayanların da ortak derdi olmalıdır. Çünkü nerede olursak olalım nerde yaşarsak yaşayalım tüm yaşamsal ihtiyaçlarımızın tek kaynağı doğadır" dedi.

Başta Çevre ve Orman Bakanlığı olmak üzere Türkiye"yi yönetenlerin Anadolu"nun dörtbir yanından çıkan "Suyumuzu vermeyececeğiz" sesine kulak vermesi gerektiğinin altını çizen Pervin Savran, "Anadolu insanı kararlıdır. Anadolu insanı bir mücadele için bir araya gelmişse bu ciddiye alınmalıdır. Bizi yönetenlerin biran once binlerce yıldır özgür akan ve aktığı her yere can veren sularımızı satma yanlışından geri dönmelidir. Çünkü Anadolu"nun ölüm fermanı olan bu kararları asla Kabul etmeyeceğiz. Sularımızdan, doğamızdan ve onun can verdiği köklerimizden asla vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları