29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SÜ MBA Öğrencilerine Çift Diploma İmkanı
05 Haziran 2012 Salı 11:50

SÜ MBA Öğrencilerine Çift Diploma İmkanı

Sabancı Üniversitesi (SÜ) MBA öğrencileri MIT Sloan’a ve MIT-Zaragoza’ya çift diploma almaya gidiyor.

Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi, geçtiğimiz yıl dünyanın önde gelen yönetim bilimleri okullarından MIT Sloan School of Management ve dünyanın önde gelen lojistik okullarından MIT-Zaragoza Logistics Center (MIT ZLOG) ile yaptığı işbirliği anlaşmaları sonucu MBA öğrencilerine çift diploma alma olanağı sunuyor.

2011-2012 akademik yılında hayata geçen işbirliği kapsamında, Sabancı Üniversitesi MBA öğrencileri Deren Gürsel ve Okan Balaban çift diploma almak üzere kabul aldı. Öğrenciler genel akademik başarılarının yanı sıra, mülakatlarda gösterdikleri iletişim ve yönetim becerileri nedeniyle de Sabancı Üniversitesi’nden başvuran diğer adaylar arasından seçildiler.

Sabancı MBA - MIT Sloan MSMS Ortak Programlar bölümünde MIT Sloan School of Management'da MSMS derecesini tamamlamaya hak kazanan Deren Gürsel, lisans öğrenimini Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri ve Endüstri Mühendisliği programında tamamladı. Sabancı MBA - MIT Zaragoza ZLOG Ortak Programlar bölümünde Zaragoza'da ZLOG derecesini tamamlamaya hak kazanan Okan Balaban ise lisans öğrenimini Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde gerçekleştirdi. Ardından İskoçya’da Stratclyde Üniversitesi’nde tedarik zinciri ve operasyon yönetimi master’ını başarıyla tamamladı.

Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Nakiye Boyacıgiller MIT Sloan ve MIT-Zaragoza işbirlikleri üzerinden önemle dururken “Bu işbirliklerini hem Türkiye’nin dünyaya açılan bir penceresi olması hem de öğrencilerimize kaliteli lisansüstü eğitim ve devamında önemli profesyonel fırsatlar sunması itibarıyla çok önemsiyor ve her türlü desteği sunuyoruz. Bu kapsamda iki öğrencimizin hem Türkiye’de hem de A.B.D.’de en üst düzeyde eğitim alacak olmaları bizim için son derece önemlidir. Çift diploma programları sadece yurt dışında yaşamak, eğitim almak ve çalışmak isteyenler için değil, aynı zamanda kendilerini müthiş bir uluslararası network ile başka bir düzeye taşımak isteyen, kendilerini küresel rekabete hazırlamayı amaç edinen tüm öğrencilerimiz için kaçırılmayacak bir fırsattır” dedi.

Sabancı MBA Program Direktörü Burçin Bozkaya iki Sabancı MBA öğrencisinin çift diploma programlarına kabul almasıyla ilgili olarak “Öğrencilerimizle gurur duyuyor ve bizi MIT programlarında en iyi şekilde temsil edeceklerine inanıyoruz. Hem katılan öğrencilerimizin önünde açılan kariyer fırsatları açısından, hem de kişisel gelişim açısından çok değerli bir fırsat olduğunu düşünüyor, yurtdışında en üst düzeyde kariyer hedefleyen tüm adayların bu işbirlikleri kapsamında Sabancı MBA’e başvurularını bekliyoruz” dedi.      

MIT Sloan School of Management işbirliği içeriği
İşbirliği kapsamında her yıl Sabancı MBA öğrencileri, MIT Sloan’daki Yönetim Bilimleri Yüksek Lisans Programı’na başvurabiliyor ve kabul edilmeleri durumunda Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi ve MIT Sloan’dan çift diploma alabiliyorlar. İlk yıllarını Sabancı MBA programında başarıyla tamamlayan öğrencilerden MIT Sloan’daki Master of Science in Management Studies (MSMS) programına devam etme hakkını kazanan öğrenciler ikinci yılda seçmeli derslerini alıp, bitirme tezlerini yazıyorlar ve hem derslerinde hem de tezlerinde başarılı olan Sabancı MBA öğrencileri MIT Sloan tarafından verilecek MSMS diplomasını almaya hak kazanıyorlar.

Bu işbirliği çerçevesinde ayrıca Sabancı Executive MBA öğrencileri, iki haftalık bir eğitim programıyla MIT Sloan’a giderek ABD’deki iş ortamını tanıyorlar. Öğrenciler Boston çevresindeki şirketleri ziyaret ederek, MIT Sloan öğretim üyelerinin derslerine katılarak ve MIT Sloan Liderlik Merkezi işbirliğiyle bir Küresel İşletme Projesi tamamlayarak sertifikalarını alıyorlar. İlki Nisan 2012’de gerçekleşen bu eğitim oldukça başarılı olmuş ve basında ses getirmiştir.

MIT Sloan öğretim üyeleri yıl boyunca Sabancı Üniversitesi’ni ziyaret ederek veri modellerinden karar mekanizmalarına, yenilikçilikten liderliğe kadar pek çok konuda seminer vermekteler. Bu değişimin MIT Sloan’un, Türkiye’yi ve çevresini daha iyi tanıması, bölgenin akademik çevreleriyle ilişkilerini güçlendirmesi bekleniyor.

İşbirliği ayrıca Sabancı Üniversitesi’nin güçlü ve genç öğretim kadrosunu geliştirmeyi hedefliyor. MIT Sloan her yıl Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi’nden öğretim üyelerini de Sloan’da araştırmacı olarak konuk edecek. Bu öğretim üyeleri, Sloan’un işbirliği içinde olduğu diğer okullardan gelen konuk öğretim üyeleriyle birlikte öğretim verimliliğini arttırmak, araştırmalar geliştirmek, akademik beceriyi artırmak üzere tasarlanmış çalışmalara katılacaklar.

MIT ZLOG işbirliği içeriği
2011-2012 eğitim yılından itibaren geçerli olmak üzere Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi, Zaragoza-İspanya’da bulunan MIT-Zaragoza Lojistik Merkezi ile imzaladığı anlaşma uyarınca yeni bir yüksek lisans programı seçeneği sunuyor. Sabancı MBA programı ile Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Master of Engineering derecesi sunan ZLOG programını birleştiren bu çerçevede adayların iki programı 2 yılda tamamlayarak iki yüksek lisans derecesi elde etmesi hedeflendi.

Sabancı Üniversitesi MBA – MIT Zaragoza ZLOG yüksek lisans programı seçeneğini değerlendirmek isteyen adayların her iki programa da aynı anda başvurması gerekiyor. Türkiye’den başvuran adayların sadece Sabancı MBA’e başvurmaları yeterli olup başvuru niyet mektubunda ZLOG programı ile ilgilendiklerini belirtmeleri halinde başvuruları eş zamanlı olarak Zaragoza Lojistik Merkezi’ne de yönlendirilecektir.

Sabancı Executive MBA (EMBA) programına başvuracak adayların da bu imkandan faydalanmak için Executive MBA başvuruları ile birlikte niyet mektubunda ZLOG programı ile ilgilendiklerini belirtmeleri gerekiyor. Başvuruların kabulü halinde bu öğrenciler hızlandırılmış EMBA müfredatını takip ederek EMBA programını 1 yılda tamamlayıp ikinci yıl ZLOG programına devam edebilecekler. Anlaşma çerçevesinde MIT-Zaragoza ZLOG programının başvuru kabulleri Zaragoza Lojistik Merkezi tarafından yapılacaktır.

MIT-Zaragoza Uluslararası Lojistik Programı’ndan gelecek öğrenciler ise Sabancı Executive MBA programına devam edecekler. Bazı derslerini kısmen Sabancı MBA programından da alarak programlarını üç dönemde tamamlayabileceklerdir.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları