29 Eylül 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SSK ve Bağkur Borçlarında Yeniden Yapılandırma
03 Temmuz 2008 Perşembe 14:24

SSK ve Bağkur Borçlarında Yeniden Yapılandırma

SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının yeniden yapılandırılması kapsamında 27 Mayıs'tan bugüne kadar toplam 312 bin 413 başvuru yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının yapılandırılması kapsamında 312 bin 413 başvuru yapıldığını belirterek, matrah olarak yapılandırma başvuru tutarının ise 3 milyar 54 milyon YTL olduğunu kaydetti. Çelik, 27 Mayıs"ta yürürlüğe giren yasa kapsamında bugüne kadar net 648 milyon YTL"lik tahsilat yapıldığını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik düzenlediği basın toplantısında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kayıt dışı istihdamla mücadele amacıyla yapılan yasal düzenlemelerin yanında ALO 170 kayıt dışı ihbar hattını hayata geçirdiklerini ifade eden Çelik, Haziran"da kayıt dışı ve bilgi edinme amacıyla 54 bin 663 kişinin bu hattı kullanarak Sosyal Güvenlik Kurumu"na başvurduğunu dile getirdi.

SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili yasal düzenlemenin 27 Mayıs"ta yürürlüğe girdiğini anımsatan Çelik, bu düzenleme ile peşin ödemelerde prim borçlarına ilişkin ceza ve faizin yüzde 85"inin, 12 aya kadar taksitlendirmelerde ceza ve faizin yüzde 55"inin, 24 aya kadar taksitlendirmede ise yüzde 30"unun silindiğini belirtti. SSK"lı 615 bin 254 işyerinin borcu bulunduğunun altını çizen Çelik, yapılandırmaya giren borç tutarının ise 9 milyar 890 milyon YTL olduğunu kaydetti. Çelik, yeniden yapılandırma çerçevesinde 106 bin 45 SSK"lı işyerinin başvuru yaptığını söyledi.

Son Başvuru Tarihi: 28 Temmuz

Bağ-Kur"lu 1 milyon 425 bin 707 kişinin borçlu olduğunu dile getiren Çelik, yapılandırmaya giren borç tutarının da 16 milyar 373 milyon YTL olduğuna dikkat çekti. 206 bin 368 Bağ-Kur"lunun başvuru yaptığını belirten Çelik, matrah olarak bugüne kadar yapılandırma başvuru tutarının ise 3 milyar 54 milyon YTL olduğunun altını çizdi. Çelik, yeniden yapılandırma kapsamında 648 milyon YTL"lik tahsilat yapıldığını vurguladı.

Yurttaşları uyaran Çelik, "Borçların yapılandırılmasıyla ilgili başvuru tarihinden itibaren peşin ödemelerde bir al içerisinde, taksitli ödemelerde ilk taksitin bir ay içerisinde ödenmesi zorunluluğu bulunuyor. En son başvuru tarihi de 28 Temmuz. Bu süre ne Bakan tarafından ne de Bakanlar Kurulu tarafından uzatılması kesinlikle söz konusu değil" dedi.

"Kamu, Özel ve Üniversite Hastanelerinde Suistimaller var"

Sağlık uygulamalarına da değinen Çelik, 2002 yılında hastanelere 13 milyon başvuru yapıldığını, bunun 2007 yılında 34 milyonu aştığını ifade etti. Sağlıkta yapılan açılımların suistimali de beraberinde getirdiğini vurgulayan Çelik, kamu, özel, üniversite hastanelerinde yapılan yolsuzluklara örnekler verdi. Çelik, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bazı kamu veya özel hastanelerde çok sayıda kişiye birden fazla branşta poliklinik muayenesi yapılmakta olup, bu sayı bazı hastanelerde beş altı branşa çıkıyor. Bazı hastanelerde bu şekildeki fatura tutarlarının hastanelerinin toplam cirosunun yüzde 30"unu bulduğu görüldü. Üniversite hastaneleri, özel hastaneler, tıp merkezleri, dal merkezlerinde son dönemlerde yapılan inceleme ve araştırmalarda gerek hasta sayısı gerekse fatura tutarları açısından olağandışı artışlar yaşandığı belirlendi. 2007"inin son dört 2008"in dört aylık dönemleri değerlendirildiğinde iki ile sekiz kadar artış olduğu tespit edildi"

Çelik, son iki aylık dönemde MEDULA sistemi üzerinden yapılan incelemelerde haksız yere ödendiği tespit edilen ve geri tahsil edilmesi istenen ödemeler tutarının 77 milyon 347 bin YTL olduğunu kaydetti. Çelik, "2007 ve 2008"in beş aylarını kıyaslandığında toplam sağlık giderlerinin yüzde 23"ü, özellikle üniversite ve özel hastanelerin ise yüzde 61 oranında arttığı görülüyor. Bu oldukça dikkat çekici" diye konuştu. Çelik, bu konuda yurttaşlardan yardım isteyerek, faturaların gerçek olup olmadığını kontrol etmelerini istedi.

Toplantının ardından basının sorularını yanıtlayan Bakan Çelik, prim affında herhangi bir erteleme olmayacağını söyledi. Yeniden yapılandırmaya ilginin çok olduğunu ifade eden Çelik, sıkışıklığın olmaması için başvurunun son güne bırakılmaması gerektiğini kaydetti. Çelik, yeniden yapılandırma sonrasında cari ay takibi başlayacağını dile getirdi.
Özel hastanelerde uygulanacak yüzde 30 fark uygulamasının arkasında olacaklarını dile getiren Çelik, geri adım atılmamasının mümkün olmadığını söyledi.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları