23 Haziran 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SPK Lisanslama Sicil ve Eğitim A.Ş.
04 Temmuz 2011 Pazartesi 17:08

SPK Lisanslama Sicil ve Eğitim A.Ş.

Sermaye piyasasına eğitim, tanıtım ve araştırma desteği amacıyla Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş. kuruldu.

Uluslararası tanıtım, yatırımcı eğitimi, halka arz seferberlikleri ve üniversite ziyaretleri gibi ülke içinde ve dışında ses getiren faaliyetlerini son dönemde yoğunlaştıran, ülkemiz ekonomisindeki ağırlığını da gittikçe artıran sermaye piyasamızda; eğitim, tanıtım, lisanslama ve araştırma faaliyetlerinde bulunacak bir şirket kuruldu.

Şirketin unvanı Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş., işletme adı ise Sermaye Piyasası Lisanslama Merkezi  olarak belirlendi. Sektördeki kurumların aynı çatı altında yer alarak kurdukları ve merkezi İstanbul olan Şirketin yönetim kurulunda tüm kurucu ortakların ve SPK’nın temsilcileri bulunuyor.

Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş. veya kısa adıyla Sermaye Piyasası Lisanslama Merkezi’nin amaçları arasında bir yandan ülke içinde sermaye piyasasına yönelik eğitim, tanıtım ve araştırma gibi faaliyetler bulunurken diğer yandan sermaye piyasasında çalışanların sicil kayıtlarını tutmak ve lisanslama faaliyetlerini gerçekleştirmek de yer almaktadır.

Şirketin, sermaye piyasamızın ülke çapında ve uluslararası ölçekte tanıtılması için yoğun tanıtım faaliyetlerinde bulunması planlanıyor. Ayrıca Şirket, son dönemdeki finansal krizlerden sonra önemi bir kez daha vurgulanan, finansal piyasaları belirli bir seviyede bulunan hemen her ülkede büyük bir özenle ele alınan, yatırımcı eğitimi ve finansal okuryazarlığın geliştirilmesi gibi konularda da aktif görevler üstlenecek.

Şirket,  halihazırda sermaye piyasamızdaki bir çok kuruluş tarafından büyük bir özveriyle yürütülen; eğitim, lisanslama, sicil, tanıtım ve araştırma faaliyetlerinde kurumlar arası köprü görevi üstlenerek, tanıtıcı yayın ve diğer eserleri yaygınlaştırarak sermaye piyasamıza hizmet etmeyi amaçlıyor. Benzer şekilde, sermaye piyasası sektörü ile üniversiteler arasındaki her türlü işbirliğini geliştirici adımlar da Şirketin öncelikleri arasında yer alıyor.

Şirketin ortaklık yapısı:  Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (%40), İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (%10), Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası A.Ş. (%10), Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş (%10), İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş (%10), Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği (%10), Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (%10).
 

Yönetim Kurulu: Bekir Sıtkı ŞAFAK-Yönetim Kurulu Başkanı-Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Gür ÇAĞDAŞ- -Yönetim Kurulu Başkan Vekili -Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), Üyeler;Kürşad Sait BABUÇCU-Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İbrahim KURBAN-İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Çetin Ali DÖNMEZ-Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası A.Ş. (VOB), Yakup ERGİNCAN-Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK), Hammet Nezir BAKIR- İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (TAKASBANK), İlkay ARIKAN-Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (TSPAKB), Osman İlker SAVURAN- Türkiye Sermaye Piyasası
Aracı Kuruluşları Birliği (TSPAKB), İlker Mahmut KALIN- Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği (TDUB), Bekir Yener YILDIRIM- Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi.
 

Denetçiler:  İbrahim Ethem SANCAK-Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Ümit İhsan YAYLA-Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK), Alparslan BUDAK-Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (TSPAKB)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları