24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sosyal Yardımlar Mercek Altında
30 Kasım 2008 Pazar 12:31

Sosyal Yardımlar Mercek Altında

5 yılda 7.5 milyar YTL yardım dağıtıldı, en az 705 milyon YTL yanlış adrese gitti.

Devlet, 2003 yılından bu yana 7 milyar 55 milyon 930 bin YTL"lik sosyal yardım yaptı. Bunun en az yüzde 10"u doğru adrese ulaşmazken en fazla suistimal edilen kalemler gıda ve kömür yardımları oldu. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası"nın (İSMMMO) Sosyalleşemeyen Yardımlar başlıklı raporuna göre, sosyal yardımlar adı altında yapılan primsiz ödemeler uygulamada çok başlılık ve politik kaygılara malzeme edildiğinden yoksulun hakkı olduğu halde suistimaller yaşanıyor ve yararlananlar yeterince bilgilendirilmiyor.

İSMMMO"nun Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü verileri ile ilgili kurumların yetkililerinin beyanlarına dayanarak hazırladığı rapora göre, 7.5 milyar YTL olan toplam yardım miktarının 705 milyon YTL"si gerçek sahiplerine ulaşmadı. Raporda, Meclis"te bekleyen Sosyal Yardımlar ve Primsiz Ödemeler Kanunu Tasarısı"nın yerel seçimlerden önce yasalaşmasının daha adil dağıtım ve sosyal devlet uygulamalarına yakışan bir adım olacağı belirtildi. Kömür yardımlarını sonlandıracak tasarının yerel seçimler sonrasında Meclis"ten geçmesi beklendiğine işaret edilen raporda İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, şu değerlendirmeyi yaptı: "Vergi, trafik cezası ve reklam gelirleri gibi kalemlerden beslenerek oluşturulan yardım fonundaki kayıplar, vatandaşın da ceplerinin soyulduğunu gösteriyor. Yani toplanan vergilerin bir kısmı amacına ulaşmadan heba ediliyor."

2003-2008 yılları içinde kömür yardımlarından 2 milyonun üzerinde, Sağlık yardımlarından 3 milyona yakın, eğitim yardımlarından ise 5 milyona yakın kişi yararlandığını belirten Arıkan, şunları söyledi: "Çok başlılık kayıpları artırıyor. Devletin kasasından çıkan bu para politik kaygılara malzeme edilmemeli. Daha adil dağıtım ve sosyal devletin gereği şeffaflık gözetilmelidir. Sosyal yardımların tek elden dağıtımının sağlanmalı ve denetime açık bir yapı kurulmalıdır. Tasarının yerel seçimlerden sonra yasalaşması beklentisi var. Ancak bizce hükümetin seçimden önce yasayı çıkarması ve uygulaması imkanı var. İhtiyacı olanın hakkı gibi değerlendirilmesi gereken sosyal yardımlar denetlenebilir yapıda dağıtılmalıdır."


(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları