24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sony Kristal LED Ekran CES 2012de
12 Ocak 2012 Perşembe 23:38

Sony Kristal LED Ekran CES 2012'de

Sony, dünyanın en önemli tüketici elektroniği fuarlarının başında gelen CES 2012’de, büyük ekran için en yüksek görüntü kalitesini sunan 55 inç’lik Full HD Prototip model LED ekranını tanıttı.

Sony Corporation yeni nesil, kendinden ışıklı Kristal LED Ekran geliştirdiğini açıkladı. 10-13 Ocak 2012 tarihleri arasında ABD’nin Nevada eyaletinin Las Vegas şehrinde düzenlenen 2012 Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) 55 inç’lik (140 cm) prototip modeli ziyaretçilerin beğenisine sunulan ekran sektörün, ışık kaynağı olarak LED kullanan, 55 inç’lik Full HD destekli, kendinden ışıklı ilk ekranı olma özelliğini de taşıyor.

Kristal LED Ekran ile daha az enerji, daha yüksek görüntü kalitesi

Kristal LED Ekran, her bir Kırmızı-Yeşil-Mavi (RGB) renk kodu için piksel sayısına eşit (Full HD için yaklaşık altı milyon LED) sayıda ultra küçük LED ışığın, Sony’nin özel yöntemlerinden yararlanılarak bir araya getirildiği kendinden ışıklı bir ekran. RGB LED ışık kaynağının doğrudan ekranın önüne takılması ışık kullanım etkinliğini önemli ölçüde iyileştiriyor. Bunun sonucunda ise, mevcut LCD ve plazma ekranlara kıyasla, düşük enerji tüketimi ile, çarpıcı derece yüksek kontrasta sahip görüntüler (hem aydınlık hem de karanlık ortamlarda), daha geniş renk gamı, mükemmel video görüntü tepki süresi ve daha geniş izleme açıları elde ediliyor. Ayrıca, ekranın yapısından ötürü, Kristal LED ekran aynı zamanda büyük ekranlar için de ideal bir çözüm sunuyor.

Mevcut LCD ekranlara kıyasla, CES’te sergilenen 55 inç’lik prototip aydınlık ortamda yaklaşık 3,5 kat*1 daha yüksek kontrasta, 1,4 kat daha geniş renk gamına ve yaklaşık 10 kat daha hızlı video görüntü tepki süresine de (tüm değerlerde mevcut Sony modelleri baz alınmıştır) sahip. Sony, Kristal LED Ekranı için profesyonelden tüketici kullanımına kadar değişen, geniş ölçekte bir dizi uygulama öngörüyor. Organik ışık yayan diyot (OLED) ekranlarını geliştirmek adına yürüttüğü çalışmalara paralel olarak Sony, Kristal LED Ekranı piyasaya sürmek için de özenle çalışmaya devam edecek.

Prototipin ana özellikleri

Panel büyüklüğü                           :                       140 cm (55 inç)

Piksel sayısı                                               :            1.920 x 1.080 x RGB

(Full HD: her bir RGB LED’den yaklaşık 2 milyon adet olmak üzere, toplamda 6 milyon civarında LED kullanmaktadır)

Ekran elemanları                           :                       RGB LED

Parlaklık                                           :                       Yaklaşık 400 cd/m2

İzleme açısı                                     :                       Yaklaşık 180 derece

Kontrast (karanlık ortam)                :           Ölçülebilir limit değerlerin üzerinde

Renk gamı                                       :             NTSC’ye kıyasla %100’ün üzerinde (xy)

Enerji tüketimi (panel modülü) :                         Yaklaşık 70W’ın altında

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları