16 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SOLARTAXI İTÜde
26 Temmuz 2007 Perşembe 12:16

SOLARTAXI İTÜ'de

İsviçre'nin dört büyük Enstitüsü tarafından tasarlanan Güneş Enerjili Araç SOLARTAXI'nin son durağı İTÜ.

2-6 Temmuz 2007 tarihlerinde Luzern’de düzenlenen Avrupa Yenilenebilir Enerji Forumu (ESEF)’nda tanıtımı yapılan SOLARTAXI, dünyanın çevresini 12 aylık bir süre içinde, sadece güneş enerjisi kullanarak dolaşmayı planlıyor. Seyahat editörü sürücüsü Louis Palmer’ın küresel ısınmayla savaşmak için çözüm bulma amacıyla başlattığı projenin ürünü olan SOLARTAXI, şu ana kadar sekiz Avrupa ülkesini dolaştığı yolculuğunun ilk etabını İTÜ’de sonlandırıyor.

27 Temmuz 2007 Cuma günü saat 10:00’da, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde, İTÜ Rektörü H. Faruk Karadoğan ile İstanbul İsviçre Başkonsolosu Andre Brohy, SOLARTAXI sürücü Louis Palmer ve eşlikçisi Alman öğrenci Thomas Gottschalk’ın katılımıyla bir basın toplantısı düzenlenecek. İsviçre’nin önemli kurumları arasında bulunan HTA Luzern, ETH Zurich, University of Applied Sciences in Aargau ve University of Applied Sciences in Berne’in tasarladığı SOLARTAXI’nin amacı insanların iklim değişiklikleri konusundaki farkındalıklarını arttırmak.

Ev sahibi olan İTÜ’nün güneş enerjisi ile çalışan araç projelerinde önemli başarıları bulunuyor. 2006 yılında TÜBİTAK tarafından düzenlenen Formula G’de İTÜ’nün güneş arabaları ARIBA ve ARIBA 2 ilk iki dereceyi almışlardı. Haziran 2007’de ABD’nin Arkansas eyaletinde yapılan Solar Splash dünya şampiyonasında Türkiye’nin ilk güneş enerjili tenkesi NUSRAT’ın dünya üçüncüsü olmasıyla bu başarılara bir yenisi daha eklendi. Güneş enerjili araçlar konusunda disiplinlerarası takım çalışmalarında ulusal ve uluslararası platformlarda dereceler elde eden İTÜ, SOLARTAXI’ye büyük ilgi göstemekte olup, bu ziyaret için İTÜ’nün seçilmesi de bu çalışmaların bir sonucudur. Bir yıl içinde 5 kıtada, 50 ülkeden geçmeyi ve yaklaşık 50 bin km yol yapmayı hedefleyen SOLARTAXI, iki ülke arasındaki işbirliğinin de sinyallerini vermektedir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları