17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sokakta İlk Adımlar’da Yeni Dönem Başladı
23 Kasım 2007 Cuma 11:22

Sokakta İlk Adımlar’da Yeni Dönem Başladı

Renault, Sokakta İlk Adımlar’la 2008 yılı sonunda 270 bin öğrenciye ulaşmış olacak

Renault’nun Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayıyla ve çocukları erken yaşlarda yol güvenliği bilinciyle tanıştırma amacıyla 2002-2003 Eğitim Öğretim Yılı’nda başlattığı, Total’in de destek verdiği Sokakta İlk Adımlar yol güvenliği eğitim projesine bu yıl yedi yeni il daha katılacak. Proje kapsamında 2007-2008 Eğitim Öğretim Yılı sonunda 270 bin öğrenci yollarda daha güvenli davranış alışkanlıkları kazanmış olacak.

İlk yıl dört ilde başlayan proje, geçen eğitim öğretim yılının sonunda 18 ilde uygulandı. Bu iller; Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Samsun ve Van’dı. Bu yıl ise yedi yeni il daha proje kapsamına alınacak. Bu iller ise Konya, Malatya, Mersin, Muğla, Rize, Sakarya ve Trabzon olacak.

Renault ve Total’in yol güvenliği projesi Sokakta İlk Adımlar, 2007-2008 Uygulama Yılı’nı Trabzon’da açtı. Bu eğitim yılı sonunda Türkiye genelinde 25 ilde, 270 bin öğrenci daha trafikte güvenli davranmanın yolunu öğrenmiş olacak.

Sokakta İlk Adımlar’ın yeni uygulama yılının ilk basın ve öğretmen tanıtım toplantısı, Trabzon’da yapıldı. Toplantıda konuşan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, kurumsal olarak çok önem verdikleri bu projeye, 7 yeni il daha eklediklerini belirterek, “Projenin yeni uygulama yılını Trabzon’da açmaktan ve bu yıl daha da çok öğrenciye ulaşacak olmaktan çok mutluyuz. Türkiye genelinde her ilimize ulaşmak istiyoruz” dedi.

Trabzon’da, projenin yeni hedeflerini paylaşmak ve projeyi uygulayacak tüm öğretmenleri bilgilendirmek için düzenlenen toplantıya; Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, projeye destek veren Total Türkiye’nin Genel Müdürü Muammer Ekim, Trabzon Valisi Nuri Okutan ve Trabzon Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı’nın yanı sıra öğretmenlerle, öğrenciler katıldı.

Trabzon Kanuni Anadolu Lisesi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Aybar, yol güvenliği konusunda, kurumsal olarak üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeyi sürdüreceklerini vurguladı. Sokakta İlk Adımlar projesinin en son olarak Platin Dergisi’nin düzenlediği Zirvedekiler Sosyal Sorumluluk Ödülü’nü kazandığını da anımsatan Aybar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çocuklarımızın yol güvenliğine ilişkin bilgi sahibi olması, yollarda kurallara uyan, trafikteki tehditlere karşı uyanık bireyler olması için başlattığımız Sokakta İlk Adımlar yol güvenliği eğitim projemiz altı yaşına girdi. Geçen yıl 18 ilde uyguladığımız projemiz bu yıl 25 ile ulaşacak. 270 bin çocuğumuzu trafik güvenliği konusunda bilinçlendireceğiz” dedi.

Aybar’dan sonra söz alan Total Türkiye Genel Müdürü Muammer Ekim de, bu projeye üç yıldır destek veriyor olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti ve şunları söyledi:
“Hepimizin geleceği olan Türk çocuklarının yetişmesine ve iyi birer trafik elçisi olmalarına önemli katkılarda bulunacağını umut ettiğimiz “Sokakta İlk Adımlar Projesi” sayesinde, gelecek nesillerin trafikte bizlerden çok daha bilgili, saygılı ve duyarlı karayolu kullanıcıları olacaklarına inanıyorum.”

Konuşmaların ardından, toplantıya katılan Trabzon Valisi Nuri Okutan ve Trabzon Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı’ya projeye katkılarından ötürü Aybar ve Ekim tarafından birer plaket sunuldu. Törenin ardından ise öğretmenlere yönelik bir eğitim çalışması gerçekleştirildi.

Törenden sonra çocuklarla buluşarak Sokakta İlk Adımlar pastasını kesen, projenin uzaylı maskotu Woosh da, öğrencilerden büyük ilgi gördü.

Renault ve Total’in yol güvenliği projesi Sokakta İlk Adımlar, Rizeli öğrencileri de trafikteki tehditlere karşı uyaracak ve bilgilendirecek.

Rize Hasan Kemal Yardımcı Denizcilik Meslek Lisesi’nde düzenlenen toplantıya; Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, projeye destek veren Total Türkiye’nin Genel Müdürü Muammer Ekim, Rize Valisi Kasım Esen ve Rize Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in yanı sıra öğretmenlerle, öğrenciler katıldı.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, yeni uygulama yılında il sayısını önceki yıllara göre oransal olarak çok artırdıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:
“2007-2008 Eğitim Öğretim Yılı’nda projemizi daha da genişletiyoruz. Hedefimiz 270 bin çocuğu trafik konusunda bilinçlendirmek. Bu doğrultuda Proje Koordinasyon ve İletişim Merkezi’ndeki arkadaşlarımız okullarımızın öğretmen ve müdürleriyle 10 bine yakın telefon görüşmesi yaparak öğretmenlerin görüşlerini ve önerilerini de aldılar. Ayrıca bu süreçte projemizi pek çok etkinlik ve yarışmalarla da destekledik. Bu yıl ve önümüzdeki yıllarda da Renault’nun ‘Herkes İçin Güvenlik’ konsepti çerçevesindeki çalışmalarımız devam edecek. Diliyoruz ki, bu eğitimler sayesinde, geleceğin yetişkinleri çocuklarımız; trafikte sorumluluk sahibi ve saygılı bireyler olacak.”

Proje 4 kentte başladı, bu yıl 25 kente ulaşacak

Projenin ilk başladığı 2002-2003 Eğitim Öğretim Yılı’nda 16 bin 74, 2003-2004’te 29 bin 76, 2004-2005’te 38 bin 284, 2005-2006’da 51 bin 163 ve 2006-2007’de ise 55 bin 935 öğrenciye ulaşıldı. Böylece toplam 190 bin 532 öğrenci yol güvenliği eğitiminden yararlandı. Bu yıl ki hedef ise projeye katılacak yedi ille birlikte 80 bin öğrenciye daha ulaşmak. Böylece 2007 - 2008 Eğitim Öğretim Yılı’nın sonunda yaklaşık 270 bin öğrenci yollarda daha güvenli davranış alışkanlıkları kazanmış olacak.

Proje kapsamında ilköğretim ikinci sınıflarına bir eğitim seti gönderiliyor. Bu sette derslerin nasıl işleneceğini ayrıntılı biçimde anlatan öğretmen kartları, öğrenci çalışma kitabı, yol güvenliği afişi, bir eğitim CD’si ve öğrencilerin ilgisini çekecek yol güvenliği çıkartmaları yer alıyor. Dönem sonunda ise öğrencilere Yol Güvenliği Diploması veriliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları