18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Siyasi Kararlılık İş Dünyasına Cesaret Veriyor
10 Ekim 2007 Çarşamba 14:14

Siyasi Kararlılık İş Dünyasına Cesaret Veriyor

BTSO Meclis Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Parseker, Hükümetin ekonomik ajandasını değerlendirdi:

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Parseker, 59. Hükümet döneminde ekonomi politikalarıyla ilgili olarak gösterilen performans ve kararlılığın yeni dönemde de iş dünyasına özgüven ve cesaret vereceğini belirterek, “Bizler iş dünyasının temsilcileri olarak bu özgüven ve cesaretle, oluşturulan güven ortamının devamının geleceğini umuyoruz. Bu bize, siyasi kararlılıkta inatçı olmanın etkileyici ve cesaretlendirici etkisini bir kez daha gösteriyor” dedi.

İlhan Parseker, Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren’in bugün açıkladığı, hükümetin 2'nci döneminin ekonomik ajandası ve gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hükümetin bir önceki dönemde oluşturduğu güven ortamına vurgu yapan Parseker, “Ekonomi yönetimimiz geçen dönem yatırımcıların kendine ve ülkesine güvenini sağladı. Hatta sadece iç piyasada yerli yatırımcılarımız açısından değil yabancı yatırımcılar açısından da aynı güven sağlandı ki, OECD verilerine göre, ülkemize doğrudan yabancı sermaye girişinde rekor üzerine rekor kırıyoruz. Bizce, bu önemli bir virajdı ve o viraj sorunsuz dönüldü” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren’in yeni dönem ekonomi politikalarına ilişkin yaptığı konuşmada, yine “kararlılık” mesajı verildiğini belirten Parseker, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Sayın Ekren’in açıklamalarından anladığımız, hükümetin niyetlerinin bizim beklentilerimiz ile örtüştüğüdür. Ancak, büyümenin devamı ve istikrar ortamının güçlendirilmesinin yolu, reel piyasaları doğru anlamak ve iş dünyasının beklentilerini dikkate almaktan geçiyor. Dolayısıyla üreticilerin ayakta durması, dünya ile rekabet edebilmeleri, sürdürülebilir istihdam yaratabilmeleri için öncelikle girdi fiyatlarının düşmesi gerekiyor. Yüksek faiz, düşük kur üreticinin ayakta durmasını hala zorlaştırıyor.

İstihdamın üzerindeki yüklerin artık azalması gerekiyor. Bölgesel ve sektörel teşvikler konusunu da destekliyoruz. Yeni dönemde, elbette mali disiplinden taviz verilmemesi gerekiyor ki, Sayın Bakanımızın konuşmalarından da biz bunu anlıyoruz. Umudumuz, uygulamada da bunların bir an önce realize edildiğini görebilmek.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları