14 Nisan 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şirketlere Yazılım Varlık Yönetimi Desteği
15 Şubat 2012 Çarşamba 14:49

Şirketlere Yazılım Varlık Yönetimi Desteği

Microsoft Türkiye iş ortakları ile birlikte yürüttüğü Yazılım Varlık Yönetimi (SAM) Programı ile kurumlara ücretsiz danışmanlık hizmeti vermeyi sürdürüyor.

Microsoft, şirketlere sahip oldukları yazılımları doğru ve etkin biçimde yönetebilmesi için iş ortakları ile birlikte yazılım danışmanlığı hizmeti vermeye devam ediyor. Microsoft Türkiye’nin iş ortakları ile birlikte vermiş olduğu bu danışmanlık hizmeti sayesinde yazılımlarını doğru biçimde yöneten şirketler hem yasal hem de güvenlik risklerini önlemenin yanı sıra kullanıcıların ihtiyacı olmayan yazılımların satın alınmasının önüne geçerek maliyetlerini düşürebiliyor.

Kurumların yatırım yapmalarına rağmen sahip oldukları yazılımların verimli bir şekilde yönetilmesi için yeterli kaynak ve zaman ayıramadıklarına dikkat çeken Microsoft Türkiye Yazılım Varlık Yönetimi Yöneticisi Selin Akgül, “Yazılımların etkin ve doğru bir biçimde yönetilmemesi ve kurumlarda yazılım süreçlerinin tanımlı olmaması, verimsiz yazılımların satın alınmasına ya da kullanımının devam edilmesine yol açıyor. Ayrıca güvenlik ayarları ve güncellemelerin takip edilememesi sonucu güvenlik sorunları oluşabiliyor. Satın alınan teknolojinin verimsiz kullanılması, kullanıcıların yasal olmayan yollardan lisans indirmesi gibi kurumun yasal ve güvenlik risklerine maruz kalması da söz konusu olabiliyor. Kurumlar BT varlıklarını ITIL, COBIT, ISO gibi süreçlerin önerileri doğrultusunda yönettiklerinde hem yasal hem de güvenlik risklerini önleyebiliyor. Böylece hem maliyetlerini düşürebiliyor hem de daha iyi kurumsal yönetişim sağlayarak avantajlı hale geçebiliyorlar. İşte bu noktada Microsoft Türkiye olarak iş ortaklarımız ile birlikte kurumlara Yazılımlarını doğru ve etkin biçimde yönetebilmeleri için Yazılım Varlık Yönetimi danışmanlık hizmeti veriyoruz” dedi.

Microsoft Türkiye’nin iş ortağı İntera Bilişim ile gerçekleştirdikleri ücretsiz Yazılım Varlık Yönetimi çalışması ile doğru ürün tercihi için önemli bir danışmanlık hizmeti aldıklarına dikkat çeken Galata Taşımacılık ve Tic. A.Ş Bilgi İşlem Müdürü Ayhan Özkaya, “Yazılım Varlık Yönetimi danışmanlık hizmetinden yararlanmadan önce karmaşık bir lisanslama yapımız vardı. Bu çalışma ile hem önceden satın alınmış ancak şu an kullanılmayan yazılımlar, hem de ihtiyaç duyulan ama elimizde olmayan yazılımlar tespit edildi. Böylece lisans kontrolünü sağladık ve doğru ürün tercih etme konusunda ciddi bir danışmanlık hizmeti aldık. Birkaç yıldır gerçekleştirmeyi düşündüğümüz ve şubelerimizin daha hızlı ve güvenli bağlantı yapmalarını sağlamak amacını benimsediğimiz projelerimize Yazılım Varlık Yönetimi sayesinde başlayabildik. Şirketlere büyük kolaylık sunan Yazılım Varlık Yönetimi hizmetinden gelecekte de yararlanmayı düşünüyoruz” dedi.

Sunulan danışmanlık hizmeti sayesinde kurumların bilgi işlem bölümlerinin işlerinin kolaylaştığına dikkat çeken İntera Bilişim SAM Danışmanı Serdar Aytar, “Yazılım Varlık Yönetimi programının uygulanmasıyla birlikte kurumlarda lisans alımlarında şeffaflık da sağlanıyor. Bu sayede özellikle bilgi işlem bölümlerinde yapılan harcamalardan tüm kurum haberdar oluyor. Bu güven duygusu ise kurumun harcamalarına kolaylık ve içsel süreçlerine de kesinlik olarak yansıyor” diye konuştu.

Kurumsal yönetişim anlamında şirketlerin işini kolaylaştıran Yazılım Varlık Yönetimi bilgi teknolojileri alanında stratejik karar alma süreci kolaylaşırken, doğru lisans yönetimi ise maliyetlerin aşağıya çekilmesine yardımcı oluyor. Microsoft Türkiye’nin iş ortakları ile birlikte sunduğu bu hizmet aynı zamanda kurumları lisanssız yazılımdan doğabilecek güvenlik ve yasal risklerinden de koruyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları