29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şirketler İstihdama Devam Ediyor
29 Nisan 2009 Çarşamba 10:58

Şirketler İstihdama Devam Ediyor

Monster'ın araştırmasına göre şirketlerin %86'sı önümüzdeki 6 aylık dönemde istihdama devam edeceğini belirtti.

Monster, kriz ortamında firmaların işe alım faaliyetleri üzerine bir araştırma gerçekleştirdi. Türkiye"nin en büyük şirketlerinde çalışan 173 İnsan Kaynakları yöneticisinin katılımıyla yüzyüze anket yoluyla gerçekleştirilen araştırmaya gore şirketlerin %65"i krizden çok etkilendiklerini, %35"i ise krizden etkilenmediklerini belirtti. Krizden etkilendiğini ifade eden firmaların %23"ü kriz için önlem almadığını belirtirken, %77"i önlem aldığını ve maliyet kontrolü, işe alımların durdurulması, işten çıkarma, zorunlu izin kullandırtma, maaş azaltma gibi önlemlere başvurduklarını açıkladılar. Kriz döneminde işten çıkarma yapmayan firmaların oranı ise %78. Bu firmaların büyük bir çoğunluğu krizi atlatmanın çözümü olarak işten çıkarmak yerine tasarruf tedbirleri ile süreci yönettiklerini belirttiler.

Araştırmaya katılan firmaların %86"sı önümüzdeki 6 ayı kapsayan dönemde işten çıkarma yapmayacağını ve 2009 yılı içerisinde istihdama devam edeceğini belirtti. İstihdama devam eden şirketlerin %37"si satış pozisyonlarına personel aradıklarını ifade ederken, diğerlerinin pazarlama, mühendislik, teknik kadro ve muhasebe alanlarında adaylar aradıklarını belirtti.

Kriz döneminde işe alıma devam eden firmalar, bu dönemde aday aramaya devam etmelerinin şirketlerine olan katkılarını; kaliteli aday bulmak, şirketin büyüme sürecini devam ettirmek, süreçlerin aksamaması, kriz sonrası döneme güçlü giriş yapmak ve toplum gözünde şirketin kurumsal güvenini sarsmamak olarak ifade ettiler. Araştırmaya göre şirketler eleman arayışlarında % 33 "lük bir oranla çoğunlukla online insan kaynakları ve kariyer sitelerini kullandıklarını ifade ettiler.

Kriz dönemleri nitelikli adaylara ulaşmak için bir fırsat
Monster Gelişen pazarlar Avrupa Bölge Direktörü Güray Mert, asıl kriz dönemlerinde şirketleri krizden çıkaracak en büyük gücün sahip olunan kaliteli ve yetenekli çalışanlar olduğunu dile getirerek , kriz dönemlerinin nitelikli aday havuzu oluşturmak için ideal bir fırsat olduğunu belirtti. Mert, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin, olgun piyasalara göre kendilerini daha çabuk toparlayabilme yeteneğine sahip olduklarından, iyileşme süreci başladığında önemli bir avantaj yakalayabileceklerini ifade etti. Bu çerçevede yeteneklere yatırım yapanların ekonomik durgunluk dönemlerinden daha avantajlı çıktıklarını belirtti. Bu dönemde şirketlerin maliyetlerini kontrol etmelerini yada azaltmalarını sağlayacak dönemsel yada giriş seviyesi yetenekli iş gücüne yöneldiklerini belirten Mert, iş hayatına yeni girecek yada deneyimi az olan adaylar için bu dönemde fırsatların daha fazla odluğunu belirtti. Diğer yandan şirketlerin kendilerini bu kriz döneminden çıkartacak, işlerinin performanslarını daha da artırabilecek yetenekli kaptanlara da ihtiyaç duyulduğu bir dönem olduğunun da altını çizdi.

Sağlık, ilaç, telekomünikasyon, perakende, bilgi teknolojieri sektörlerinde istihdam hızla devam ediyor.
Monster Gelişen Pazarlar Avrupa Bölge Direktörü Güray Mert Türkiye"deki firmaların istihdam faaliyetleri ile ilgili olarak şunları söyledi: "Kriz ile birlikte ülkemizde İnşaat, Otomotiv, Tekstil sektörlerinde eleman talebinin ciddi biçimde daraldığını görüyoruz. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de otomotiv ve yan sektörleri ve bu sektörlerin çalışanları mevcut koşullardan en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyor. Ancak ülkemizde Kuzey Amerika ve Avrupa Birliği"nden farklı olarak Bankacılık - Finans - Sigorta sektörlerindeki istihdamın, istisnalar dışında, çok derinden etkilenmediğini görüyoruz. Bunun yanı sıra ülkemizde de özellikle Sağlık ve İlaç Sektörü"nde istihdamın ve işe alımın devam ettiğini görüyoruz. Son dönemlerde sayılarını çokça görmeye başladığımız özel hastaneler ile birlikte sağlık sektöründe iş fırsatların arttığını söylemek mümkün. Sağlık sektöründeki hızlı yükseliş, hastane yöneticiliği, biyomedikal cihaz teknolojileri gibi alanlardaki nitelikli eleman ihtiyaçlarına işaret ediyor. Telekomünikasyon ve Bilgi Teknolojileri de deneyimli yöneticiler ve uzmanlar için önemli yerel ve bölgesel fırsatların olduğu alanlar. Doğu Avrupa, Orta Asya ve Ortadoğu"da bu alanda gelişmekte olan, yeni nesil altyapı (3N GSM Şebekeleri vs.) yatırımların sürdüğü, dolayısıyla profesyonel fırsatların da bulunduğu birçok pazar var. Bu alanda bölgesel olarak başarı gösteren Türk şirketlerinin varlığı ve bu konuda faaliyet gösteren birçok çok uluslu şirketin merkezinin Türkiye"de bulunmasının yanı sıra , Türkiye"nin Avrupa ve Dünya"nın en önemli GSM pazarlarından biri olması Türk yöneticiler için önemli avantajlar. Yakın zamanda Türk gruplarının Balkanlar"da, Doğu Avrupa"da ya da Orta Asya"da özellikle GSM alanında aldıkları lisanslardan sonra kurulan şirketlerinde çalışmak üzere bu ülkelere giden yöneticilerin yanı sıra, yine Doğu Avrupa ve Ortadoğu"daki yerel operatörlere danışman ya da yönetici olarak giden tecrübeli Türk profesyonellerinin sayısı hatırı sayılır düzeyde."

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları