28 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sırada Üniversite Seçimi Var
27 Temmuz 2007 Cuma 14:21

Sırada Üniversite Seçimi Var

Bugünlerde özellikle gençleri ilgilendiren bir seçimin heyecanı var. Meslek ve üniversite seçimi. Üniversite adayları tercih formlarını doldurmaya başlarken Yenibiriş, en popüler mesleklere ilişkin bilgileri paylaşıyor.

Bireylerin ve kurumların iş ve aday arama süreçlerini hızlandıran, Yenibiris.com, üniversite ve meslek tercihlerini yapmaya başlayan gençlere, elindeki istihdam verileriyle ışık tutuyor.

Yenibiriş’in Temmuz 2007 tarihli verilerine göre, en çok aday arayan sektörler sırasıyla inşaat, üretim-imalat, reklam, bilişim, tekstil, eğitim, hizmet, otomotiv, telekomünikasyon. Sağlık/tıp ya da gıda gibi insanların temel ihtiyaçlarını karşılayan meslekler de her zaman popülerliğini koruyor.

İlanlarda en çok aranan pozisyonlar ise sırasıyla satış temsilcisi, muhasebe elemanı, sekreter, müşteri temsilcisi, yönetici asistanı, satış danışmanı, muhasebe sorumlusu, tıbbi mümessil ve banka gişe yetkilisi. İşverenler, özellikle belirli alanda uzmanlaşmış adayları tercih ediyorlar.

Adaylar tarafından en çok tercih edilen sektörlerin başında da bilişim, telekomünikasyon, finans sektörleri geliyor. Bu sektörlerin, Avrupa Birliği sürecinin ilerlemesiyle birlikte istihdam açısından daha da hareketleneceği ortada.

Yeni ufuklara açılın
Çok hızlı gelişen teknoloji ve küreselleşmenin de etkisiyle Ar-Ge alanında çalışacak kişilere de ihtiyaç artacak. Yenibiriş’e göre, bilişimde uluslararası geçerliliğe sahip yazılım uzmanlığı ve mühendisliği, bilgisayar programcılığı, bunun dışında çevre mühendisliği, enerji uzmanlığı, endüstri mühendisliği, şehir planlamacılığı, finans uzmanlığı, kalite ve değişim uzmanlığı popüler olacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları