25 Haziran 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Shell En İyi 5 İşveren Arasında
15 Mart 2011 Salı 16:27

Shell En İyi 5 İşveren Arasında

AON Hewitt, En İyi İşyerleri Araştırması'nda Shell, en iyi 5 şirket arasında..

Shell, Çalışan Bağlılığı, İnsana Verilen Değer, Üst Yönetim, Strateji, İletişim, Üst Düzey Yönetici/Yönetici/Çalışan Arasındaki Fark ve Çalışanlarla İlgili Konulara Yaklaşımda Ortak Vizyon başlıklarında Türkiye ortalamasının %35 üzerinde yer aldı.

AON Hewitt"in bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiği ve 45 şirketin değerlendirildiği Türkiye En İyi İşyerleri Araştırması"nda, 12 binden fazla çalışan, 20 ana başlıkta, şirketleri hakkındaki görüşlerini paylaştı. Araştırma kapsamında, Çalışan Bağlılığı Anketi (Çalışanların tamamı ya da bir kısmının bağlılığı ve memnuniyeti), İK Anketi ( İK politikaları ve prosedürleri), Üst Yönetim Anketi (CEO ve CEO"ya direkt raporlayan yöneticiler) gerçekleştirildi. Araştırmada Türkiye"nin en iyi 5 işvereni arasında yer alan Shell, Çalışan Bağlılığı, İnsana Verilen Değer, Üst Yönetim, Strateji, İletişim, Üst Düzey Yönetici/Yönetici/Çalışan Arasındaki Fark ve Çalışanlarla İlgili Konulara Yaklaşımda Ortak Vizyon başlıklarında Türkiye ortalamasının çok üzerinde yer aldı. Shell, Türkiye ortalaması yüzde 54 olan Çalışan Bağlılığı başlığında, yüzde 73 oranını yakaladı. Shell"in bu yüksek çalışan bağlılığını sağlayan belirleyiciler arasında, Memnuniyet, Üst Yönetim, İş Arkadaşları, Kariyer Olanakları, Şirket İtibarı, Fiziki Çalışma Ortamı gibi etkenler yer aldı. Shell bu sıralamaya giren ilk 40 şirket arasındaki tek akaryakıt şirketi olması özelliği ile de ön plana çıktı.

Araştırma, Shell ilkelerinin aynası gibi
Shell & Turcas İcra Kurulu Başkanı George Spanoudis, AON Hewitt"in araştırmasında Türkiye"nin en iyi işyerleri arasında yer almasının, titizlikle uyguladıkları ilkelerin sonucu olduğunu belirterek, Araştırmada çıkan çalışanlara karşı adil olma, yöneticiler ve çalışanlar arasındaki uyum ve memnuniyet, çalışanların bağlılığını kazanma, insana verilen değer, kariyer olanakları gibi ilkeler, zaten bizim her zaman hassasiyetle üzerinde durduğumuz önceliklerimiz arasında yer alıyor. Çalışanların ve yöneticilerin beyanlarına dayanan bu saygın araştırmanın sonuçları; hedeflerimize ulaştığımızın da kanıtı oldu. Sonuçlar, adeta Shell ilkelerini yansıtan bir ayna niteliğinde" dedi.

Shell çalışanlarına karşı adildir
Araştırmanın şirket - çalışan ilişkileriyle ilgili değerlendirmelerinde de Shell yine Türkiye ortalamasının üzerine çıktı. Shell çalışanlarının büyük bölümü, Shell"in çalışanlarına karşı adil davrandığı, Üst düzey yöneticilerin, çalışanların çıkarıyla, şirketin çıkarlarını uygun bir şekilde dengelediğini ve Çalışanların, şirketin en değerli varlıkları olarak görüldüğü görüşünü paylaşıyor. Shell, Üst düzey yöneticilerin erişilebilir olması, Çalışanlarla açık ve dürüst bir iletişim kurulması, Şirketin hedefleri hakkında bilgilendirme gibi başlıklarda da çalışanların olumlu görüşünü kazanmış durumda. Shell, üst yönetim ve çalışanlar arasındaki görüş farkı oranında ise Türkiye ortalamasının altına düşmeyi başardı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları