25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Shell Eco-marathon 2008’de Türkiye’den 16 Okul
19 Aralık 2007 Çarşamba 11:24

Shell Eco-marathon 2008’de Türkiye’den 16 Okul

Türkiye’nin genç mühendisleri 22-24 Mayıs tarihlerinde Shell Avrupa Eco-marathon Yarışması’nda bir kez daha yerlerini alacak.

Shell: Yakıt Ekonomisi Bilinci Yerleşmeli
Shell Eco-marathon 2007'de Yeni Rekorlar


Dünyanın en tanınmış yakıt ekonomisi yarışması Shell Eco-marathon bir kez daha yeni keşifler için pistlerdeki yerini alıyor. Avrupa’da teknik öğrenim gören gençlerden oluşan yüzlerce takım, 22 - 24 Mayıs 2008 tarihlerinde bir litre yakıtla mümkün olan en uzun mesafeyi kat etmek için yarışacak.

Fransa’nın Nogaro Pisti’nde düzenlenecek ve dünya genelinde yüzlerce tasarımın yarışacağı Shell Eco-marathon 2008’de Türkiye’yi; Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Özel Yüksek Okulu, Özel Şişli Terakki Lisesi, Eyüboğlu Öğretim Kurumları, Marmara Üniversitesi, Atatürk Teknik ve Meslek Yüksek Okulu, Erciyes Üniversitesi, Özel Kasımoğlu Coskun Fen Lisesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Irmak Okulları, TED Ankara Koleji, Karadeniz Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi öğrencileri temsil edecek.

Avrupa’nın en iyi genç bilimsel yaratıcılarını, mühendislerini ve girişimcilerini sürdürülebilir bir ulaşım için heyecanlı bir yarışta bir araya getiren Shell Eco-marathon’da Türkiye bu yıl beşinci kez temsil edilecek. Geçtiğimiz yıl 8 okulun ülkemizi temsil ettiği yarışmada bu yıl katılan okul sayısı, yüzde 100 artış göstererek 16’ya yükseldi.

Tasarım ve atölye çalışmalarına başladılar

Shell Eco-marathon’a katılarak bilgi ve yeteneklerini uluslararası arenada yarıştırma şansını elde edecek olan Türk gençleri, yarının akıllı araçlarından oluşan projelerinin tasarım ve atölye çalışmalarına başladı. Ekipler, önümüzdeki beş ay içerisinde, en az yakıtı en yüksek verimlilikte kullanarak çevreci yeni araç konseptleri geliştirecek, ardından bu eserleri, Mayıs ayında Fransa’da düzenlenecek Shell Eco-marathon Organizasyonu’nda yarıştıracak. Tasarlanan araçlar, geleceğin otomobillerini andıran Prototip ve dış görünüş olarak yol amaçlı normal otomobillere benzeyen ancak bugünün sınırlı olanaklarına rağmen enerjinin optimum kullanımını hedefleyen Urban olmak üzere iki ayrı kategoride yapılabilecek.

Ekipler bu organizasyona katılarak, bir yandan da, benzin ve dizel yakıt gibi geleneksel enerji kaynaklarının yanı sıra, LPG, güneş, hidrojen, bio-mass gibi daha temiz enerji türlerinideneme fırsatını yakalayacak.

Shell neden böyle bir yarışma düzenliyor?

Shell & Turcas Kurumsal İletişim Müdürü Yasemin Ayginin, Shell Eco-marathon ile ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Amacımız, gençleri yakıt ekonomisi ve sürdürülebilir bir ulaşım kavramı üzerinde derinlemesine düşünmeye davet etmek. Shell Eco-marathon ile gençleri gerek bugünün, gerekse geleceğin ulaşım ve enerji sorunlarına yaratıcı çözümler üretmeye, bir yandan da çevresel, toplumsal ve ekonomik faktörleri göz önünde bulundurmaya teşvik ediyoruz.Bu aynı zamanda daha az yakıt tüketen ve daha az CO2 salınımına neden olan araçları tasarlamak ve kullanmak için tüm topluma yapılan bir çağrı. “

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları