20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seul Deklarasyonu İmzalandı
29 Temmuz 2008 Salı 10:41

Seul Deklarasyonu İmzalandı

Seul'de düzenlenen 18. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi'nde birçok uluslar arası ve ulusal kurumun üzerinde çalıştığı Seul Deklarasyonu imzalandı.

Güney Kore"nin başkenti Seul"de düzenlenen 18. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi"nde başta Dünya Çalışma Örgütü (ILO) ve Uluslararası Sosyal Güvenlik Birliği (ISSA) olmak üzere birçok uluslar arası ve ulusal kurumun üzerinde çalıştığı Seul Deklarasyonu imzalandı. Deklarasyonda, iş kazası ve işe bağlı hastalıkların azaltılması ile güvenlik kültürünün teşvik edilmesi yönünde alınan kararlar ve sistem yaklaşımı ön planda yer alıyor.

İvme Yönetim Danışmanlık Genel Müdürü ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı İnşaat Yüksek Mühendisi Fırat Şükrü Eker, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Seul Deklarasyonu"nun hükümetlerin, işverenlerin ve çalışanların sorumluluklarını bir kez daha tanımladığını, deklarasyonun, bu kadar geniş katılımla oluşturulan ilk uluslararası metin olduğunu kaydetti. Daha önceki kongrelerde sadece kapanış bildirileri ile yetinildiğini vurgulayan Eker; "Bu kongrede özel bir deklarasyonun kamuoyuna açıklanması, dünyada sağlık ve güvenlik alanında yaşanan kayıpların da önemini gözler önüne seriyor" diye konuştu. Şükrü Eker, Seul Deklarasyonu"ndaki 155 nolu ILO Sözleşmesi"nin temel dayanak olarak ele alındığının altını çizerek; "Koruyucu hizmetlerin sağlanması ve güvenlik kültürünü artırıcı ulusal eylemlerle birlikte sistem yaklaşımı ön plana çıkıyor" dedi.

Fırat Şükrü Eker, "Seul Deklarasyonu sonrasında sağlanan ilerlemelerin, İstanbul"un ev sahipliği yapacağı 19. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi"nde de ele alınacağını belirterek; "Ev sahibi Türkiye olarak Seul Deklarasyonu bağlamında kendi ulusal politikalarımızı gözden geçirmeli ve yeni bir yol haritası çizmeliyiz" dedi. Ayrıca bu konuda yapılacak tüm çalışmaların ve kaydedilecek ilerlemelerin İstanbul Kongresi"nde sunulması gerektiğini söyleyen Eker, "Bu sunum etkin bir rol oynadığımızın ortaya konması açısından son derece önemli" dedi.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları